3p
A magasztos célok és a propagált előnyök ellenére megszakadtak az európai-amerikai szabadkereskedelmi tárgyalások. Az európai ellenzők főként attól tartanak, hogy a tervezett megállapodás Európa magasabb szintű szociális, környezetvédelmi és egészségügyi védelmét és szabályozását ásná alá. A törvényhozók sincsenek elragadtatva.

Az Európai Unió és az Egyesült Államok között kötendő Transz-atlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerség (TTIP) megállapodás számos döntéshozó szemében több mint egy egyszerű szabadkereskedelmi megállapodás. Egy igazi stratégiai kezdeményezésnek tartják, amely újradefiniálná a XXI. századi transz-atlanti együttműködést. Ebben az értelemben a legfontosabb gazdasági megállapodás lenne a Nyugat számára a Marshall Terv óta, amely a támogatói szerint évi 100 milliárd eurós lökést adna az EU gazdaságának.

Nos, mindezen magasztos célok ellenére a TTIP tárgyalások, 18 hónappal megkezdésük után megakadtak.  Az európai miniszterek és hivatalnokok arra a következtetésre jutottak, hogy hacsak valami radikális nem történik az események menetében, vagy a felek nem egyeznek meg kevésbé ambíciózus célokban, akkor a TTIP tárgyalásokat nem lehet 2015 végéig befejezni.  Mindkét oldalról a növekvő feszültség nehezíti a tárgyalásokat. Csupán egy példa: az európai kormányok nyomást gyakoroltak az utóbbi hetekben a Google-ra, amelynek amerikai kongresszusi tiltakozás lett a vége az óceán túlpartjáról.

Már az európai tagállamok is egymásra mutogatnak

A TTIP valójában egy igazi forró kása több európai kormányzat számára, sőt már egymás vádolásában sincsen hiány. A Le Monde novemberben arról cikkezett, hogy a megállapodást a németek növekvő Amerika-ellenessége veszélyezteti. Írják ezt Párizsban, holott éppen a franciáknál találunk komoly félelmeket az ütőképes amerikai élelmiszeripartól. A Balti államok sem látnak nagy potenciális nyereséget a megállapodásból, mert szerintük a nagy államok fogják igazán lefölözni a hasznot.

A TTIP ellenzői főként attól tartanak, hogy a tervezett megállapodás Európa magasabb szintű szociális, környezetvédelmi és egészségügyi védelmét és szabályozását ásná alá. Ausztria számára a jelenlegi tervezett formájában teljesen elfogadhatatlan a befektető-védő klauzúra, amelyet az alpesi tagállam sokkal inkább tolna el egy polgárokat védő irányba.

Sokan kifogásolják, hogy bár a szabályozások csökkentése megtakarításokat hozhat, a termékek minőségének garanciáját egyelőre nem tartalmazza a tervezet.

Az európai törvényhozók sincsenek elragadtatva. Heribert Prantl EP képviselő arról panaszkodott a minap, hogy a TTIP tárgyalásait államtitokként kezelik és ez elfogadhatatlan, mert a közügyek igenis a nagy nyilvánosságra tartoznak.  A demokratikusan megválasztott EP képviselőknek pedig csupán annyi joguk van, hogy a kiválasztott tárgyalási dokumentumot az arra kijelölt olvasói teremben megtekinthetik és még jegyzetet sem készíthetnek.

Hab a tortán, hogy az EU nemrégiben kapta meg civil szervezetektől azt az 1,1 millió ember által írt petíciót, amely tiltakozik a TTIP ellen. Nos, egy ilyen akadálypálya láttán talán nem is csoda, ha a tárgyalások elakadtak.   

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij Rómában beszélt Trumppal (frissítve)
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 13:26
Washington gyümölcsözőnek minősítette a találkozót. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG