Tegnap az új olasz kormány olyan jelzéseket adott, hogy eleresztené a költségvetést, ami a nyakig eladósodott országban gyakorlatilag kivitelezhetetlen lenne, hisz nem lesz, aki finanszírozza az adósság további növekedését. Az olasz 10 éves államkötvény hozama 2,5-ről 2,9 százalékra ugrott, ezúttal azonban az eurózóna fejlettebb tagjainak kötvényhozamai is emelkednek, a befektetők lassan ráébrednek, hogy egy százalék alatti hozamra 10 évre lekötni pénzüket, enyhén szólva böszmeség. Az európai tőzsdék közül az olasz és a görög gyengélkedik.
Amazon |
Mindeközben Amerikában széttépik a részvénypiacokat, különösen a legnagyobb kapitalizációjú technológiai cégeket veszik. Csúcson az Apple, a Netflix, a Microsoft és az Amazon: utóbbi már meglehetősen túlvett is sok napos szakadatlan emelkedés után.
Biztató hírekkel állt elő a Tesla főnöke, Elon Musk: úgy véli, hogy a hónap végére heti 5000 darabra tudja feltornázni a Model 3 gyártását. Ez az a szint, ahol végre nyereségessé válna a cég, a vevők pedig sorban állnak az autóért, így ha ez ténylegesen megvalósul, bajban lehetnek a részvény shortosai, akik szkeptikusak, és állandóan a cég bukására játszanak.
A hazai piacon az állóvizet a Mészáros-cégek körüli szokásos izgalomkeltés kavarja fel: az Opust felfüggesztették, mondván, hogy bejelent valamit, mire a befektetők kissé megtépik a csoportba tartozó többi papírt, a Konzumot és az Appeninnt is. Előbbit 5 százalékkal 3320 forintig utóbbit 3,4 százalékkal 664 forintig. Tavaly általában nagy rali követte az ilyen eseményeket, idén azonban eddig átmeneti emelkedés után mindig visszatértek az árak a mostanában szokásos szintekre, kíváncsiak vagyunk, ezúttal mi történik.
Ami a „hagyományos” papírokat illeti, a Mol egy százalékkal emelkedik 2730 forintig, a többi blue chip nem mozdul. A kisebbek közül a mostanában divatos Őrmester 7 százalékkal van följebb 2360 forinton, az most a spekulánsok kedvence.