A citybeli befektetési és elemzőházak felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászainak prognózisai szokatlanul széles sávban szóródnak a szerdai adatismertetés előtt.
A múlt havi éves összevetésű inflációra adott becslések mínusz 1,1 százalék és mínusz 0,5 százalék között mozognak, attól függően, hogy az adott cég a forint erősödésének dezinflációs hatásaira, vagy a belépő, inflációgyorsító bázishatásokra helyezi-e a hangsúlyt.
A JP Morgan előrejelzése az, hogy a jelenlegi inflációs környezet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) számára további 0,35 százalékpontos - vagyis 1,60 százalékos alapkamat eléréséig folytatódó - kamatcsökkentést tesz lehetővé.
A ház szakértőinek véleménye szerint az MNB várhatóan 2015 közepéig szeretné befejezni kamatcsökkentési sorozatát annak érdekében, hogy az enyhítési ciklus ne ütközzön az amerikai Federal Reserve első kamatemeléséből eredő potenciális piaci volatilitás esetleges átszűrődő hatásaival.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői is kiemelték az üzemanyagárak múlt havi - számításaik szerint 5 százalékos - emelkedését, és ennek alapján mínusz 0,6 százalékos tizenkét havi inflációt várnak márciusra az egy hónappal korábbi mínusz 1 százalék után.
A ház szakértői szerint most elsősorban azt kell figyelni, hogy az élelmiszerek árinflációja visszatér-e a szezonális hatások megszabta hagyományos pályára, mert ha ez bekövetkezik, akkor a teljes kosárra számolt magyarországi infláció a következő hónapokban - a bázishatásoktól is hajtva - meglehetősen meredek ívű gyorsulásnak indulhat.
A Morgan Stanley londoni elemzői mindazonáltal ebben a környezetben is 1,50 százalékos alapkamatig folytatódó MNB-kamatcsökkentésre számítanak.
És akik szerint nem
Az előrejelzési sáv másik végén a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői állnak, akik szerint kissé még mélyülhetett is a defláció Magyarországon a múlt hónapban.
A ház márciusra a fogyasztói árindex 1,1 százalékos visszaesését várja éves összevetésben, és azzal számol, hogy a defláció a következő negyedévekben még kitart.
A Barclays londoni elemzői a negyedik negyedévre várnak "nagy fordulatot" a magyar inflációs a dinamikában az akkor belépő erőteljes bázishatások miatt.
Ez az inflációs pálya a cég előrejelzése szerint lehetővé teszi az MNB-nek a múlt hónapban újrakezdett monetáris enyhítési ciklus folytatását egészen az 1,50 százalékos alapkamat eléréséig.