A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint augusztusban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 6,3, naptárhatástól megtisztítva 6,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 4,1, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 10,7, az üzemanyag-kiskereskedelemben 6,2 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
2018. január–augusztusban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 6,7 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál – közölte a KSH.
Erősebb lett az adat, mint várták
A piaci várakozásokat jelentősen meghaladó adatot közölt ma a KSH - mondja Virovácz Péter. Az ING szenior elemzője szerint a gyengébb július után így megjött a várt korrekció, ami segített kimozdítani a kiskereskedelmi üzletek forgalmának 2015. évi bázison mért volumenét a platóról. Összességében így a harmadik negyedéves gazdasági teljesítmény is egy kicsit kedvezőbb képet festhet, mint azt az előző havi adatok alapján vártak. Ugyanakkor továbbra is lassulás jelei érzékelhetőek a szektorban.
Minden területen korrekció volt tapasztalható az előző hónaphoz képest. A legnagyobb javulást az élelmiszer- kiskereskedelem mutatta fel, ami enyhén az idei átlag feletti bővülést mutatott. A nem élelmiszer-kiskereskedelem továbbra is hozza a már megszokott erős bővülést: a 10,7 százalékos növekedés meghaladja az idei átlagos növekedési ütemet. A stabilizálódó üzemanyagár augusztusban segítette a gépjármű-üzemanyag forgalom alakulását.
A fogyasztás marad az egyik fő motor
Virovácz szerint az erős bérkiáramlás továbbra is képes lesz fenntartani 6-7 százalék körüli növekedési ütemet a kiskereskedelemben, az év egészében 6,9 százalékos teljesítményt jelzünk előre a szektor egészében. Mindez egyben azt is jelenti, hogy a fogyasztás maradhat a gazdaság egyik legfontosabb motorja.