Weber szerint sem könnyű Orbánnal (MTI/EPA/Patrick Seeger) |
Az Európai Néppárt nem lépett fel elég keményen a Fidesszel szemben tavaly – erről beszélt egy lapinterjúban Othmar Karas, az Osztrák Néppárt (ÖVP) európai parlamenti (EP) frakcióvezetője.
Elmulasztott lehetőség
Az osztrák politikus a linzi Volksblattnak azt mondta: mulasztásnak tartja, hogy az Európai Néppárt „nem vitte tovább következetesebben” a magyar kormánypárt kizárására vonatkozó terveket.
Karas ezzel Roszík Gábor evangélikus lelkész, Orbán Viktor egykori „útitársának” kritikájára reagált. A volt MDF-es képviselő szintén úgy vélekedett, hogy az ÖVP-nek egyértelműbben állást kellene foglalnia a magyar kormányfő „demokrácia-, kereszténydemokrácia- és konzervatív-ellenes politikájával” szemben.
„Sok magyar örülne annak, ha az ÖVP határozottan fellépne Orbánnal szemben”
- jelentette ki Roszík Gábor az osztrák lapnak.
Othmar Karas a múlt év hibái között említette azt is, hogy az Európai Tanácsban nem vitték keresztül Magyarországgal szemben az EU atomfegyvereként emlegetett 7-es cikk szerinti eljárást.
Néppártiak is Orbán ellen szavaztak
Mint arról beszámoltunk, az EP tavaly szeptemberben fogadta el a magyar demokrácia állapotát kritizáló Sargentini-jelentést. Az uniós intézmény ezzel azt mondta ki, hogy indokolt a 7-es cikk szerinti eljárás megindítása hazánkkal szemben. Az ügy a következő körben az Európai Tanács elé kerül majd.
A szeptemberi EP-szavazáson a néppárti képviselők többsége, köztük az ÖVP és Manfred Weber, az Európai Néppárt EP-frakcióvezetője is az eljárás megindítása mellett foglalt állást. A néppárti képviselők – a magyar kormány állításával ellentétben – nem a bevándorlás elutasítása, hanem a magyar demokráciával kapcsolatos aggályok miatt voksoltak igennel.
Nem zárták ki a Fideszt, de...
Habár a magyar kormánypártot Weber is kritizálta, kizárása az Európai Néppártból végül nem került napirendre.
"A Fidesz kizárását az EPP-ből egyetlen tagpárt sem követeli. Ez a kérdés nem időszerű"
- jelentette ki még november elején Weber, akit nem sokkal később a Néppárt csúcsjelöltjévé választottak. (Az EP-választásokat májusban tartják.) A német politikus azonban már akkor is figyelmeztetett, hogy a Néppártban nincs tere az alapjogok megkérdőjelezésének, ezért támogatta a Sargentini-jelentést.
"Ugyanakkor világos, hogy Orbán Viktornak mint a pártcsalád tagjának tiszteletben kell tartania az alapjogokat és az alapelveket. Ebben nyomást fogunk gyakorolni rá."
Orbán nehéz partner
Weber egy ma megjelent interjúban is kritizálta a magyar kormányfőt.
„Orbán Viktor nehéz partner. Hozott néhány olyan döntést, amelyeket nem tudok elfogadni, és mi a frakcióban sem tudunk elfogadni. Ezek közé tartozik például, hogy a CEU nem tud tovább működni eddigi formájában Budapesten, és Bécsbe kell költöznie”
- mondta az osztrák APA hírügynökségnek. Ezúttal is emlékeztetett, hogy az Európai Néppárt az alapjogokból és az alapértékekből nem enged.