3p
Az Európai Unióval való szakítás egyik alternatívájaként Nagy-Britannia hagyományos szövetségese, egykori gyarmata, Amerika felé akart fordulni, de kiderült, hogy ez nem is olyan egyszerű. Sem a kereskedelemben, sem a hírszerzési együttműködésben, amint ezt az elmúlt napok mutatták.

1946-ban Winston Churchill beszélt először speciális kapcsolatokról Anglia és Amerika között. Volt is miért: Amerika nélkül Anglia nem tudta volna megnyerni Hitlerrel szemben a háborút, utána pedig a szovjet veszéllyel kellett egész Európának szembenéznie, így kialakult a függés. A hidegháború után, amikor a veszélyek elmúltak, továbbra is igen szoros kapcsolatban maradt a két ország, és Theresa May újra a churchilli kifejezést használta, amikor Európa helyett hirtelen más kereskedelmi partnerek felé akart fordulni.

Újra függ tőle

A héten azonban a speciális kapcsolatok a lehető legnagyobb pofont kapták, amikor Amerikában idő előtt szivárogtak ki adatok a manchesteri merénylettel kapcsolatban, a Bloomberg által megszólaltatott, de neve elhallgatását kérő két brit kormánytisztviselő szerint. A tegnapi NATO-csúcson May meg is említette az ügyet Donald Trumpnak, és kifejezte aggodalmát, de viszonylagos óvatossággal.

Erre szüksége is van, hisz két héttel az általa kiírt rendkívüli parlamenti választások előtt hazai földön elkövetett súlyos terrorcselekménnyel kell szembenéznie, így sokkal nagyobb szüksége van az amerikai elnökre, mint bármikor korábban, hisz Európára nem számíthat már úgy, mint eddig. Keresi az új helyet országa számára a világban, de a gyarmatbirodalom már csak régi szép emlék, a földrajzzal pedig nehéz dacolni: Nagy-Britannia, még ha sziget is, igencsak Európában van, messze minden más kontinenstől.

Baklövés

Eközben országa dühös, amiért Amerikában kiszivárogtatták a manchesteri terrorista nevét idő előtt, ráadásul az általa használt bomba képét is közölték, miközben a brit rendőrség még azon dolgozott, hogy meghiúsítsanak esetleges további támadásokat ugyanattól az elkövetői hálózattól. A legfontosabb és legtitkosabb hírszerzési információk megosztása az egyik legfontosabb összekötő kapocs a szövetségesek között, így most ez nagyon nagy csapás a speciális kapcsolatokra.

Más gond is van

Ez az incidens azonban nem az egyetlen probléma: brit kormánytisztviselők szerint a kapcsolatok már hónapok óta nyomás alatt állnak, miután May és Trump januárban megegyeztek a Fehér Házban, hogy kidolgozzák egy olyan szabadkereskedelmi megállapodás terveit, ami 2019 márciusában életbe lép, amikor May felelőtlen módon esetleg minden megállapodás nélkül kivezeti országát az Európai Unióból.

Csakhogy azóta nem sok történt az ügyben, viszont az amerikai elnök továbbra is hajtogatja a protekcionista szólamokat, hangsúlyozva hogy Amerika összes kereskedelmi megállapodása rossz. Ráadásul Trump otthoni botrányai is megszaporodtak, így kisebb baja is nagyobb, mint Anglia kereskedelmi ügyeivel foglalkozni, és még azt a gárdát sem tudta beiktatása óta teljesen kiépíteni, akik ezekkel az ügyekkel normális körülmények között foglalkozhatnának.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
Makro / Külgazdaság Az egész világ és Donald Trump is erre a döntésre vár – nyilatkoztak az illetékesek
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:36
Kamatot vág-e a Fed? És mikor? Megszólalt a Trump által sokat kritizált elnök, illetve az amerikai pénzügyminiszter is.
Makro / Külgazdaság Ki fog itt tanítani?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:51
Tovább nőtt a meghirdetett tanári állások száma.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG