Nehéz évnek ígérkezik 2018, kezdte tájékoztatóját Orbán Gábor, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója. A vállalat ugyan az általa kontrollálható területeken jól dolgozott, ám számos olyan rajtuk kívülálló esemény történt, ami rontotta az eredményeket. A romló kilátások ugyanakkor az első negyedéves számokban még nem feltétlenül tükröződtek a társaság vezetője szerint.
Nőtt az árbevétel és az üzleti eredmény - mégis esett a profit
A 113,95 milliárd forintos negyedéves árbevétel 1,1 százalékos növekedést mutat az egy évvel korábbiakhoz képest. A vállalat üzleti eredménye még a forgalomnál is jobban, 5 százalékkal nőtt, ugyanakkor a kedvezőtlen devizaárfolyam-mozgások miatt jelentős pénzügyi veszteséget szenvedtek el. Így összességében 14,5 milliárd forint konszolidált adózott nyereséget ért el a Richter az idei év első három hónapjában, ami 29,8 százalékos csökkenés a múlt év azonos időszakához képest.
Mekkora a gond az Esmyával?
A tájékoztatón a középpontban természetesen a vállalat egyik legsikeresebb terméke, az Esmya állt. Az eseményen is elhangzott, hogy az Európai Gyógyszerügynökség kockázatelemző bizottsága (PRAC) által jelenleg vizsgált nőgyógyászati készítmény esetében május végén mondhat ítéletet a szervezet. (A háttérről itt írtunk bővebben >>)
Átmeneti intézkedésként a gyógyszerrel új kezelés február eleje óta nem kezdhető el. Éppen ezért az egy évvel korábbi 20,8 millió eurós bevétele 16,1 millió euróra esett vissza. Ráadásul a második negyedévben a vezérigazgató szerint nullához közelíthet majd a termékből származó árbevétel. Ezt követően a remélhetőleg lezáruló vizsgálat után a harmadik negyedévtől lassabb, majd az év végén komolyabb forgalomnövekedés lehetséges az Esmya esetében. Összességében Orbán Gábor szerint az idei évben kevesebb mint a felére eshet vissza az Esmya forgalma.
Az euró erősödése gáncsolta el a profitot
A fenti nőgyógyászati készítmény körüli problémákon kívül volt egy másik tényező is, amely megnehezítette a vállalat dolgát az első három hónapban, ez pedig az árfolyamok kedvezőtlen változása. Mint azt Orbán Gábor elmondta, az euró a dollárral és a rubellel szemben is nagyon jelentősen erősödött az első három hónapban, ami miatt a Richter komoly árfolyamveszteséget szenvedett el.
Ami a kilátásokat illeti, stagnáló árbevételt vár 2018 egészére a Richter az Esmya nélküli forgalomban. Ennek ugyanakkor feltétele, hogy a devizaárfolyamok ne változzanak kedvezőtlenül az év hátralevő részében - mondta Orbán Gábor, a vállalat vezérigazgatója.
Oroszország idén nem lesz álompiac
Ami az egyes piacokat illet, Magyarországon tarthatónak nevezte a vezető a korábban jelzett 2 százalékos növekedési ütemet. Az Egyesült Államokban a Vraylar nevű készítmény nélküli forgalom esetében 15 százalékos csökkenést várnak, míg Latin-Amerikában az Esmyából származó bevételek kiesése okozhatja azt, hogy stagnálhat az érbevétel.
Oroszországban legfeljebb rubelben tudják majd tartani a tavalyi számokat, ezt Orbán Gábor azzal indokolta, hogy piac a kifáradás jeleit mutatja, csökkenő vásárlóerő és a teljes gyógyszerforgalom visszaesett az első negyedévben. Tetézi a bajt, a rubel igen jelentős értékvesztése is.
A Richter-papírok közel egy százalékos veszteséggel forognak a nap közepén a budapesti tőzsdén - friss árfolyamok >> |