Még az előzetesen közöltnél is gyengébb lett a magyar gazdaság idei első negyedéve: bár a 0,9 százalékos kiigazítatlan éves GDP-növekedési adaton nem változtatott a KSH, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint viszont a gazdaság teljesítménye az előző év azonos negyedévéhez mérten mindössze 0,4%-kal emelkedett - ez még az előzetesen jelzett 0,5 százalékos adatnál is gyengébb. Az előző negyedévhez viszonyítva 0,8 százalékos volt a csökkenés.
Termelési oldal: zuhanó építőipar és autóipar, emelkedő szolgáltatások
Kezdjük a jó hírekkel
A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 3,0%-kal nőtt. A bruttó hazai termék 0,9%-os növekedéhez a szolgáltatások 1,6 százalékponttal járultak hozzá.
A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzáadott értéke 6,4%-kal emelkedett; a lista másik végén a pénzügyi, biztosítási tevékenység teljesítményének csökkenése áll.
A rossz hírek
Az ipar és ezen belül a feldolgozóipar hozzáadott értéke is 0,7%-kal csökkent az előző év azonos időszakához mérten. A jelentősebb ágazatok közül a számítógép, elektronikai és optikai termékek gyártása növekedett, ezzel szemben a járműgyártás teljesítménye visszaesett. Az iparon belül a nem ipari jellegű tevékenységek csökkenése is számottevő volt.
Az építőipar teljesítménye 28%-kal visszaesett, ezen belül leginkább az egyéb építmények építése csökkent.
A mezőgazdaság hozzáadott értéke 3,5%-kal alacsonyabb lett.
A termelési oldalon a mezőgazdaság bruttó hozzáadott értéke 0,4, a szolgáltatásoké 0,3%-kal növekedett, viszont az építőipar 24, az ipar 2,4%-kal csökkent. |
Felhasználási oldal: bővül a fogyasztás, esnek a beruházások
A háztartások tényleges fogyasztása 4,0%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A tényleges fogyasztás összetevői között a legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 4,8%-kal bővült. A kormányzattól kapott természetbeni juttatások volumene 0,3%-kal mérséklődött, a közösségi fogyasztásé 3,4%-kal bővült. A fenti folyamatok eredményeként a végső fogyasztás 3,9%-kal emelkedett.
A bruttó állóeszköz-felhalmozás 7,8%-kal visszaesett, ezt döntően az európai uniós forrásból finanszírozott fejlesztések befejeződése okozta, ami a költségvetési szervek beruházásait érintette inkább.
A bruttó felhalmozás az egy évvel korábbihoz képest 3,5%-kal csökkent.
A felhasználási oldalon a végső fogyasztás összetevői közül a háztartások fogyasztási kiadása 1,3%-kal bővült, a kormányzattól származó természetbeni juttatások 0,2, a közösségi fogyasztás 1,2%-kal csökkent. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 13%-kal visszaesett. A külkereskedelemben az export 1,5, az import 2,5%-kal nőtt. |
Európa sereghajtói: Görögország és Magyarország
A Eurostat előzetes becslése szerint az EU-ban Görögországban volt a legrosszabb az első negyedév, utána azonban Magyarország következett >>