Miután mára is meghosszabbították a részvények kereskedésének felfüggesztését, a Rába közzétette, hogy november 7-én a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) nyilvános vételi ajánlatot tett a cég részvényeire, és az erről szóló kérelmet benyújtott a PSZÁF-hoz. Az ajánlat árfolyama 815 forint, ami 31 százalékkal magasabb a 621 forintos utolsó tőzsdei árfolyamnál, ami egyébként úgy alakult ki, hogy október 28-án pénteken, a felfüggesztés előtti utolsó napon a részvény már hét százalékkal drágult.
A tőzsdei kereskedés után a tőzsde honlapján jelentette be a Rába, hogy árkorlátot határoz meg a vételi ajánlatoknál. Az utolsó záróárfolyam 40%-ban meghatározott szint így az állami vételi ajánlat felett van 54,4 forinttal. Részletek >>> |
Magasabb az ár a KBC Equities által számított áraknál is, mint az elmúlt 180 nap forgalommal súlyozott átlagára (670 forint), a 360 napos átlagárnál (739 forint) vagy az egy részvényre jutó saját tőkénél (747 forint). A vételi ajánlat szerint az ajánlattevő elállhat a tranzakciótól, ha a részvények 50 százalékát nem sikerülne megszereznie (ami az ár miatt kevéssé valószínű). A Rábánál a közkézhányad jelenleg 66 százalék. A vevő tervei között szerepel tőzsdei kivezetés, illetve a 90 százalékos tulajdonosi hányad elérése esetén a megmaradt részvényesek kiszorítása is.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. közös sajtóközleménye szerint a kormány a tömeges privatizáció időszakát lezárta, a nemzeti vagyon felelős kezelése, gyarapítása mellett kötelezte el magát. A hosszú távú stratégiai célok, gazdaságfejlesztési elképzelések mentén erősíteni kívánja az állami szerepvállalást a járműipari ágazatban is. A tranzakció célja, hogy a vállalatban a különböző társaságain, alapjain és szervein keresztül jelenleg 16,15 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkező állam érdemi befolyáshoz jusson a Rába Holding Nyrt.-ben. A részvények megszerzésével növekszik a mindenkori kormányzat mozgástere egy, a nemzetgazdaságban vezető szerepet betöltő stratégiai ágazatban.
A részvényvásárlási szándék „szilárd közpolitikai megfontolásokon alapul, ám egyúttal üzletileg is indokolható” - írják. A járműipar Magyarországon kulcsszerepet játszik a gazdasági növekedésben, a foglalkoztatottság bővítésében, és kiterjedt beszállítói körén keresztül a kis- és középvállalkozói szektor megerősítésében. A Rába zavartalan működése, további fejlődése kiemelkedően fontos a munkahelyteremtés és a külpiaci kapcsolatok élénkítése szempontjából - állítják.
A közlemény szerint a nyilvános vételi ajánlatot a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete a november 7-i bejelentéstől számított legfeljebb tíz munkanap alatt hagyhatja jóvá. Ezután majd 30 nap áll a Rába részvényeseinek rendelkezésére részvényeik értékesítéséhez.