4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Elkészült az IMF legfrissebb felmérése Kelet-, Közép- és Délkelet-Európa gazdasági kilátásáról.

Szélesebb alapokra került a gazdasági növekedés Kelet-, Közép- és Délkelet-Európában, az infláció elkezdett emelkedni számos országban, a kilátások rövid távon kedvezőek, de közép távon lefelé mutató kockázatok terhelik - állapította meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a régió 22 országát felölő tavaszi regionális tanulmányában, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra.

A Független Államok Közösségét (FÁK) és Törökországot nem számítva erős maradt a gazdasági növekedés az alkalmazkodóképes politikáknak köszönhetően. Oroszországban és a FÁK többi tagállamában a fellendülés útjára lépett a gazdaság az olajárak erősödésével párhuzamosan, míg Törökországban a fokozott bizonytalanság utáni meredek visszaesést némi növekedés váltotta fel.

Javultak a kilátások

A régió egészében idén 2,2 százalékkal, jövőre pedig 2,4 százalékkal bővülhet a bruttó hazai termék (GDP). Ezen belül a kelet-közép-európai térség (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia) növekedési üteme idén 3,2 százalék, jövőre pedig 3,0 százalék lehet. Magyarország hazai összterméke reálértéken idén 2,9 százalékkal, jövőre pedig 3,0 százalékkal bővülhet.

A tavaly ősszel kiadott regionális tanulmányban a valutaalap elemzői még 2,1 százalékos gazdasági növekedést jósoltak a régió egészének a 2017-es évre, Magyarországnak pedig 2,5 százalékot jeleztek előre.

Mi lesz a magyar gazdasággal?

Magyarországon a fogyasztás idén 3,3 százalékkal, jövőre pedig 3,1 százalékkal növekedhet, az infláció az idei év végén 2,8 százalékos, 2018 végén pedig 3,0 százalékos lehet. A folyó fizetési mérleg GDP-hez viszonyított aktívuma várhatóan 3,7 százalék lesz az idén, jövőre pedig 3,0 százalékra mérséklődik. A GDP-hez viszonyított teljes külső adósság a tavalyi 90,1 százalékról idén 87,6 százalékra, jövőre pedig 78,8 százalékra csökkenhet, az államadósság pedig a tavalyi 74,1 százalékról idén a GDP 73,3 százalékára, jövőre pedig 71,9 százalékára mérséklődhet.

A valutaalap elemzői rámutattak, hogy a régió számos országában növekedni kezdett az infláció, a munkaerőpiacok feszesebbé váltak, a munkanélküliségi ráták a válság előtti szintre süllyedtek vissza, miközben erősen emelkedtek a bérek. A FÁK-országokat és Törökországot nem számítva a gazdasági növekedést a belső fogyasztás és az Európai Unió strukturális alapjaiból érkező források hajtják. Az orosz gazdaság helyrerázódása kedvez a FÁK-tagállamoknak és a balti köztársaságoknak, míg Törökországban gyenge marad a növekedés a belpolitikai és gazdasági bizonytalanságok miatt.

Ezen bukhatunk el

A régió gazdasági kilátásait különösen közép távon fenyegetik lefelé mutató kockázatok. Felfelé hajthatja a növekedést a külső kereslet erősödése és a nyersanyagárak növekedése, valamint a politikai bizonytalanságok csillapodása a kulcsfontosságú nyugat-európai választások után. A protekcionizmus és a befelé forduló politikák felé történő, világszerte tapasztalható irányváltás, a globális pénzügyi feltételek hirtelen szigorítása, a fejlett európai gazdaságokat sújtó esetleges új sokkok kialakulása és a bérek további, a versenyképességet már visszavető növekedése viszont lefelé nyomhatja a gazdasági növekedést.

A termelési kapacitásuk közel maximális szintjét elérő országokban meg kell kezdeni a makroökonómiai politika normalizálását. A legfontosabb feladat, hogy elkezdjék csökkenteni a még mindig meglehetősen nagy ciklikusan kiigazított költségvetési deficiteket, az infláció fenntartható emelkedésével párhuzamosan pedig hamarosan meg kell kezdeni a monetáris politikák fokozatos normalizálását. A régió azon EU-tagállamaiban, amelyeknek van inflációs célszámuk, köztük Magyarországon, a monetáris politika várhatóan laza marad, az elemzők legfeljebb szerény mértékű szigorítást várnak. Közép távon a régió előtti legfőbb politikai kihívás a potenciális növekedés erősítése és a jövedelmek felzárkóztatása a strukturális reformok végrehajtásával együtt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megnyomták a vészcsengőt az amerikai gyártók
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 14:28
Eljutott az amerikai villanyautó-gyártók szervezetének tudatáig, hogy a megválasztott amerikai elnök tényleg megszüntetheti az autóik gyártását segítő állami támogatásokat, amitől idegesek lettek.
Makro / Külgazdaság Távoli célpontokra lövöldöznek az oroszok, Kárpátalját is elérte a támadás, idegesek lettek a lengyelek
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 11:55
Az orosz hadsereg újra támadta Ukrajna civil infrastruktúráját az ország egész területén, így eljutottak a támadó eszközök a magyar határ közelébe is. A lengyel légierőt is riadóztatták.
Makro / Külgazdaság Elég meredek dolgokat sikerült mondania Trump jelöltjének
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 11:28
Donald Trump a fosszilis üzemanyagokat támogató Chris Wright olajipari cégvezetőt nevezné ki az amerikai energiaügyi minisztérium élére.
Makro / Külgazdaság Ráhozhatják a frászt Putyinra az orosz gazdaságban villogó piros lámpák
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 10:18
Az elmúlt időszakban megemelkedett hitelkamatok sarokba szorították az amúgy is eladósodott orosz vállalatokat, a törlesztések elnyelik a bevételeiket, nőnek a körbetartozások és jöhet a csődhullám.
Makro / Külgazdaság Trump miatt az egekbe szökött a nők gyógyszerfelvásárlása
Kormos Olga | 2024. november 16. 17:19
November 5. után brutálisan megnőtt a sürgősségi fogamzásgátlók, például az esemény utáni tabletták online értékesítése az Egyesült Államokban az elmúlt héten – napokkal azt követően, hogy Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást.
Makro / Külgazdaság Putyinék leállították a gázt – bajban Magyarország szomszédja?
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 11:42
Szombat reggeltől megszűnt az orosz földgázszállítás Ausztriába – erősítette meg a német dpa hírügynökségnek az osztrák OMV energetikai és vegyipari csoport szóvivője, Sylvia Shin.
Makro / Külgazdaság Nem akármilyen megegyezés született Brüsszelben, amíg ön aludt
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 08:51
A téma fontos volt, hiszen az Európai Unió költségvetéséről volt szó.
Makro / Külgazdaság Nem kapott jó hírt Emmanuel Macron, de a magyarok így is csak irigykedhetnek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:38
Gyorsult az infláció Franciaországban, de az energiaárak például 2 százalékkal estek, az élelmiszerek ára pedig csak 0,6 százalékkal drágultak.
Makro / Külgazdaság Nem enged a szorításból Brüsszel, a magyar kormánynak napirendre kellett vennie az ellene zajló eljárást
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:24
A már megbukott német kormány „kedveskedett” még egyet a magyar vezetésnek, a magyar uniós elnökségnek kellett napirendre venni a Magyarország ellen zajló eljárást – és a bíróság sem pihen.
Makro / Külgazdaság Az új győri polgármester 750 milliós közösségi költségvetést tervez
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:11
Pintér Bence, Győr új, civil polgármestere az Mfornak adott interjúban hosszan beszélt a városvezetésben kialakult helyzetről, az általa lefektetett hétpontos lokálpatrióta minimumról és a város büdzséjéről is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG