Az ezúttal már erősen republikánus többségű szenátus kedden ül össze azért, hogy visszaállítsa az Obamacare több kritikus pontját, valamint hogy visszacsináljon környezetvédelmi és pénzügyi szabályozásokat. Ez szép tervnek hangzik, csakhogy az ülésnek könnyen egy óriási vita lehet a vége Trump tervezett kabinettje miatt – írja a Reuters.
Bár Trump kampányában még a mélyen megosztott USA egyesítését ígérte, január 20-án úgy fogják beiktatni, hogy kevesebb, mint az amerikaiak fele gondolja úgy, hogy az elnök képes lenne kezelni egy nemzetközi krízist, a katonai beavatkozásokat ésszel elrendelni, valamint a korrupciót kézben tartani az állami hivatalokon belül.
Ráadásul az Obamacare felfüggesztéséhez kellenek a demokraták is, márpedig hétfőn az ellenzékbe került párt magasabb tisztviselői arra figyelmeztettek, hogy nem adják könnyen a jelenleg 13,8 millió embert érintő, szegényebbeket is támogató rendszert.
Obama szerdán találkozik a kongresszusi demokrata képviselőkkel stratégiai megbeszélésre, míg Trump alelnöke, Mike Pence a republikánusokkal teszi ugyanezt a Politico hírei szerint. A republikánusok egyébként egyelőre valószínűleg azt tervezik, hogy részben vonják vissza az Obamacare-t, azt is évekre felfüggesztve, hogy elkerüljék a nyílt csatát a demokratákkal.
Lesznek személyi viták bőven
A jelenleg a külügyi bizottság fontos tagjának számító John McCain szenátor már korábban sem rejtette véka alá a Putyin iránt érzett ellenszenvét (gyilkosnak és bűnözőnek nevezte), ezért nagyon komoly kérdésekre számíthat orosz kapcsolatairól Rex Tillerson, az Exxon Mobil korábbi vezérigazgatója, akit Trump külügyminiszternek jelölt.
A Demokrata Pártnak nem túl meglepő módon Jeff Sessions republikánus politikussal van gondja, akit Trump főállamügyésznek jelölt. Sessions ellenzi a bevándorlást, valamint többször is a rasszizmushoz erősen hajazó kijelentéseket tett. Emellett Steven Mnuchin sem fér bele Trump előzetes Wall Street ellenes mentalitásába, így a milliárdosba is biztosan bele fognak kötni.