A megtermelt energia negyede megújuló forrásból származik
A beruházási összeg 2011-re a 2004-esnek a hatszorosára emelkedett és közel duplájára a pénzügyi krízis kitörése előtti utolsó évinek, a 2007-esnek - derül ki az UNEP (United Nations Environment Programme) Rio de Janeiróban bemutatott "Global Trends in Renewable Energy Investment" tanulmányából.
A REN21 (Renewable Energy Policy Network for the 21st Century) környezetvédelmi szervezet által a megújítható energiaforrások kiaknázásáról szintén hétfőn Rio de Janeiróban közzétett globális állapotjelentés szerint 2011 végére az energiafelhasználásnak már 16,7 százalékát fedezték megújítható forrásokból világszerte, míg egy évvel korábban mintegy nyolc százalékát. Tavaly az újonnan üzembe helyezett 208 gigawatt energiatermelési kapacitásnak a felét megújítható források szolgáltatták.
A tanulmány szerint a világ áramtermelési kapacitásának már több mint 25 százalékát adják a megújítható energiaforrások, míg a felhasználásnak 20,3 százalékát. A napenergia-termelési beruházások 2011-ben 52 százalékkal 147 milliárd dollárra emelkedtek.
Egyre olcsóbb a megújuló energia
A megújítható energiaforrásokra támaszkodó termelőkapacitás létesítési költségei folyamatosan csökkennek és lassacskán már konkurenciát támasztanak a fosszilis energiaforrásoknak. A napenergiás áramtermelő modulok ára közel 50 százalékkal, a szárazföldi telepítésű szélenergia hasznosító létesítményeké pedig mintegy 10 százalékkal csökkent. A napelemek árának meredek csökkenése a felhasználók szempontjából kedvező fejlemény volt, egyes gyártókat azonban csődbe juttatott.
A legnagyobb beruházónak - a vízenergiát leszámítva - 2011-ben Kína bizonyult 52 milliárd dollárral. A második helyezést az Egyesült Államok vívta ki magának 51 milliárd dollárral. Regionális összevetésben azonban Európa vezet 101 milliárd dolláros beruházással.