Ezt mondta Barlai Róbert, az OTP Bank Regionális Treasury ügyvezető igazgatója. A fenti ábrákon az MNB által publikált Ábrakészlet c. kiadványában a külföldiek forinttal kapcsolatos - különböző – júniusban közreadott kumulált flow adatait láthatók.
AZ igazgató szerint a fenti két ábra gyönyörűen szemlélteti, hogy milyen folyamatok biztosítják ezt. A külföldiek nettó forint eladása, és az ezt támogató forint swap állomány, vagy a spekulatív pozícióik értéke jelentős mértékben ki tudták ütni a forint erősödés irányába ható flow-kat, hatásokat. Nem mellékesen pedig hatalmas forint short állományok épültek fel. Más szóval, az MNB extra laza monetáris (kamat) politikájának kivonatát látjuk a forint piacon.
A short állománynak kedveznek
A forint vélhetően egy „funding” deviza lett. Azaz a forintot shortolva (eladva), annak alacsony kamat tartalmát kihasználva finanszíroznak más pozíciókat a külföldi befektetők/szereplők. A szakember elmondta: szépen látszik a fenti ábrákról az is, hogy a tavaszi forintgyengüléssel párhuzamosan folyamatosan nőtt a külföldiek forint short állománya. Nagyon érdekes lesz látni, hogy a júliusi és augusztusi adatok mit mutatnak majd – tette hozzá.
Július elején az árfolyam három nap alatt erősödött 7 forintot, ezzel kéthavi gyengülés fele letörlődött 3 nap alatt. AZ igazgató szerint biztosra vehető, hogy jelentős méretű beragadt forint shortok maradtak a piacon. Ha az MNB nem nyilatkozik semmit a következő 1-2 év kamat pályájáról, és a monetáris politikában bekövetkező változásokról, akkor türelmesek maradhatnak a shortosok.
Spekulatív játékosok mozgatják a forintot?
Ha a nemzetközi hangulatban legalább átmenetileg fordulat lesz (a dollár gyengül, vagy legalább nem erősödik, EM tőke kivonásban korrekció jön, risk taking hangulat erősödik, az alacsony kamatról elkerül a piaci fókusz stb.), akkor jó eséllyel további korrekció jöhet a forintgyengülésben a pozicionáltság miatt. Hozzátette: az is biztos - ilyen hatalmas short állomány mellett -, ha a mozgás elveszíti momentumát, akkor minden nyugodt nap a további korrekció irányába mutat.
A nagy kérdés az, és erről nem mondanak semmit a fenti ábrák, hogy a külföldiek forint short állományából mennyi az, ami pl. kötvény long pozíciókat fedez, azaz egy forint befektetés FX fedezetét biztosítja. Azt feltételezem, hogy a felépült short állomány jelentős része, de legalább a fele tisztán spekulatív short állomány – mondta.
A szakember szerint a forint a következő hetekben is aszimmetrikusan mozoghat majd. Nehezen lépkedve gyengül, és a korrekciókban gyorsan és nagyobb mozgásokat produkál majd a másik irányban. A piac történeteket keres és kreál: az EM tőkekivonás, a dollár erősödése, az inflációs adatok megugrása, a nagy negatív reálkamat tartalmú devizákra gyengülő hatást gyakorolt - ezzel remek story-t építve. Ebből Magyarország is kivette a részét, de véleményem szerint rövid távú, spekulatív játékosok mozgatták a forintot, amelyre néhány apróbb jelzéstől eltekintve a jegybank nem kíván (most még) reagálni – emelte ki Barlai Róbert.
Az OTP Elemzési Központjának várakozása szerint az infláció innen nemhogy tovább emelkedik, hanem jövő év közepére ismét 2 százalék alatt lehet Magyarországon. Ha újabb sokk nem jön a piacokra, mind a forint, mind a kamatok/hozamok korrigálhatnak tovább a következő hetekben, a piac szerkezete, a pozicionáltság ugyanis ideális hozzá.
Nem aggódják túl a forintgyengülést, pedig lehet, hogy kellene Nincs annak jele, hogy az MNB lépésekre készülne a forint árfolyamával kapcsolatban, sőt, mintha kitérne ez elől. A piaci elemzők szerint ez most racionális, mivel nem a kamatszint vagy egyéb jegybanki kondíció okozta a gyengülést. Később azonban könnyen lehet, hogy lépéskényszerbe kerülnek az infláció miatt. További részletek >>> |