4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nyomás alatt maradhat a forint, a dollár 300 fölé mehet jövőre. A magyar gazdaság a következő hónapokban, évben várhatóan kevésbé fog növekedni, mint ahogyan várják – véli a Saxo Bank, amely szerint kifulladnak a gazdaságot élénkítő korábbi intézkedések, tovább tart a politikai bizonytalanság és strukturális problémák vannak.

A 2015-ös és 2016-os magyarországi gazdasági növekedést csak évi 2,0 százalékosra becsüli a Saxo Bank elemzésében, amelyet Tradingfloor nevű oldalán publikált. A többi elemző átlagosan 3,0, illetve 2,5 százalékot vár a két esztendőre.

„Néhány évvel ezelőtt még a következő dőlő dominónak vélték Magyarországot” – írja a cég. Tavaly azonban már 3,6 százalékos gazdasági növekedést ért el az ország. A jövő azonban már nem ennyire fényes, mivel a magánszektor külföldi adósságleépítésének folyamata tovább tart.

Ezért kerültünk bóvliba

Emlékeztetnek arra, hogy a 2011-es európai államadósság-válság erősen érintette a belső okokból amúgy is leragadt magyar gazdaságot, a magyar tíz éves állampapírhozam például a 2011 közepi évi hét százalékról az év végére tíz százalék fölé kúszott. A három nagy hitelminősítő pedig a bóvlikategóriába minősítette le az országot.

A dollárral szemben rövid idő alatt harmadát veszítette el értékének a forint – folytatja a Saxo, és kevésbé erőteljesen, de az euróval szemben is gyengült. (Akkor került először 320 forint fölé az euró is.) A Budapesti Értéktőzsde indexe pedig 40 százalékkal süllyedt.

Ez a legfőbb bűnös

A cikk szerint a magyar helyzetnek inkább belső okai voltak, az Orbán-kormány a nyugdíjpénztári vagyon államosításával és a jegybank függetlenségének csorbításával olyan politikát folytatott, hogy az Európai Bizottság is közbelépett.

De a legfőbb bűnös a magas külföldi adósságállomány volt, amelyet a magas forintkamatok ösztönöztek a 2000-es évek elején, a svájci frank- és euróhitelezők karjaiba lökve a magyar hitelfelvevőket. A magánadósság aránya 40-ről 140 százalékra nőtt a GDP-hez képest.

Nem mond, hogy soha többé

Bár a kormányzó párt sorain belül is megosztottságot okozott, hogy Magyarország rendszeresen összeütközésbe került a nemzetközi szervezetekkel a közelmúltban, ez a közeljövőben is megismétlődhet – véli a Saxo Bank. Az EU továbbra sincsen meggyőzve a kormányzat gazdasági erőfeszítéseitől.

Nem látható, hogyan lehet a jelenlegi gazdasági aktivitást megőrizni, a továbbra is magas külső eladósodottság, a hitelleépítési folyamat, a bankok erős szabályozása és a kevéssé hatékony munkaerőpiac fényében.

Egyszeri hatások aranyozták be 2014-et

Leírják, hogy a 2013-as 1,4 százalékos növekedés után tavaly 3,6 százalék következett, az elemzői konszenzus pedig 3,0, illetve 2,5 százalék erre az évre és 2016-ra. A Saxo azonban borúlátóbb, mert a tavalyi év növekedését átmeneti jellegűnek tartja és nem lát előrelépést a magyar gazdaságpolitikában.

A beruházások tavalyi 12 százalékos növekedése például az EU-források kiugró felhasználásának és a szubvencionált hiteleknek (NHP) köszönhető, a fogyasztás bővülését pedig a rezsiköltségek csökkentése segítette.

Nyomás alatt marad a forint

Ezek az átmeneti hatások azonban halványodnak, a beruházások az első félévben már 4 százalékkal csökkentek, a magánszektor folytatódó hitelleépítése pedig lassítja a fogyasztást, miközben a forint gyengül az euróhoz és a svájci frankhoz képest. Megemlítik azonban azt is, hogy a gyengébb forint segítheti az exportot.

Az elemzés szerint az alacsony rezsiköltségek és a külföldről importált alacsony pénzromlás tartották az utóbbi időben nulla körül a hazai inflációt, de ezek a hatások jövőre megszűnnek vagy mérséklődnek. Ennek ellenére az amerikai jegybank szeptemberre vagy inkább decemberre várható kamatemelése és a politikai bizonytalanság, valamint a magas adósságszint nyomás alatt tartja a forintot – írják.

300 forint felett lesz a dollár?

Ezért a Saxo Bank a jelenlegi 270-280 forint helyett 300 forint feletti forintárfolyamot prognosztizál a következő évre.

Pozitívként értékelik az alacsony költségvetési hiányt és a csökkenő GDP-arányos államadósságot, valamint a külföldi adósság csökkenését. Ám az adósságleépítés továbbra is visszafogja majd a fogyasztást – tették hozzá.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG