4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gazdasági depresszió, a magas migráció, az ingatlanválság és az 50% feletti ifjúsági munkanélküliség Spanyolországban mára egy politikai gyújtó-elegyet alkotnak. Nem csoda, hogy mindezt egy óriási korrupciós botránnyal megfejelve, egy új párt politikai földrengést okozott. Mit akar ez a párt és mit jelent mindez az Unióra nézve?

Az EU társadalmi katasztrófa által sújtott mediterrán övezetében, így Görögországban, Olaszországban, Portugáliában és Spanyolországban is megerősödtek radikális baloldali, a dél-amerikai bolivári mozgalmakat idéző erők. Spanyolországban politikai földrengést okozott a hír, miszerint egy alig tíz hónapja alakult új párt vált az első számú politikai erővé, és megnyerné a parlamenti választásokat, ha azokat most tartanák. 

Egy friss közvélemény-kutatás adatai szerint az úgynevezett felháborodottak mozgalmából (Indignados) kinőtt, a szocialistáktól balra helyezkedő Podemos pártot (magyarul: képesek vagyunk) a szavazni szándékozók 27,7 százaléka támogatná, a Szocialista Pártot 26,2, míg a hatalmon lévő, jobboldali Néppártot 20,07 százalék. A párt potenciális szavazóinak közel 42 százaléka azzal magyarázta támogatását, hogy csalódott a többi pártban, és csak 33 százalék szavazna ideológiai megfontolásból.

Mit akar ez az új párt?

A Podemost egy 36 éves politológus, Pablo Iglesias alapította idén januárban. Iglesias önmagát „megalkuvás nélküli republikánusnak és kommunistának” vallja, felmenői között parlamenti képviselő, politikai okokból halálra ítélt és a polgárháborúban a Köztársaságot védő katonák is szerepelnek. A Podemos alapítói az Alexis Ciprasz vezette görög Syrizát tekintik példaképüknek. Akárcsak Hugo Chávez, volt venezuelai elnök, a Podemos is a fennálló rendszer eltörléséről, megdöntéséről beszél. 

Programjukban a gazdaság társadalmi ellenőrzése, a szegénység csökkentése, a multinacionális vállalatok és a nagybankok fokozott adóztatása és a kisvállalkozók támogatása szerepel. Követelik az alkotmányreformot, az államformáról népszavazás tartását, az EKB parlamentáris kontroll alá helyezését, az EU-USA szabadkereskedelmi tárgyalások felfüggesztését és az EU tevékenységét meghatározó, általuk neoliberálisnak tekintett Lisszaboni Szerződés újratárgyalását.

Korrupciós ügy segíti a pártot

A Podemos sikeréhez kétségtelenül hozzájárulnak azok a korrupciós ügyek, amelyek az utóbbi hetekben szalagcímekké váltak az országban. Vitán felül áll, hogy a gazdasági depresszió – amelynek hatására 2008 és 2012 között 700 ezer spanyol hagyta el hazáját – szintén döntő faktor. A jelenleg is tartó ingatlanválság miatt lakások milliói állnak üresen és milliókat költöztettek ki lakásokból, mert nem tudták fizetni a törlesztést. Mindezek, megfejelve egy 50% feletti ifjúsági munkanélküliséggel, mára egy politikai gyújtó-elegyet alkotnak. 

Csak az utóbbi napok hírei, hogy ötvenegy embert, köztük polgármestereket, politikusokat és vállalkozókat tartóztattak le korrupció miatt egy országos rendőri akcióban Spanyolországban hétfőn - közölte a spanyol korrupció elleni ügyészség. A gyanúsítottak Madrid, Valencia, Murcia és León önkormányzatainál, pozíciójukat és befolyásukat felhasználva csúszópénzért biztosították bizonyos vállalkozások sikerét a közbeszerzéseknél, amelynek összértéke csak az utóbbi két évben 250 millió euró (77 milliárd forint) volt.

Az eset miatt Mariano Rajoy miniszterelnök bocsánatot kért a parlamentben és hozzátette: „A politika egy nagyon nemes tevékenység, tévedéseivel és hibáival együtt.” A spanyol közember jelenlegi hangulatát ismerve, ezen most nem biztos, hogy könnyekig meghatódik. 

Távolodnak egymástól a tektonikai lemezek

A hat éve kitört pénzügyi krízis egy európai szociális válságot idézett elő a déli és dél-keleti periférián, ennek pedig napjainkra jelentkeznek a súlyos politikai következményei. Dél-Európa már forrong. 

A pár hete kitört kisebb pénzügyi vihar pedig megmutatta, hogy a térség továbbra is rendkívül sérülékeny. Egyelőre nem igazán látni, hogy a Dél és az Észak politikai és gazdasági eltávolodását egymástól az EU-ban milyen erő tudná feltartóztatni.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG