4p
Vasárnap sorsdöntő választások lesznek Törökországban. A lassuló gazdaság és egy abszolút többséget a háta mögött tudó Erdoğan elnök neo-ottomán külpolitikai ambíciói robbanóképes elegyet alkothatnak. A török kormány kitűnő kapcsolatokat ápol a hazai kormányzattal, de kiemelt figyelmet mégis a Jobbik kap Ankarától.
Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök. MTI Fotó: Kovács Tamás

Vasárnap parlamenti választásokat tartanak Törökországban. Ennek tétje, hogy a miniszterelnök, Ahmet Davutoğlu, illetve a köztársasági elnök, Recep Tayyip Erdoğan fémjelezte Igazság és Fejlődés pártja (AKP) abszolút többségével lehetővé válik-e egy prezidenciális, Erdoğan számára még nagyobb hatalmat biztosító rendszer létrehozása, vagy pedig a pont a parlamenti bejutáshoz szükséges 10 százalékos küszöbön egyensúlyozó, gyökereit a kurd ellenállási mozgalomhoz visszavezető Népi Demokrata Párt miatt ennek esélye elvész.

Erdoğan, Törökország erős embere természetesen kétharmados többséget preferálna, mert azzal lehetővé válna számára, hogy referendum nélkül hajtson végre alkotmány-reformot. Az elnök továbbra is bízik a gazdaság dinamikájában, és 2023-ra – a köztársaság 100. születésnapjára – az országot a világ tíz legnagyobb gazdasága közé akarja juttatni.

Kifulladó motorok a gazdaságban

Ez messze nem lesz egy egyszerű történet, ugyanis a török export pontosan a fele abba az EU-ba irányul, amelynek gazdasága mostanság inkább stagnál. A belső motorok is akadoznak, a török lakosság visszafogta a fogyasztását és nem bízik annyira, mint korábban a hazai gazdaságpolitika töretlen sikerében. Az FDI sem rohan a 78 millió lakosú Törökországba, ahol a bürokratikus akadályok és a jogbiztonság hiányosságai bizony megfontolásra késztetik a befektetőket. Ez pedig hátráltatja a technológiai ugrást: a török exportnak csupán 4 százalékát teszik ki a high-tech termékek.

Ezek egyenes eredőjeként pedig a török munkanélküliség jelenleg öt éves csúcsra, 11 százalékra szökött. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az elmúlt évek gyors növekedési üteme együtt járt egy elképesztő szintű folyó fizetési mérleg deficittel. Ez 2010 és 2013 közötti átlagosan a GDP 7, 5 százalékát tette ki. A török kormánynak viszont ettől függetlenül továbbra is egekbe törő tervei vannak, főként infrastruktúra fejlesztések terén. 2017-re kell kész lennie Isztambul harmadik repterének, amely a tervezett évi 150 milliós utas-számával a világ legnagyobbja lenne.

Erdoğan és a külpolitikai lőporos hordók

Az elszálló gazdasági vágyálmok mellé egy neo-ottomán külpolitikai vízió is társul. Erdoğan elnök a minap egy kétmillió embert vonzó választási nagygyűlésen a június 7-i választás és az AKP elsöprő győzelmének jelentőségét Szaladin szultán 1187-es, Jeruzsálemet meghódító cselekedetéhez hasonlította, amelynek eredményeképpen az iszlám zászlaja újra ott fog lengeni Jeruzsálem falain.

Egy igazi neo-ottomán víziójú államférfi természetesen nem mehet el szótlanul a Balkán kihívásai mellett sem. Ezt jelezte Erdoğan már három évvel ezelőtti nyilatkozata is. Az akkori kormányfő – jelenleg elnök – egy interjúban közölte: az albánoknak joguk van az önrendelkezéshez és akár Nagy-Albánia létrehozásához is. Az UCsK (Koszovói Felszabadíási Hadsereg) szerinte nem terrorista szervezet, csupán az albánok jogos igényét biztosítja, földjeik megvédésére. A hangzatos nyilatkozatoktól amúgy sem idegenkedő Erdoğan azt sem zárta ki, hogy szükség esetén katonai segítséget nyújtsanak albán testvéreik megvédésére.

A jelenlegi török kormány kitűnő kapcsolatokat ápol a hazai kormányzattal, de kiemelt figyelmet mégis a Jobbik kap Ankarától. Vona Gábor februári évértékelőjén a diplomatavendégek több mint fele török volt. Érdekesség még, hogy megjelent Észak-Ciprus „nagykövete” is. Azé az országé, amelyet a világon hivatalosan egyedül Törökország ismer el és amely a volt szocialista blokk országai közül elsőként Magyarországon nyitott „külképviseletet" múlt év őszén.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG