A Nébih az eteltcsakokosan.hu oldalon gyűjtötte össze, mit és hova kell tennünk a hűtőszekrényben, íme:
Alsó polc
A legfontosabb szabály, hogy a nyers húst az alsó polcon kell tárolni, minden esetben legyen becsomagolva, ne okozhasson keresztszennyeződést, vagyis a hús csomagolása, esetleg a leve ne szennyezhesse be a mellette lévő élelmiszereket. Ha fentebbi polcra helyeznénk, megvan rá az esély, hogy lecsöpögjön a leve más élelmiszerekre. Beszennyeződésnél kórokozók kerülhetnek át és elkészítés és fogyasztás után megbetegedést okozhatnak.
A tojás főszabály szerint az alsó polcon tárolandó, viszont a hűtőszekrény gyártók a hűtők ajtajára tojástartókat terveznek és kialakítanak, így az is elfogadott tárolási hely.
Így pakolj a hűtődbe. Kép forrása: eteltcsakokosan.hu |
Fiókok
Zöldségeket (például a salátát és gombát) az erre kialakított fiókokban kell tárolni. A hagymafélék nem igényelnek hűtést.
Fogyasztásra kész élelmiszereket (teljes felületükön be vannak csomagolva): sajtot, joghurtot, kolbászt a középső polcra érdemes helyezni, míg az ételmaradékokat és készételt a legfelső polcra.
Sokan kihagyták a kolbászt illetve a hűtőn kívülre helyezték. Ugyanakkor kevés lakásban található megfelelő hőmérsékletű kamra, ahol hagyományos módon lehet tárolni/lógatni a kolbászokat, sonkát és szalonnát. A hétköznapi otthonokban gondolkodtunk, így mindenképp hűtőbe kell helyezni a kolbászokat, szalámikat. Ezeket a középső és felső polcra is helyezhetjük.
Hűtőajtó
A hűtő ajtajában a saját csomagolással rendelkező, nagyobb méretű élelmiszerek kerülnek salátaöntetek, ketchup, mustár, üdítők és a vaj. Igyekezzünk olyan élelmiszereket az ajtóba tenni, amik – pont a megfelelő saját csomagolás és jól zárhatóság miatt – nem szennyezik a hűtőt. A narancslé, miután felbontottuk, hűtést igényel, ha még kancsóba töltve tároljuk, akkor érdemes lefedni (eleve fedővel rendelkező kancsóba kell önteni). A vajat pedig mind az ajtót, mind a középső polcra lehet tenni.
Mit kell mindenképpen a hűtőben tárolni?
Melyek azok, amelyeket mindenképp hűtőszekrényben kell tárolni és melyek, amelyeknek nem hiányzik, sőt nem is tesz jót? Ezekre is választ ad az eteltcsakokosan egy másik cikkben.
Hűtőben a helyük:
- bontott üveges konzervek, befőttek, lekvárok
- bontott mustár, majonéz, ketchup, szószok
- saláták, spenót, sóska, karfiol, brokkoli
- bogyós gyümölcsök
- gomba (vékony nedvszívó papírral – szalvéta, konyhai kéztörlő papír – takarjuk le, hogy a kicsapódó víz ne csöpögjön vissza)
- felvágott dinnye
- krémes sütemények
- főtt, füstölt sonka jellegű készítményeket (pl. kötözött sonka, gépsonka)
Azokat az élelmiszerek, amelyeket éppen most vettünk, ne a hűtő előterébe tegyük, hanem inkább hátrébb, hiszen azokat az élelmiszereket kell előbb elfogyasztani, amelyek már régebb óta a hűtőszekrényben vannak.
Száraz, hűvös helyen tárolandó élelmiszerek:
- citrusfélék
- banán, ananász, avokádó, gránátalma, mangó, papaya, passiógyümölcs
- cukkini, padlizsán
- burgonya, uborka
- vöröshagyma, fokhagyma
- paradicsom, paprika
- dinnyefélék
- hagyományos nyers füstölt sonka
- méz
- kávé
- olaj
- kenyér
Fagyasztóban tárolandó élelmiszerek:
- nyers húsok – az előkészített húsokat akkora adagokba porciózzuk, amennyit később egyszerre felhasználunk
- készételek
- válogatott, tisztított gyümölcsök
- blansírozott (leforrázott, előfőzött) zöldségek
- zöldfűszerek – akár fél évig is tárolhatjuk a mélyhűtőben kisebb adagokra porciózva, fóliába csomagolva.
- darált mák, dióbél
Annyi élelmiszert fagyasszunk le, amennyit előreláthatólag fel is használunk a kiolvasztás után. Mindig címkézzük fel a csomagokat! A címkére írjuk rá, hogy mit tartalmaz a csomag, és mikor raktuk el. Alapos tisztítás és átválogatás után tegyünk élelmiszert a fagyasztóba. A felengedett élelmiszereket újrafagyasztani tilos.