3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Tegnap parlamenti választások voltak Skóciában, és immár harmadszor nyert, nem meglepő módon, a Skót Nemzeti Párt. Ez megnyithatja az utat egy újabb függetlenségi népszavazás előtt, különösen, ha a többi brit polgár az EU-ból való kiválás mellett dönt. A helyzet fokozódik a Brexit-referendum előtt.

A Skót Nemzeti Párt vezetője, Nicola Sturgeon így hivatalában maradhat, mint Skócia fél-autonóm kormányfője. A Munkáspárt (Labour Party) gyengén szerepelt, a harmadik helyet szerezte meg a skót parlamentben, a második helyen a Konzervatív Párt végzett. A Munkáspárt az egyidejűleg Walesben tartott helyi választásokon és az Angliában tartott önkormányzati választásokon is gyengén szerepelt, ami most kivételesen nem jön jól David Cameron miniszterelnöknek, mivel szüksége van a munkáspárti támogatásra a júniusi EU-tagságról szóló népszavazáson.

Egyik kilépés hozza a másikat

Skóciában a 2014-ben tartott népszavazáson kis többséggel a Nagy-Britanniában maradás mellett döntöttek a szavazók, de most, hogy az egész Egyesült Királyság szavaz az EU-tagságról, újra felmerülhet a kérdés, sőt újabb népszavazásra kerülhet sor. Felmérések szerint a skótok nagyon fontosnak tartják, hogy a világ legnagyobb kereskedelmi övezetében, azaz az Európai Unióban maradjanak. Ha a britek a kilépést választják, jöhet az újabb skót népszavazás, és akkor jó eséllyel „átlépnének” Nagy-Britanniából az EU-ba, immár független országként.

Ettől a forgatókönyvtől most már elég sokan félnek, nem csak politikusok, hanem a gazdaság képviselői is. A Bloomberg a BAE Systems igazgatóját idézte, aki szerint, ha a brit döntés az EU elhagyása lesz, akkor ez dominó effektust indíthat el, amely szétszakíthatja az Egyesült Királyságot. Az első skóciai népszavazáson 45 százalék volt a függetlenségpárti szavazatok aránya, ez Brexit esetén biztos, hogy jócskán megnövekedne, és jó eséllyel bőven átlépné az 50 százalékot.

Gazdasági helyzet

Skócia gazdasága gyengébb, mint egész Nagy-Britanniáé, és az olajár visszaesés is hűtötte az elszakadás pártiak kedélyét (a brit olajvagyon jó része Skóciában van, és az 5 milliós ország nem kis részben erre támaszkodna függetlenség esetén). Brexit estén azonban a skót nacionalisták könnyen felfűtik a hangulatot, már csak azért is, mert ha Skócia akár Nagy-Britannia örököseként, akár új tagként kerülne az EU-ba, nem jelentene nagy gondot egy ilyen kis országot némi EU támogatással megsegíteni.

Ha nincs Brexit, a skótok is maradnak

Nicola Sturgeon is jelezte, hogy megszervezi a második népszavazást, ha nagyon megváltoznak a körülmények, konkrétan, ha Skóciát akarata ellenére kirángatják az EU-ból. Ha viszont nem következik be a brit kilépés, akkor választási ígéreteinek teljesítésére fog koncentrálni, például az oktatás területén. A népszavazást ebben az esetben ejti, hozzátéve, hogy kérdés visszakerül oda, ahová való, vagyis a skót emberek kezébe. Ezzel azt érzékelteti, hogy ő lezártnak tekinti az ügyet, de ha később a skótok bármilyen okból mégis fel akarják vetni a kérdést, az már az ő dolguk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG