20:20
Eldőlt, hogy távozik az olasz miniszterelnök. A piaci többség inkább örül a hírnek, mert remélik, hogy átláthatóbbak lesznek az olasz pénzügyek. Ugyanakkor rendkívül aggasztó, hogy mindezt az olasz kötvényhozamok magas szintje, és az egyre átláthatatlanabb európai adósságválság kíséri.
A piacok semlegesen reagáltak a hírre egyelőre, a Wall Street pluszban van, a nyersanyag árak is őrzik több hetes csúcsukat. Az arany ma áttörte az 1800 dolláros unciánkénti szintet. Amerikai hírek szerint a FED újabb intézkedésekre készülhet. Az olaj ára szinte minden különösebb ok nélkül közelít a 100 dollárhoz. A vásárlói oldalon a legtöbben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség Iránnal kapcsolatos közelgő állásfoglalására spekulálnak.
16:50
Bár a befektetők többsége üdvözölné Silvio Berlusconi távozását a kormány éléről mégis negatívan reagáltak az első percekben a piacok arra a hírre, hogy az olasz kormányfő elvesztette az abszolút többségét a római parlamentben. Az olasz honatyák arról szavaztak, hogy elfogadják-e a tavalyi költségvetésről szóló beszámolót. A szavazás egyfajta bizalmi szavazásnak is minősült miután a befektetők, az olasz társadalom egyre nagyobb része, sőt már saját pártjának több tagja is lemondatná Berlusconit. Tegnap többször is elterjedt, hogy lemond, ezt később igyekezett cáfolni.
A mai szavazáson az ellenzéki képviselők tartózkodtak ezért elfogadták a beszámolót, viszont kiderült, hogy az eddigi 316 helyett már csak 308 képviselőt tudhat maga mellett a kormányfő a 630 tagú parlamentben ezzel elvesztette a többséget. Az ellenzék azonnali lemondásra szólította fel.
A kommentárok szerint ezzel még súlyosabb lett a nyomás Silvio Berlusconin. Közben egyre több bank rontja az olasz gazdasággal kapcsolatos kilátásait. Több elemző szerint akár önbeteljesítő jóslat is lehet az olasz csőd, hiszen ha az állampapír-hozamok tovább emelkednek a hatalmas olasz kötvénypiacon, akkor rövid időn belül kétségessé válhat, hogy Olaszország tudja - e magát a piacról finanszírozni.
A hírre ismét az 1,38-as szint alá került az EUR/USD, a tőzsdéken pedig megállt az addigi lendület amit az okozott, hogy a görög, és az olasz kormány átalakítása segíthet megoldani az európai adóssággondokat. A nyersanyag-árak egyelőre nem mutatnak veszteséget a hírre.
16:25
A legfrissebb hírek szerint Silvio Berlusconi megnyerte a szavazást a jövő évi költségvetésről, viszont elvesztette parlamenti többségét. A hírre gyengülni kezdett az euró, ismét csökkennek az állampapír-hozamok. A tőzsdéken is megtorpant a lendület.
15:35
Fél százalék körüli pluszban nyitott a Wall Street, kitartott az optimizmus. Közben az EUR/USD átlépte az 1,38-at. Ez további vevőket csalt az olaj, és az arany piacára. Nem kizárt, hogy pillanatokon belül meglesz az aranynak az 1800 dolláros unciánkénti ár. Rómában egyelőre csend van, Görögországban éjfélre megnevezhetik az új kormányfőt.
15:00
Kifejezetten bizakodó a hangulat a római szavazás, és a New York-i tőzsdenyitás előtt. A francia, és német tőzsdeindexek több, mint 2 százalékos pluszban vannak, most megint erősödik az euró. Az EUR/USD az 1,38-as szinttel flörtöl. A nyersanyagok tartják magukat. Idehaza továbbra is jó a hangulat a tőzsdén, a forint azonban még mindig nagyon kis mozgásokat mutat. Továbbra is annak örül mindenki, hogy végre csökkentek az olasz kötvényhozamok. A kis piaci mozgások feszültséget jeleznek, és a hangulat sérülékenységét mutatják.
13:15
Továbbra sincs változás a piaci irányban, az euró halványan tovább gyengült a dollárral szemben. A nyugat-európai tőzsdék határozott 1,5 százalék körüli pluszban vannak, és emelkedő nyitást jeleznek előre az amerikai határidős indexez arany, és az olaj piacán változatlanul erős a vételi kedv. A BUX, és a magyar blue-chipek is jól teljesítenek, a forint továbbra is szűk sávban mozog. A svájci frank ugyanakkor hirtelen nagyot erősödött a svájci jegybankelnök szavaira. Olaszországból egyelőre nem jöttek újabb hírek.
11:40
Az ázsiai tőzsdék többsége gyengült zárásra, ennek ellenére határozottan javul a hangulat a római parlament bizalmi szavazása előtt. Nagy kérdés, hogy Silvio Berlusconi megkapja-e a folytatáshoz szükséges támogatást, miután egyre nagyobb ellenzéke van a saját pártján belül is. Távozását úgy tűnik a piac euró-pozitív hírként értékelné, bár az is kétségtelen, hogy ebben az esetben átmenetileg még tovább nőne a politikai bizonytalanság. Az euró – bár szűk sávban – de erősödött a dollárral szemben, az EUR/USD megint az 1,3770-es szint körül toporog.
A tegnapi újabb botrányos olasz állampapír-kibocsájtás után kiderült, hogy annak ellenére került történelmi magasságba az olasz hozam, hogy az EKB vásárolta mind az olasz, mind a spanyol állampapírokat. Közben a luxemburgi jegybank elnöke egy olasz lapnak azt mondta, hogy ha Olaszország a későbbiekben nehézségbe ütközik a kötvénykibocsájtásnál, akkor az Európai Központi Bank folytatni fogja a vásárlásokat. Ugyanakkor a mai olasz kötvényaukción már kismértékben csökkentek a hozamok, de még mindig a történelmi euróövezeti csúcs közelében maradtak.
Tegnap egyértelműen a nyersanyagok kerültek a fókuszba. Jelentős emelkedés volt mind a nemesfémek, mind a kőolaj piacán. Az arany az 1800 dolláros unciánkénti szintet teszteli, az amerikai WTI kőolaj pedig lassan, de biztosan közelít a 100 dolláros szinthez. Az arany drágulásának több oka is van. A befektetők nagy része ismét menekülő útvonalnak tartja, ez erős vételi nyomást hozott a nemesfém piacára. Emiatt az árfolyam fontos technikai szinteket tört át. Az aranyba „menekülést” részben a széleskörű bizonytalanság okozza, részben pedig az, hogy egyre gyakoribbak a kamatvágások a világ nagy gazdasági erőpontjaiban, (EKB, Brazília, és érik az ausztrál kamatvágás is) ez pedig arra utal, hogy a központi bankok egyelőre feláldozzák az inflációs célokat a recesszió elleni küzdelem oltárán. Az arany pedig hagyományosan jó befektetés az infláció ellen. Az olaj piacán közben nem igazán vannak árnövelő hírek, hacsak az nem, hogy nemsokára megjelenik a nemzetközi Energiaügynökség jelentése az iráni atomprogramról, miközben nyilatkozat-csörte indult Izrael, és a perzsa állam között. Bár elindult a fűtési szezon Észak-Amerikában a tartalékok biztonságos szinteken állnak.
A nyugat-európai tőzsdéket jó céges beszámolók is segítik. Olyan nagy cégek közöltek bíztató számokat, vagy előrejelzéseket, mint a Societe General, a Vodafone, vagy a Lloyds.
A magyar piacon – ahogy várható volt – a Rába adja a sztorit. A járműgyártó államosításáról szóló tegnapi hírek után ma ismét lehet kereskedni a papírokkal, amelyek a nyitás óta 25 – 28 százalék közötti nyereségen ingadoznak, tehát messze nem használták ki a 40 százalékra kiterjesztett ingadozási sávot. A budapesti tőzsdét a javuló európai hangulat emeli, bár a forgalom nem nagy alig haladja meg a 4 milliárd forintot. A vezető részvények határozottan jól teljesítenek.
A forint piacán viszonylagos nyugalom van, szűk sávban mozog a hazai deviza. Az árfolyam egyelőre nem reagált a sikeres állampapír-aukcióra, ahol jelentős túljegyzés, viszont csak kismértékben csökkenő hozamok voltak. Az eurót 308 forint körül jegyzik, a svájci frankért 248 forintot kell adni.