4p
A kormány tegnapi ülésén is megerősítette, hogy a bankadó mértéke úgy csökkenhet csak, ahogy arról az EBRD-vel aláírt szerződés rendelkezik.
Orbán Gábor a Privátbankár Növekedés 2013 konferenciáján

A kormány továbbra is tartja magát ahhoz – erről a tegnapi kormányülésen is állásfoglalás született -, hogy az EBRD-vel megkötött szerződésben szereplő módon kerül beterjesztésre a jövő évi bankadó-csökkentés - mondta Orbán Gábor, az NGM adó- és pénzügyekért felelős államtitkára a Portfolio.hu Hitelezés konferenciáján.

Orbán Gábor bizakodó

Az államtitkár szerint a befektetési szolgáltatói szektor gondjait is úgy próbálja megoldani a kormány, hogy ne sérüljenek az EBRD-vel kötött megállapodás részletei. A Bankszövetéggel folytatott tárgyalások alapján ebben a kérdésben most nagyon bizakodó vagyok – mondta az NGM államtitkára. Az idei év végén, a jövő év elején Magyarország potenciális GDP-pályája olyan szintre jut, amikortól már komoly szükség lesz a hitelezés bővülésére – mondta az államtitkár.

Ebbe a helyzetbe úgy kerül a bankrendszer, hogy a devizahiteles elszámolás 600-700 milliárd forintos közvetlen veszteséget okoz a bankrendszernek, ám a másik oldalon ott van a banki mérlegek számottevő tisztulása, ami segítheti a hitelezés újbóli megindulását. Orbán Gábor elmondása szerint a forintosítás módjáért és időzítéséért tegnapelőtt épp az OECD főtitkára dicsérte meg a kormányt.

Alacsony a vállalati hitelezés

Orbán Gábor szerint a hazai bankrendszer túlzottan szétaprózódott, az itt működő 8-9 univerzális nagybank nem tudja azokat a mérleghatékonysági előnyöket élvezni, amely egyrészt jobban garantálja a tisztességes működést, másrészt megfelelő jövedelmezőséget biztosít. A többségében hazai bankrendszer szükségességét Orbán Gábor a külföldi hitelintézetek prociklikus gondolkodásmódjával indokolta. Ennek ellenére az állam nem akar hosszú távon bankokat tulajdonolni – hangsúlyozta az államtitkár.

Orbán Gábor szerint a vállalatok hitelhez jutási lehetőségei számottevően bővültek az elmúlt időben: ehhez azonban az Eximbank és a Garantiqa termékei, valamint az MNB nhp programja kellett. Ahogy az NGM, úgy a Magyar Nemzeti Bank is úgy látja, hogy a pénzintézeti szektor problémáinak 70-80 százalékát már megoldották – csatlakozott Orbán Gábor véleményéhez Balog Ádám, a jegybank alelnöke.

Ugyanakkor szerinte továbbra is alacsony a vállalati hitelezés, ez részben azzal indokolható, hogy komoly nem teljesítő állománnyal küzdenek a bankok. Az nhp és egyéb állami programok nélkül továbbra is csökkenne a vállalati hitelezés. A támogató hitelezéshez komolyabb kockázatvállalás kellene , a jegybank szerint ugyanakkor a kibontakozó verseny komoly további enyhítést jelez előre.

Vannak még kockázatok a hitelezésben

A devizahitelezés fő gondjának, a jelzálog alapú hitelezésnek a megoldása után még további kockázatok vannak a lakossági hitelek terén – mondta Balog. A jegybank szerint itt a legkomolyabb gondot az deviza autóhiteles állomány jelenti, amely hiteleinek bedőlése egy árfolyamsokk esetén akár 200 milliárdos veszteséget jelenthet a szektornak, ráadásul komoly kockázatot jelez, hogy az autóhitelesek egyéb hitelei is bedőlnek. A jegybank ezért tartja rendkívül fontosnak, hogy az autóhitelesek kérdését napirenden tartsa.

A devizahiteles kérdés rendezése ugyanakkor új problémával, a forint lejárati eltérésével szembesítette a jegybankot. A hosszú forint hitelek mellé hosszú forrásokat kellene a bankoknak felmutatniuk, a számítások szerint mintegy 280 milliárd forintnyi hosszú forrást kellene a jelenlegi állomány mögé. A jegybank itt egy új jelzálog-finanszírozás megfelelési mutatót írna elő a bankoknak, ennek bevezetése a jövő évre várható – mondta az alelnök.

Végezetül Balog Ádám arról beszélt, hogy az MNB komoly aggályokat lát abban, hogy nem csak a szabályozási, hanem strukturálási okokból is alacsony a bankok jövedelmezősége. A jövő sem kecsegtet túl sok jóval: a bankok az elszámolás alapján mintegy évi 90 milliárdos kamatmarzs-szűküléssel szembesülnek. Az OBA-Beva befizetések 20-30 milliárd forintos további kiesést jelentenek, s a tartósan alacsony kamatkörnyezet is jövedelemszűkítő. Ezt a helyzetet ellensúlyozhatja a bankadó csökkentése, ami 60-83 milliárd forintot hagy a bankoknál. (Balogh Ádám szerint indokolt volna a hitelezés felfutásához kapcsolni a bankadó-csökkentést.) Az árfolyamgát megszűnése 13-15 milliárd forintos többletbevételt jelent a bankoknak, s a bevételeket még a magasabb gazdasági növekedésből eredő előnyök is növelhetik.

Címkék: Pénzügyi szektor

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Bevásárolt Moldovában a legnagyobb romániai bank
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 16:31
Moldova Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai bank, a Banca Transilvania – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Pénzügyi szektor Milliárdos kiesést kell lenyelnie a magyar bankoknak
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 14:20
Új becslés készült a banki díjak csökkentésének, befagyasztásának költségeiről.
Pénzügyi szektor Túlteljesített a Gránit Bank
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 07:31
2024 végén már több mint 226 ezer ügyfélszámlát vezetett a bank.
Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
Pénzügyi szektor Külföldi biztosítókat hoz helyzetbe a túladóztatás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:30
A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.
Pénzügyi szektor Egészen döbbenetes hibát vétett egy bank – csak perceken múlt
Privátbankár.hu | 2025. február 28. 14:56
Majdnem egy félelmetes összegű utalás landolt egy ügyfél számláján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG