A nettó profit 27,7 milliárd forintra rúghatott, ami éves alapon hatalmas, több mint 60 százalékos csökkenést jelent, de negyedéves szinten a tavaly év végi magas adófizetés miatt 150 százalékos bővülést mutat. A KBC becslése a kisebbségi részesedésekhez tartozó korrekció miatt térhet el jelentősen a konszenzustól.
A Mol teljesítményét továbbra is a kutatás és kitermelés (upstream) divízió javuló eredményessége határozhatja meg, melyet némileg visszahúzhat a negyedéves szinten romló finomítás és kiskereskedelem egység, ugyanakkor a negyedév során a gáz midstream üzletág javulást érhetett el az év utolsó három hónapjához képest.
Erős a kutatás és kitermelés
74,9 milliárd forintos tisztított üzemi eredményt érhetett el az első negyedévben a Mol kutatás és kitermelés üzletága várakozásunk szerint. Éves alapon ugyan 4 százalékos lehet a visszaesés nagysága (ami nem lenne meglepő, mert tavaly az első negyedévben viszonylag magas olajár segítette a szegmens teljesítményét), de az előző negyedévhez képest nagyjából 27 százalékos javulás látható. A KBC előrejelzésében szerepel egy 8 milliárd forintos tétel, ami pozitívan hatott a kutatás és kitermelés üzemi eredményére, melyet az INA-hoz kapcsolódó számviteli szabályváltozás okozott. Ugyanakkor a szegmensek közötti eredményben kiszűrésre kerül ez a 8 milliárd forintos tétel (emiatt a végső eredményre nincs hatása).
A negyedév során 1 százalékot csökkenhetett negyedéves alapon a Mol szénhidrogén-termelése, mely éves szinten a szíriai kitermelés nélkül is 8 százalékos visszaesést mutat. A magyar és a horvát mezők esetében a kutak természetes hozamának csökkenése áll a zsugorodás mögött. A társaság korábbi prognózisa szerint 110 ezer hordó lehet az átlagos napi szénhidrogén kitermelés idén, emiatt a jelenlegi szintekről további esés várható.
Vegyes eredmények a finomítói szegmensben
Az év első három hónapjában 6,7 milliárd forintos egyszeri tételekkel tisztított és újrabeszerzési árakkal kalkulált üzemi eredményt érhetett el a társaság, ami a tavalyi évi 15,5 milliárd forintos veszteséghez képest lényegesen jobb, de az előző negyedévhez viszonyítva 38 százalékos csökkenést jelent.
Egyrészt szezonálisan gyenge negyedévnek számít az üzemanyag kereslet szempontjából az év első három hónapja, de a régiós piacokon tapasztalt kereslet zsugorodás is nyomást jelent a divízió teljesítményére.
A finomítói árrések vegyesen alakultak, a dízel árkülönbségek csökkentek negyedéves szinten, míg a benzin javult.
A petrolkémiai egység vesztesége csökkenhetett, mivel a piacon a petrolkémiai termékek árrése javult az elmúlt negyedévben.
Felemás kép a gáz üzletágban
Közel 7 milliárd forintos üzemi eredményt tudott elérni a Mol gáz midstream üzletága a KBC szerint, ami 44 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbitól, de 140 százalékkal jobb az előző három hónapi teljesítményhez képest.
Az INA gáz üzletágának vesztesége 12,1 milliárd forint volt, ami éves alapon csökkenést jelent a 15 milliárd forintos mínuszhoz képest és nagyjából megegyezik a negyedik negyedévi 11 milliárd forinttal.