3p
A NATO tagállamok védelmi miniszterei brüsszeli tanácskozásukon arról döntöttek, hogy megerősítik a keleti tagállamok katonai védelmét. A Krím orosz annektálása óta tart a kiújult hidegháborús helyzet, a kölcsönös fenyegetettség érzésével, pedig a mai viszonyok között az egész teljesen értelmetlen. A felek mindenesetre fegyverkeznek.

Nagy-Britannia vadászrepülőket telepít Romániába, Amerika pedig katonákat, harckocsikat és tüzérséget ígért Lengyelországnak. Más NATO tagállamok, mint Kanada és Németország is hozzájárulnának a keleti védelemhez. A találkozó idején két, cirkálórakétákkal felszerelt orosz hadihajó jelent meg a Balti-tenger Dánia és Svédország közti vizein.

Nem tankolnak

A Reuters szerint a madridi külügyminisztérium azt jelentette, hogy Oroszország visszavonta azt a kérelmet, miszerint három hadihajója üzemanyagot vehetett volna fel az Afrikában lévő, de Spanyolországhoz tartozó Ceután. Ez azután történt, hogy NATO források szerint a hajók szíriai bevetésre indultak, ahol támadásaik következtében civil áldozatok is lehettek volna. A hajók egy nyolctagú orosz flotta részét képezik, melyek feltehetően csatlakozni fognak a szír partoknál állomásozó 10 másik hajóhoz.

Orosz erők

Jens Stoltenberg NATO főtitkár azt nyilatkozta, hogy összesen 4000 katonát telepítenek a keleti tagállamokba, valamelyest ellensúlyozandó azt a 330 ezer katonát, akik Oroszország nyugati részén tartózkodnak. Hozzá kell tenni, hogy a két csoportosulás között ott van Ukrajna és Belorusszia, tehát kellőképpen messze vannak egymástól. Egy orosz terület van, amely közvetlenül határos Lengyelországgal és Litvániával, mégpedig a kalinyingrádi enklávé, az egykori Kelet-Poroszország.

Kétségkívül itt is zajlik a fegyverkezés: Oroszország Iskander típusú rakétákat telepített a területre, melyek nukleáris töltetet is tudnak hordozni, és a rakéták elérhetik a lengyel és a litván területeket. Arról a NATO illetékesek nem nyilatkoztak, hogy szerintük vittek-e már oda az oroszok nukleáris robbanófejeket is. Eközben Oroszország felmondta az Amerikával kötött, a nukleáris fegyverekhez szükséges plutónium gyártásáról szóló korlátozást.

Értelmetlen konfliktus

A helyzet 2014, az ukrán forradalom, majd a Krím elcsatolása az új ukrán rendszernek nyújtott erős nyugati támogatás után durvult el. A két oldal közötti bizalmatlanság nagymértékben megnőtt, noha az ok, amiért a hidegháborúban ellenségek voltak, nem áll már fenn. Akkor két egymás teljesen ellentétes és egymástól rettegő társadalmi rendszer nézett szembe egymással, most viszont alig van eltérés a társadalmi berendezkedésben. A mai nyugati demokráciák és Oroszország között jóval kisebb az eltérés, mint az 1914-es francia demokrácia és a cári önkényre épülő akkori Orosz Birodalom között, mégis szoros szövetségesek lettek az első világháború előtt és alatt.

Félreértések

A mostani helyzet leginkább a hidegháborús berögződések miatt állhat fenn, valamint Putyin politikájának félreértelmezése miatt, aki visszagyűjtögette az oroszok által lakott terülteket, de továbbiakat nem szándékozik. Azt viszont igényli, hogy a NATO ne szippantsa magába az összes volt szovjet tagállamot, különösen Ukrajnát. Pár hete a szíriai tűzszünettel és a tervezett ottani orosz-amerikai katonai együttműködéssel enyhülni látszott a helyzet, de miután a tűzszünet kudarcba fulladt, újra elmérgesedett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij Rómában beszélt Trumppal (frissítve)
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 13:26
Washington gyümölcsözőnek minősítette a találkozót. 
Makro / Külgazdaság Teljes fordulat a brit autógyárakban
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 11:21
Az Egyesült Királyságban először nőtt a járműgyártás éves szinten márciusban, miután az előző 12 hónapban folyamatosan csökkent.
Makro / Külgazdaság Kritikus terület lett a mosás: 2050 helyett 3280 forintot kell fizetnie a háztartásoknak a szomszédban
Buksza blog | 2025. április 26. 09:23
A legkeresettebb mosószerek ára néhány év alatt másfélszeresére ugrott Romániában. A drágulás a hivatalos adatok szerint nem márka- vagy gyártófüggő.
Makro / Külgazdaság Hétvégén meglepetés várja az autósok felét a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 10:31
Szombati árváltozásról érkezett hír.
Makro / Külgazdaság Van még kraft a magyar munkaerőpiacban? Megint többen dolgoznak
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 08:30
4 millió 701 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalékra csökkent. 
Makro / Külgazdaság Több nagykövetet is felmentett a köztársasági elnök
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 06:59
A csütörtök éjszaka megjelent Magyar Közlönyből kiderül: több nagykövet ügyében is döntést hozott a köztársasági elnök. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a jegybanki alapítványok körül: súlyos ügyekben tettek büntetőfeljelentést
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 06:31
Csalás, hűtlen kezelés, hamis magánokirat felhasználása, számvitel rendjének megsértése, valamint tartozás fedezetének elvonása került terítékre. Az alapítvány közben újabb 400 milliót kap, de állítólag csak a vizsgálatra.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG