Trump elnök tollakat osztogat a körülötte álló acélipari munkásoknak, miközben aláírja az acél- és alumíniumimportra kivetett védővámról szóló rendeletet a Fehér Házban. Fotó: EPA / Michael Reynolds |
Washington és az Európai Unió elfogadható megoldást keres az amerikai védővámok miatt kialakult vitában - derül ki abból a közleményből, amelyet szerdán este adott ki Wilbur Ross amerikai kereskedelmi miniszter és Cecilia Malmström, az unió kereskedelmi biztosa.
Cecilia Malmström szerda óta tárgyal Washingtonban az acél-és alumíniumárukra kivetett amerikai védővámok miatt kialakult konfliktus remélt rendezése érdekében. A Donald Trump amerikai elnök által elrendelt vámintézkedésnek pénteken kell életbe lépnie, s az Európai Unió - Kanadához és Mexikóhoz hasonlóan - mentességet szeretne kapni.
Egyelőre tárgyalnak
"Megállapodtunk, hogy azonnali megbeszéléseket kezdünk Trump elnökkel és a Trump-kormányzattal a minket aggodalommal eltöltő kereskedelmi ügyekben, beleértve az acél- és alumíniumvámokat, annak érdekében, hogy kölcsönösen elfogadható gyors megoldást találjunk" - olvasható a közös közleményben.
Az amerikai elnök március elején jelentette be, hogy 25 százalékos védővámot vet ki az acélra és 10 százalékos vámot pedig az alumíniumtermékekre, arra hivatkozva, hogy védeni akarja az amerikai ipart és garantálni az amerikai nemzetbiztonságot. Döntése tiltakozást váltott ki az Európai Unióban is.
Trump a bejelentést követően mindazonáltal mentesítette a vámok alól Kanadát és Mexikót, és felhatalmazta Wilbur Ross kereskedelmi minisztert, hogy kezdjen tárgyalásokat más országokkal is az esetleges vámmentességről. Cecilia Malmström Washingtonban azt szerette volna elérni, hogy az Európai Unió egésze kapjon vámmentességet. Az uniós biztos szerdán megbeszéléseket folytatott Robert Lighthizer amerikai kereskedelmi főtárgyalóval is.
Elemzők szerint több hátrányt, mint előnyt hoznak a büntetővámok Amerikának.
A Trump által bejelentett büntetővámokról részletesen itt írtunk >>>
Más szinten is folyik az egyeztetés
Hétfőn és kedden egyébként Washingtonban tárgyalt Peter Altmaier német gazdasági miniszter is, aki szintén kompromisszumot sürgetett az Egyesült Államok és az Európai Unió között. Francia kollégája, Bruno Le Maire közben a G20-as országcsoport pénzügyminisztereinek Buenos Airesben folyó tanácskozásán azt hangoztatta, hogy Párizs "feltételek nélküli" felmentést követel az amerikai védővámok alól.
Kínába biztos belerúg
Trump egyébként ma biztos, hogy aláírja a kínai importtermékek vámjáról szóló rendeletet. Peking jelezte, hogy Washington ellenlépésekre számíthat.
Sajtóértesülések szerint az intézkedés 60 milliárd dollárnyi, mintegy 100 fajta termékre, elsősorban technológiai és telekommunikációs cikkekre vonatkozik majd. Elemzők szerint Washington elsősorban azokat a termékeket sújtja vámmal, amelyeknek az előállításához szükséges tudást részben illegálisan szerezte meg Kína.
A kínai kereskedelmi minisztérium csütörtökön határozott tiltakozását jelentette be a tervezett intézkedéssel kapcsolatban, ami szerinte "a piaci egyensúly kibillenéséhez vezet".
A minisztériumi közlemény szerint "nem fogunk ölbe tett kézzel ülni és nézni, hogyan sértik meg Kína törvényes jogait, azonnal ellenlépéseket teszünk".