Az Európai Bizottság kezdeményezésére létrejött JEREMIE (Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises) program az EU vállalkozásfejlesztési programja, amit az Európai Fejlesztési Bank és annak kockázati tőketársasága, az Európai Beruházási Alap finanszíroz. Elnevezése hivatalosan Új Magyarország Kockázati Tőke Program. A Jeremie-alap tagjai: Big George’s NV Equity, Central Fund,DBH Investment, Etalon, Finext Startup, Moran, Portfolion, Primus Capital. |
A 2007-ben létrejött Primus Capital 2010-ben kezdte meg a Primus III. Alap kezelését - mérete 6,2 milliárd Forint -, korábbi alapjai azonban már 2003 óta aktív szereplői a hazai kockázati tőkeszegmensnek. A Primus I-es és II-es alap 6 befektetést valósított meg az elmúlt években. A cég mostani tőkekihelyezéseivel olyan hazai korai vagy kezdeti szakaszú innovatív vállalkozásokra koncentrál, amelyek egyedi és védhető know-how-ra, technológiára alapulnak és ezek piaci bevezetésére és hosszabb távon nemzetközi piaci jelenlét megvalósítására törekednek.
Szombati András, a Primus Capital befektetési igazgatója azt mondta, alapvetően a nemzetközi piacon is életképes vállalatok tőkefinanszírozására és fejlesztésére koncentrálnak, ezért a cégekből való kiszállást is a nemzetközi piacon, nemzetközi értékelések mellett kívánják megvalósítani. "A portfoliónkba kerülő vállalatok növekedéséhez nélkülözhetetlen a vállalatok managementjével való szoros, stratégiai kérdésekre koncentráló együttműködés kialakítása például HR, üzletfejlesztés és kontrolling területeken."
A Primus III. Alap jelenleg öt, az igazgatóság által jóváhagyott befektetéssel rendelkezik, melyek irányába az alap mintegy 1,5 milliárd Ft-nyi befektetést kötelezett el. Szombati András szerint 2011 végéig ez a szám még 2-3-mal bővülhet, így nagyjából 2 milliárd forint kihelyezése történik 2 évvel a program vége előtt.
Bennük van a jövő?
A már nyilvánosnak számító befektetések közül az első volt a Comforce Zrt., amely Közép-Kelet Európa első távmunkán alapuló call-center szolgáltatója. A Comforce versenyelőnye a jól skálázható működésben és a különösen hatékony távképzési szoftverben testesül meg, ami lehetővé teszi, hogy a klasszikus call-center szolgáltatókhoz mérten a vállalkozás rugalmasabban és hatékonyabban működjön. A Comforce korai szakaszú innovatív vállalkozás, amely a befektetés pillanatában 180 millió Ft körüli árbevétellel rendelkezett.
Olvassa el a Day One Capital, Magyarország első angyal-befektetői tőkealapjának egyik alapítójával, Simó Györggyel készült interjúnkat, amiben a hazai kockázati tőkebefektetésekről és a nemzetközi trendekről is szó esik >> |
Harmadik, a közönség számára is már kommunikált befektetés a Adfit zRt. Az Adfit alapvető célja, hogy egyenlegközlő, tranzakciós küldeményekre helyezzen el személyre szabott hirdetéseket, olyan magánszemélyek számára, akik korábban írásban beleegyeztek ilyen hirdetések fogadásába. Az Adfit ehhez együttműködést alakít ki a számlakibocsátó társaságokkal (pl.: Díjbeszedő zRt.) akiknek ügyféladatbázisát felgazdagítja és saját fejlesztésű, szoftverrel szegmentálja. Az így létrejövő ügyféladatbázisra hirdetést szervez. A hirdetők a fogyasztók számára releváns hirdetéseit, színes, minden fogyasztóra testreszabott számlalevél formájában jeleníti meg. Az Adfit is kezdeti szakaszú vállalkozás.
Sorozatunk következő részében a DBH Invetsment Kockázati Tőkealapot és eddig megvalósult befektetéseit mutatjuk be.
Privátbankár - Acsai N. Ferenc