A biztosítók sem tolerálják a húsvéti pálinkázást, legalábbis azoknál a járművezetőknél, akik ittasan okoznak baleset. Az elbírálás a biciklisekre is érvényes:A behajtható összeg a törvény szerint akár másfél millió forint is lehet.
Hagyd otthon a kocsit vagy a bringát
Szokás szerint most húsvétkor is rendőrök ezrei lepik el az utakat, ellenőrzik, szondáztatják a járművezetőket országszerte, s egyetlen korty elfogyasztott alkoholt sem tolerálnak: nem úszhatja meg a büntetést az a járművezető, aki ivott. Némileg más a helyzet a biciklisekkel, akik két éve már alkoholos állapotban is kimerészkedhetnek akár a főutakra is, s ez egészen addig jogszerű, amíg „képes a jármű biztonságos vezetésére”.
A CLB független biztosítási alkusz összeállítása felhívja a figyelmet a locsolkodáskor szokásos veszélyekre: sokan azt hiszik, semmi baj nem lehet abból, ha a "kertek alatt" vezetnek, kerekeznek kissé bepálinkázva. Baj csak akkor van, ha ott is állnak rendőrök, no meg főleg akkor, ha az ittas vezető vagy a részegen kacsázó kerékpáros balesetet okoz. Ekkor ugyanis nincs mentség, az „alkoholos befolyásoltság” következményeit nemcsak hatósági, hanem biztosítási szempontból is viselni kell. Ez utóbbi akár milliós tétel is lehet, a biztosítók ugyanis „ráverik” a vétkesre az okozott kárt.
Ha ittál, nem nagyon fizet a biztosító
Az alkoholos befolyásoltság a biztosítók szempontjai szerint hamar beáll a CLB szakértője szerint. A „büntetővonalat” a legtöbb cég a 0,8 ezrelékes véralkoholszintnél húzza meg, de van olyan is, amelyik homályosan csak annyit köt ki – ehhez viszont szigorúan tartja magát –, hogy nem fizet, „amennyiben a kár összefüggésbe hozható kábító- vagy bódító hatású szer, beleértve alkohol fogyasztásával” is.
A 0,8 ezreléknyi alkoholszinthez, aminél már biztosan ráterheli a biztosító a kárt arra az ittas emberre, aki közúti balesetet okoz, nem kell végigpiálni a falu leghosszabb utcáját: ilyen alkoholszintet 1-2 korsó sör és egy feles pálinka bedobásával is össze lehet hozni.
Megér másfél millió forintot egy feles?
Igaz, a kötelező biztosítás legalább a baleset vétlen károsultját védi, s ő minden körülmények között megkapja a kártérítést. Erre azonban van, hogy egy évig is várni kell, mert bizonyos esetekben csak a bírósági eljárás után, érvényes döntést követően lehet pénzhez jutni. A kifizetett összeget azonban utólag behajtja a biztosító a bizonyítottan ittas károkozón.
Persze csak akkor, ha be tudja. A törvény ugyanis felső plafont szab, így legfeljebb másfél millió forintot lehet visszakövetelni a vétkestől, holott egy súlyos vagy maradandó sérülés esetén a vagyoni és nem vagyoni károk bőven meghaladhatják ezt az összeget. Vagyis, nem érdemes kockáztatni, mert a részeg, de még az úgynevezett szalonspicces sofőrt sem védi semmi, ha balesetet okoz – írja összeállításában a CLB biztosítási alkusz.
Azt hiszed, a rendőr is locsolkodik? Itt a tavalyi statisztika Nem muszáj ittasan balesetet okozni ahhoz, hogy egy életre megemlegessük a húsvéti locsolkodás - elég autóba ülni hozzá. 2015-ben a húsvéti ellenőrzéseken, csütörtöktől hétfőig a rendőrök 30 327 autóst ellenőriztek, 302 ember szervezetében mutattak ki alkoholt, és 114 esetben kellett elvenniük a jogosítványt ittas vezetés miatt - mindezt pár nap alatt. |