Volt az a vicc az elképesztően gazdag Donald Trumppal kapcsolatban, hogy nem értik, miért indult az elnökválasztáson, mikor elég lenne csak megvásárolnia a nyertest. Nos, ha nem is ő lesz a Fehér Ház ura a választások után, az már most látszik, hogy szépen fel tudja kavarni a politikai állóvizet azzal, hogy olyan témát tart a közbeszédben, amelytől most minden, nem Tea Party-s republikánus látszólag fejvesztve menekül 2008 óta.
A bevándorlás szabályozásának témáját ugyanakkor nem ő villantotta meg, hanem Rick Santorum és Scott Walker elnökjelöltek dobták be. A bevándorlás kérdése utoljára nagyjából Ronald Reagen elnöksége alatt volt erőteljesen az agenda része, egyes republikánusok viszont ezzel nagyon jól rátapintottak arra a feszültségre, amely az amerikai munkásosztályban uralkodik: munkanélküliség alig csökken - a jegybank szerepét betöltő Fed éppen emiatt nem akarja megvágni még az alapkamatot - a bérek pedig nem emelkednek, viszont 1989 óta évente egymillió bevándorló érkezik az ígéret földjére, leginkább Mexikóból - véli Káncz Csaba, külpolitikai elemző, aki a Napi Kommentárban mesélt az amerikai elnökválasztás legújabb botrányáról.
"Jeb Bush-nak azért kell szeretnie a mexikói bevándorlókat, mert a felesége is az"
A republikánusok - leszámítva a keményvonalasokat - azóta kerülik a bevándorlás-ellenes retorikát, amióta bebizonyosodott, hogy a milliós számú hispán szavazó komoly fegyvertényező lehet a kiélezett politikai csatározásokban, őket eddig a demokraták mozgósították hatásosan. Ennek a ténynek a felismerését és kiaknázását jelentette Jeb Bush jelölése, aki favorit lehet az előválasztásokon. A Bush-dinasztia tagja folyékonyan beszél spanyolul, felesége szintén latino, és megengedőbb nézeteket vall a bevándorlással kapcsolatban, így szimpatikus választás lehetett volna, megszakítva az eddigi elnökválasztások republikánus sikertelenségét.
Donald Trump viszont nem így gondolja, és két kézzel szorítja a témát: amikor bejelentette, hogy indul az elnökválasztáson, Trump szépen begyújtotta az indulatokat azzal, hogy a mexikói illegális bevándorlókat erőszaktevőknek, drogosoknak és bűnözőknek nevezete. Közölte: ha megválasztják elnöknek, falakkal és kerítéssel óvja majd hazáját.
Miközben a megszeppent republikánus jelöltek elzárkóznak a kijelentéstől, Trump nem fél kritizálni őket: Jeb Bush mellett nekiment Rick Perrynek, Texas kormányzójának, azzal vádolva, hogy megbukott a határvédelemben.
Nem szerepel rosszul
Azt, hogy a republikánusok valóban rátapintottak egy társadalmi gócpontra jól jelzi, hogy Trump gyakorlatilag szárnyal a közvélemény-kutatások szerint. Június végén többen is 12 százalék körülre tették, míg egy hónappal korábban a három is alig volt meg. Az üzletnek viszont rosszat tesznek a kijelentések: nagyjából 50 millió dollárjába vannak a durva kijelentések, több cég visszamondta a Trump-vállalatokkal való szerződését és hallani sem akarnak róla. Egyelőre nagyon nehéz eldönteni, hogy valódi játékosról van-e szó, vagy csak egy üde, de gyorsan eltűnő színfoltja lesz az amerikai politikai színtérnek.