Függetlenségpártiak a katalán elnök beszéde után. Nehéz hetek jönnek a katalánoknak és a spanyoloknak is. Fotó: EPA / Felipe Trueba |
A spanyol kormány megállapodott az ellenzéki Spanyol Szocialista Munkáspárttal, így januárban előrehozott parlamenti választások rendezésére utasíthatják Katalóniát. A szocialista politikus Carmen Calvo elmondása szerint az alkotmány 155-ös cikkelyének aktiválása nem az autonómia felfüggesztését jelentené, hanem a törvényesség és az alkotmányos rend helyreállítását a területen, hozzátéve: a katalán elnöknek magának van ideje kiírni a választásokat, mielőtt a javaslatot keresztülverik a spanyol felsőházon, ahol kvázi ultimátummá válna.
A bizottság által elfogadott javaslatcsomagról vitát és szavazást tartanak majd a felsőház ülésén, erre nem hivatalos információk szerint október 27-én vagy október 30-án kerülhet sor. Az intézkedések elfogadásához ugyan a képviselők abszolút többségének támogatása szükséges, ezzel azonban a spanyol kormánypárt egymaga is rendelkezik. A megszavazott intézkedéscsomag azt követően lép hatályba, hogy megjelenik a hivatalos állami közlönyben - eddig van idejük a katalánoknak maguknak kiírni a választásokat.
Mi lesz, ha megszavazzák?
Az eldiario.es úgy tudja, a javaslatcsomagban a "lehető legkisebb mértékű" beavatkozás szándéka szerepel, amelynek célja a választási folyamat biztosítása. Így az intézkedések nem érintenék a például a katalán közszolgáltatások működését. Az ideiglenes állami beavatkozás részeként tovább fokoznák a pénzügyi kontrollt, így a spanyol pénzügyminisztérium felügyelete alá kerülne a helyi adók beszedése is.
Az oktatás területén olyan intézkedéseket javasolnának, amelyek garantálják, hogy a szavazóhelyiségeknek kijelölt oktatási intézmények kinyissanak a választás napján, továbbá átmenetileg a spanyol belügyminisztérium felügyelete alá kerülhet a katalán rendőrség, hogy így garantálják a közrendet.
A katalán függetlenségi népszavazásról és annak utóhatásairól korábban itt írtunk bővebben. >>>