Vlagyimir Safronkov és Nikki Haley, Oroszország illetve az Egyesült államok ENSZ-nagykövetei az ENSZ BT korábbi ülésén. Fotó: EPA / Justin Lane |
Nikki Haley nagykövet a volt republikánus elnök, George W. Bush által alapított Bush Intézet szervezésében tartott rendezvényen fejtette ki ezzel kapcsolatos álláspontját csütörtökön.
Ezért vagyunk oroszellenesek
Haley szerint Oroszország a tavalyi elnökválasztási folyamat idején komoly erőfeszítéseket tett, hogy "elhintse a káosz magvait". Az oroszok azt kérdezik, hogy miért vagyunk mi, amerikaiak, oroszellenesek és miért hoztunk szankciókat - utalt rá a nagykövet. "A válaszom az, hogy ne avatkozzanak be választásainkba, és nem leszünk oroszellenesek" - jelentette ki a diplomata. Haley szerint "ha egy ország beavatkozik egy másik ország választási folyamatába, az nem más, mint hadviselés".
Az amerikai diplomácia irányítója, Rex Tillerson miniszter ennél jóval enyhébben szokott fogalmazni a kérdésben, többször is azt mondta, hogy a Trump-kormány a Moszkvával folytatandó párbeszéd híve. Maga Donald Trump elnök sem mondta ki, hogy a beavatkozás tény volt.
Bush: Egy ellenséges hatalom kitartó támadásai
A New York-i rendezvényen beszédet mondott George W. Bush is. A volt elnök hangsúlyozta: "az orosz beavatkozást soha nem szabad kicsinyíteni vagy tolerálni". Leszögezte, hogy az Egyesült Államoknak "határozottságot és kitartást" kell mutatnia a demokráciája elleni külső támadásokkal szemben. Bush kiemelte: ennek első lépése, hogy felvegyék a harcot a kibertámadások ellen.
"Amerika egy ellenséges hatalom kitartó támadásait tapasztalta meg, amelyek táplálták országunk megosztottságát" - fogalmazott a volt elnök, s az amerikai hírszerzés információira hivatkozva hangsúlyozta, hogy az orosz kormány tervet dolgozott ki az amerikaiak egymás ellen fordítására.
Nemrég a Reuters írt arról: egyre biztosabb, hogy volt orosz közrejátszás az amerikai elnökválasztás kimenetelében, rengeteg Facebook-hirdetés látott ugyanis ebben az időszakban napvilágot, amik orosz kötődésűek. Emiatt is különösen pikáns, hogy amikor az amerikai törvényhozás nagy többséggel megszavazta az Oroszország ellen hozott újabb gazdasági szankciókat elsősorban a tavalyi amerikai választási folyamatba történt, Moszkva által cáfolt orosz beavatkozás miatt, magának az így megsegített Trump elnöknek kellett aláírnia a törvénycsomagot. |