Orbán Viktor miniszterelnök hagyományos évértékelő beszédét tartja a Várkert Bazárban 2017. február 10-én. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd |
A 19. évértékelőjét tartotta Orbán Viktor, aki szerint ennyi "már gombócból is sok". Érdekfeszítőnek ígérkezik a 2017-es év szerinte, sokan fognak csodálkozni, a szemüket dörzsölni. A miniszterelnök első körben azon élcelődött, hogy válságát éli a liberális demokratikus rend világszerte, egyúttal pedig felvázolta nemzetközi folyamatok alakulását értelmezése szerint: szerinte nagyot néztek azok, akik azt hitték, hogy a nacionalizmusban, a nemzetállamok erejében hívők mára ódívatúak, a történelem részei és szépen-lassan eltűnnek. A miniszterelnök úgy érzi, a történelem nem olvasta Francis Fukuyama alapművét a liberális demokráciáról, A történelem vége című kötetet, mert a történelem és a hátrahagyottak jelentkeztek: "még itt vagyunk".
Orbán szerint az öntelt és dölyfös nyugati elit gondolta magát felsőbbrendűnek, de 2016-ban ezt sok helyen megelégelték, a folytatás pedig még hátra van. Fellázadtak azok, akiknek nem jutott a globalizáció pozitívumaiból.
A középosztály fellázadt az elit ellen
Orbán Viktor felvázolta a "hadállásokat" is: az elit ellen a középosztály, az unionisták ellen a szuverenisták lázadnak. Elmaradhatatlan volt Brüsszel szokásos kritikája, amely nem tudta orvosolni megfelelően a válságokat, Magyarország pedig válaszokat adott ezekre a problémákra. A politika korrektség a kormányfő szerint a demokrácia gondolatrendőrsége lett, az érvelés alapú demokrácia helyett beköszöntött a korrektség alapú demokrácia kora. Orbán ezt a berendezkedést "nyitott társadalomnak" (mint Soros György alapítványa) nevezi, ahol az emberből árut csinálnak, az országokból pályaudvart, ahol bárki átjárhat. "A rókákat beengedik a tyúkólba,de mindig a rókák nyernek." - utalt a migránsok érkezésére Orbán Viktor, aki szerint tudatosan telepítenek be migránsokat, a globális elit szerint pedig csak ott van demokrácia, ahol a liberálisok nyernek.
Magyarország túl van a lázadáson
Az ország értékelésével kapcsolatban elmondta, Magyarország az elsők között lázadt fel 2010-ben Orbán szerint, az ország helyzetét pedig csak a nyugati folyamatok kontextusában érdemes értelmezni. A mi testünkre, a mi ízlésünkre szabott a Nemzeti Együttműködés Rendszere, a hagyományokra épül, ahol mindenki jól jár véleménye szerint. A miniszterelnök elmondta, a politikai stabilitás a legfontosabb, főleg a válságok esetén. A kormányfő azt mondta, amíg a Fidesz-KDNP kormányoz, addig nem lesz instabilitás.
Orbán Viktor szerint fekete bárányokból sikertörténet lettünk, erősödik az ország és fejlődik. Ismertette a kormány gazdasági lépéseit, eredményeit, a béremelést és járulékcsökkentést, a munkaerő-piaci eredményeket. "Személyesen el vagyok kötelezve amellett, hogy egy gyerek se nőhessen fel úgy, hogy nem látta a szüleit dolgozni."
Ha már fellázadt világszerte a középosztály, a miniszterelnök gyorsan elmondta, hogy itt megbecsülik a munkásokat.
20 évre előre gondolkozik
Jön Orbánhoz a kínai elnök, mi irányítjuk a V4-ek munkáját és az izraeli kormányfő is idelátogat - értékelte a külpolitikai sikereket is.
"A holnap nem vet árnyékot a mára" - mondta a miniszterelnök, aki szerint ha mindenki betartja a szabályokat, nem lesz gond. "Most kell szerénynek lenni, most van mire".
Ami most foglalkoztatja viszont Orbánt mostanában, az az, hogy mi lesz a magyarsággal 20 év múlva. Szerinte több gyereket kell vállalni. A kormány további támogatásokon dolgozik azok számára, akik a családalapítás mellett döntenek. A kormányfő tart a robotoktól is, szerinte emberi létünkkel kapcsolatban is komoly kérdések merülnek fel.
5 csatája van a kormánynak, amit meg kell vívni 2017-ben, amelyek új nemzeti politikát követelnek:
- harcolni kell Brüsszellel a rezsicsökkentésért,
- napirenden marad a migráció ügye is,
- le akar a kormány számolni a civil szervezetekkel (külföldi befolyásolás, Soros György),
- Brüsszel új gazdasági területeket akar centralizálni, köztük a munkaerő-piaci támogatásokat és az adóemeléssel kapcsolatos döntéseket.
Orbán Viktor szerint végül minden front arra vezethető vissza, hogy Magyarországnak a szuverenitásáért kell harcolnia.
"Egy kérdés maradt: jól vezette-e a kormány az országot 2016-ban?" - teszi fel a kérdést. A miniszterelnök szerint nem lehet a magyar választóknak megfelelni, bármit is tegyen, de ő ezen nem sértődik meg és nem bizonytalanodik el. A szocialista kormány a kormányfő szerint önsajnálkozó volt, ezt kellett átlépni, mert a magyarok nem érhetik be középszerűséggel.
"A jó kormányzás úgy viszi el a célhoz az embereket, hogy a nép úgy gondolja, nem is volt szükség a vezetőire" - jelölte ki Orbán Viktor végül az új irányt. Úgy akar kormányozni, hogy végül azt mondják, "ment ez, mint a karikacsapás".