Múlt hétvégén a kínai állami média súlyosan elítélte a Kínai Kommunista Párton (KKP) belül működő frakciókat, amelynek létéről sokan tudnak Pekingben, de nyilvánosan ritkán kerül megvitatásra. A Xinhua hírügynökség három frakciót nevezett meg, amelyek kapcsolatokat ápolnak olyan befolyásos kormányzati tisztviselőkkel – a köznyelvben „tigrisekkel” – akik érintettek Hszi Csin-Ping elnök korrupciós vizsgálataiban. A három frakció a „Biztonsági Banda”, a „Kőolaj Banda” és a „Sanhszi Banda”. A People’s Daily pártlap szerkesztőségi írása a KKP „parazita klikkjeiről” értekezett ennek kapcsán.
Hszi Csin-Ping elnök kampányában a tigrisek a kormányzati fejesek, míg a legyek a nagyszámú helyi káder-sereg. Az elnök ezzel a kampánnyal sok legyet akar ütni egy csapásra, többek között galvanizálja támogatottságát a pártban és a tömegek előtt is. Felmérések szerint jelenleg a kínai átlagembert három dolog aggasztja leginkább: a szociális biztonság, a kormányzati korrupció és az egyre szélesebbre táguló jövedelmi különbségek.
Pekingi tigrisvadászat
A három frakció és a tigrisek hatalmi veszélyt is jelentenek Hszi Csin-Ping elnökre, aki szeretné gyorsítani a gazdasági reformokat és a kínai állami vállalatokat jobban meg akarja nyitni a hazai és külföldi befektetések előtt. Az egyik ilyen tigrist, Csou Jung-kangot múlt hónapban tartóztatták le korrupció, hatalommal való visszaélés és államtitok megsértésének vádjával.
Csou 2012 novemberéig volt öt éven át volt a KKP központi bizottság (KB) politikai bizottsága állandó bizottságának (PBÁB) tagja. Korábban volt Szecsuan tartomány párttitkára és a közbiztonsági tárca első embere is. Közeli kapcsolatokat ápolt a Biztonsági és a Kőolaj frakcióval és bukása megfigyelők szerint elsősorban a Kőolaj frakciót gyengítette. Amikor Csou 2012-ben nyugdíjba ment, a kínai olajvállalatok, mint a Sinopec Group és a China National Petroleum Corp. hatalmasabb és befolyásosabb csoportok voltak, mint több minisztérium.
Egy másik célba vett tigris Ling Csi-hua, akit a Sanhszi frakció alapítójának tartanak. December 22-én a Xinhua jelentette, hogy Ling vizsgálat alá került „komoly fegyelmi kihágás gyanújával”. A Sanhszi frakció a nevét egy szénben gazdag északi tartományról kapta. Ling családjának több tagja is pozíciókat töltött be a helyi kormányzatnál, tavaly júniusban a bátyja került vizsgálat alá, aki a helyi fejlesztési projektekért volt felelős.
Peking az új KKP elnök alatt még jobban meg akarja nyitni a szén- és olajtermelő állami vállalatokat a külső befektetések előtt. Ez viszont az uralkodó kommunista osztály befolyásos frakcióinak csípi a szemét, mert ők közvetlenül profitálnak az állami tulajdonból.
A tigrisek levadászása egyben eltakarítja az útból Hszi elnök potenciális ellenfeleit és megnyitja az utat, hogy az elnök a 2017-ben összehívandó 19-ik pártkongresszuson saját embereivel töltse föl a PBÁB-t, amelynek hét tagja közül ötnek lejár a mandátuma.
Kommunista rettegés a gazdaság lassulásától
A lassuló gazdaság miatt fokozódó társadalmi elégedetlenség is közrejátszik a KKP-ban zajló tisztogatásokban. Az állami korrupció és a növekvő társadalmi különbségek egyre neuralgikusabb pontjai a kínai társadalomnak. A hong-kongi tüntetéseket erőteljesen cenzúrázta Peking, félve attól, hogy azok átterjednek a kommunista anyaországra.
Eközben a pekingi döntéshozók a hírek szerint 300 nagy infrastruktúrális projekt megvalósítását gyorsítják meg 1.1 ezermilliárd dollár értékben, hogy a gazdasági növekedés üteme ne süllyedjen 7 százalék alá és ne növekedjen tovább a társadalmi elégedetlenség. Ez pedig lehetséges, hogy csak előremenekülés a zsákutcában: Kína-szerte számtalan szellemvárost találhatunk, az eszméletlen ütemű és sokszor felesleges kormányzati fejlesztések eredményeként. Egy új kutatás szerint Kína 2009 óta több mint 6, 8 ezermilliárd dollárt költött el teljesen felesleges beruházásokra.