3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Unió úgy tűnik, megunta azt a finoman szólva koordinálatlanságot, ami a menekültkérdésben zajlik, és olyan megoldáson dolgozik, ami megmenti az egyik legnagyobb vívmányt, a schengeni övezetet, vagyis a szabadon átjárható határokat, ráadásul még idén.

Vége a bénázásnak?

Mindez a készülő hétfői török-EU csúcs előtt hangzott el, ami utalás lehet arra, hogy akár megegyeznek hétfőn, akár nem, Európa most már megoldja a menekültkérdést. Az események felgyorsultak, lehet, hogy ezt a briteknek köszönhetjük, miután az ő népszavazások előtt vonzó EU-képet kell prezentálni, ha törik, ha szakad.

Az átjárható határok egy viszonylag nagy területen, sok ország között az egyik legnagyobb és legnépszerűbb eredmény, amit a szervezet alkotott az idők során. Gazdaságilag roppant előnyös, ha az áruszállító járművek nem állnak sok ország sok határán napokig, hanem ugyanolyan simán jutnak el céljukhoz, mint mondjuk Amerikán belül. A szabad utazás és munkaerő-áramlás időszakában pedig fölösleges hangsúlyozni, mit jelentenek a határokon veszteglő sorok mindannyiunk számára.

Felgyorsultunk

A hétfői csúcs előtt felgyorsultak az események: a törökök ígéretet tettek arra, hogy visszafogadnak minden menekültet, aki tőlük indul útnak, ugyanakkor az európai fél is megkezdte nagyvonalú vállalásának teljesítését: átutalt 3 milliárd eurót Ankarának az ott élő szíriai menekültek ellátására. Az Európai Bizottság egyúttal jelezte, hogy halad a vízumkönnyítési program, a török polgárok beutazása sokkal egyszerűbb lesz az Unió területére.

Leszbosz szigetén (Fotó: UNHCR)

Eddig nem nagyon látszott, hogy a Törökország megállítaná a menekültáradatot, de most a Bloomberg szerint úgy tűnik, a török vezetők megértették, hogy a nagyvonalú európai lépések tényleg csak akkor jönnek, ha Törökország a területén tartja a menekülteket. Ebben most már végre a Nato-őrjáratok is segítenek, ők maguk is felveszik a parti vizeken hánykolódó menekülteket, és visszaszállítják Törökországba. Ez igen lényeges, mert ha valaki, a Nato képes megoldani ezt a feladatot.

Merkel sem különutas már

Úgy tűnik, most már a német álláspont is változik, Angela Merkel és Francois Hollande párizsi találkozójukon egyetértettek abban, hogy most már a szíriai menekülteknek sem jár az automatikus európai befogadás lehetősége: nekik is Törökországban kell maradniuk, míg a szíriai konfliktus véget ér, mivel a Törökországgal kötött szerződés által most már Törökország is biztonságos országnak számít, a menekültek ellátásának költségét pedig az Unió állja.

A nagy igyekezet annak is köszönhető, hogy Németországban rövidesen tartományi választások lesznek, és utána Németország kénytelen lenne lezárni saját határait, ha addig nem csökken a Törökország felől a görög szigetekre érkezők száma. Ezt mindenki szeretné most elkerülni, ezért Donald Tusk közölte, hogy a hétfői konferencián az EU hivatalosan is jelzi: a balkáni útvonal immár el van rekesztve, többen nem mehetnek Németország felé.

Közös határőrség

Az év eddigi részében még mindig túl sokan érkeztek: a zord időjárás ellenére napi 2-3 ezren, és a balkáni zár következtében már 30 ezer ember rekedt Görögországban. Brüsszelben az Európai Bizottság prezentált egy tervet, mely szerint többek között létrehoznak egy közös európai határ-, és parti őrséget, így segítenek a törököknek a menekültek visszatartásában. Végre eljutott oda az unió, hogy belátta: ha nem lép fel egységesen, megoldhatatlan lenne a menekültkérdés, és fenntarthatatlan lenne a schengeni rendszer. Szerencsére úgy tűnik, végül Európa mindig összeszedi magát a nagy válságok utolsó pillanataiban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Alig van infláció az egyik legnagyobb uniós országban
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 13:31
Olaszországban 1,9 százalékkal, az előző havival megegyező ütemben nőttek a fogyasztói árak áprilisban éves összevetésben – derült ki az olasz statisztikai hivatal, az Istat pénteken közzétett végleges adataiból.
Makro / Külgazdaság Hatalmasat kaszált Trump az Egyesült Arab Emírségekben
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 12:22
Nagy üzleteket kötött az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Tetszetős, de minden alapot nélkülöző állítás – ügyvédek a devizahiteles ítélet következményeiről
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 10:19
Csak kevés szerződésre vonatkoztatható az uniós bíróság ítélete?
Makro / Külgazdaság Nőtt a munkanélküliség az OECD tagországaiban
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 09:59
Elmozdulás a történelmi szinten is kirívóan alacsony adathoz képest.
Makro / Külgazdaság Nem jöttek jó hírek Tokióból
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 09:14
Visszesés, egy éve az első.
Makro / Külgazdaság Teljes hátraarcot csinál Belgium energiaügyben
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 08:19
Mégsem zárják be az atomerőműveket.
Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az ország életbiztosítása
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:49
Állami milliárdok, ipari zuhanás – nem tér magához az akkugyártás.
Makro / Külgazdaság Öt nap alatt szétkapkodták a kkv-k az állami százmilliárdokat
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 14:41
Egy hét alatt kimerült az EXIM Jövő Exportőrei Forgóeszközhitelének keretösszege.
Makro / Külgazdaság Egyre pesszimistább a hazai gazdasággal kapcsolatban a CIB Bank
Herman Bernadett | 2025. május 15. 14:12
  A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – vélik a CIB Bank elemzői. A korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP.   
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG