Kim Dzsongun tábornokai körében a Hvaszong-14 kilövésekor az észak-koreai hírügynökség fotóján. |
Egyre nagyobb a feszültség az Egyesült Államok és Észak-Korea között: két atomhatalom feszül egymásnak, mindkettő kölcsönösen nukleáris csapással fenyegeti egymást. A legfrissebb fejleményekről itt írtunk.
Azt hihetnénk, ha valamitől, akkor az atomháború rémétől pánik tör ki a tőkepiacokon - hogy lehet, hogy ez mégsem következett be?
A Bloomberg által megkérdezett piaci szakértők meglehetősen egyszerű választ adtak: nem lehet beárazni egy "kihalási eseményt". (Ez az élővilágban a Wikipedia szerint nagyszámú faj rövid idő alatt bekövetkező kihalását jelenti, a leghíresebb kihalási esemény a dinoszauruszok eltűnése volt mintegy 65 millió évvel ezelőtt.)
Márpedig egy atomtámadás valami ilyesmihez vezetne, a koreai félsziget nagy részén legalábbis biztosan - véli Timothy Ash, a Bluebay Asset Management szakértője (az ő neve egyébként ismerősen csenghet: korábban több intézménynél is a feltörekvő piacokat elemezte, többek közt a Nomuránál, a Standard Banknál vagy a Royal Bank of Scotlandnél, így gyakran olvashattunk tőle Magyarországra vonatkozó "londoni elemzéseket" is).
Mark Mobius, a Templeton befektetési guruja - ahogy a Bloomberg hívja, a feltörekvő piaci befektetések apostola - is hasonló következtetésre jutott. Még májusban úgy fogalmazott a nukleáris konfliktusról: úgyse tehetünk ellene semmit - ha valami ilyesmi kitör, egyébként is vége mindannyiunknak.
Talán ennek köszönhető, hogy idén a vezető dél-koreai részvényindex, a Kospi legrosszabb napjáért július 28-án kizárólag a tech-részvényektől történő globális elfordulás a felelős, a zuhanásnak semmi köze nem volt a geopolitikai eseményekhez.
Bármit is mond a fősodratú média, a világgazdasági válság által gerjesztett feszültség a mai napig benne van a rendszerben, csak átalakult geopolitikai, biztonságpolitikai feszültséggé - véli külpolitikai szakértőnk. Nem véletlen, hogy hivatalos ENSZ-háttéranyagok foglalkoznak a nukleáris konfliktusok növekvő esélyével. Ki lő majd először? Túlélhetjük? Vajon Észak-Koreától tényleg kell félnünk? Válaszok itt >> |