A GDP 30 százalékát adja majd az ipar?
A Magyar Időknek Lepsényi István, a nemzetgazdasági tárca gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkára a lapnak elmondta, az Irinyi Terv végrehajtásával Magyarország 2020-ra az Európai Unió legiparosodottabb államai közé tartozik majd, a program révén a kormányzat szeretné elérni, hogy az ipari termelés hozzájárulása a GDP-hez négy év alatt, 2020-ra a mostani 24 százalékról 30 százalékra emelkedjen.
Lepsényi szerint az iparstratégia fő fejlesztési iránya tovább erősíti a nemzeti ipart, jelentősen épít az innovációra, segíti az új munkahelyek létrehozását, támogatja a hazai vállalatok verseny- és exportképességét.
Internetgazdaság + újraiparosítás = Ipar 4.0
Az Ipar 4.0 révén óvatos becslések alapján is, akár tíz százalékos hatékonyságnövekedés érhető el az államtitkár szerint; a program az internetgazdaság és az újraiparosítás összeházasításából született.
Az Irinyi Terv átfogó képet ad az Európai Unió stratégiájáról, bemutatja a magyar ipar helyzetét, a hazai vállalkozói környezetet, az iparfejlesztés támogatási rendszerét. Az Irinyi Terv az általános elképzeléseken túl lefekteti azt az öt pillért, amelyek mentén hazánk feldolgozó iparának fejlődése biztosítható a következő időszakban: az új technológiák, digitális technológiák felhasználását, az energia- és anyaghatékonyság, továbbá a táji adottságokon alapuló bölcs és takarékos területhasználatot, a területi egyenlőtelenségek oldását, a munkahelyteremtés ösztönzését és a foglalkoztatás bővítését, valamint a hazai erőforrások hasznosítását. (kormany.hu) |
Az Ipar 4.0 irányvonalainak kidolgozásában, a magyar gazdaság digitális átalakulásra felkészítésében ipari és innovációs szakemberek, kutatóintézeti, egyetemi és vállalati vezetők vesznek részt.