Korrupció gyanúja miatt új vizsgálatot rendelt el pénteken a cseh főügyész a svéd Jas-39 Gripen vadászgépek beszerzése ügyében. Az üghyet kétszer már lezárták bizonyíték hiányában
Bár a cseh rendőrség bizonyítékok hiányára hivatkozva már két alkalommal lezárta az ügyet, Renáta Vesecká főügyész úgy látja, hogy újabb vizsgálatokra van szükség.
Vesecká tavaly ősszel ellenőrzést rendelt el, amely megállapította, hogy a rendőrség túl korán, s nagy valószínűséggel törvényellenesen zárta le az ügyet.
Az államügyész ezért elrendelte a bizonyítási eljárás teljes megismétlését. Különösen azt kifogásolja, hogy a cseh rendőrök - állítólag - nem kellő mértékben működtek együtt külföldi kollégáikkal, és senki sem vizsgálta meg a hatalmas összegek "vándorlásának" útját.
"Nagyon hiányos volt a nemzetközi együttműködés eredményének kiértékelése. Aránylag széles körű bizonyítási eljárásra lesz szükség" - jelentette ki Vesecká. Legfőbb kifogása az, hogy a cseh rendőrség nem hallgatta ki megfelelőképpen azokat a tanúkat, akikre az osztrák és a brit rendőrség bukkant a Gripen-ügy kivizsgálása kapcsán.
Martin Pecina cseh belügyminiszter üdvözölte a főügyész döntését. Szerinte az egész ügyet nagyon aprólékosan újra ki kell vizsgálni, s a felelősöket meg kell büntetni.
"Bízom abban, hogy a főügyészség pontosan meghatározza, kinek és mit kell még tennie, illetve ki és mit hanyagolt el a múltban" - mondta újságíróknak a belügyminiszter.
A cseh rendőrség már két alkalommal is foglalkozott a Gripen vadászgépek beszerzésével. Bár több kérdés nyitva maradt, s a rendőrség szerint is korrupciógyanús dolgok történtek, bizonyítékok hiányára hivatkozva az ügyet mindkét esetben lezárták.
A Gripen vadászgépek beszerzéséről első ízben 2002 áprilisában a Milos Zeman vezette szociáldemokrata kormány döntött. A 60,2 milliárd koronás vételárat azonban a parlament nem hagyta jóvá. A 2002-es nagy nyári árvizek után az immár Vladimír Spidla vezette szociáldemokrata többségű kabinet először halasztott, majd foglalkozott az üggyel. A kormány végül úgy döntött, hogy mintegy 20 milliárd koronáért tíz évre 14 gépet fog bérelni. A bérleti szerződést 2004-ben írták alá.
Kenőpénzek miatt vették a Gripeneket
Podravka-ügy: a Molt és az OTP-t is beidézik
Korrupció: csak nálunk jutalmazzák a feljelentőket
A görögök belefulladnak a korrupcióba
MTI
Címlapon
Elszakadt a cérna: leépítésekbe kezdenek a vállalatok
Kedvezőtlenül alakulnak az idei foglalkoztatási kilátások, mivel a legtöbb vállalat létszámcsökkentést tervez. Az elbocsátások az 500 fő feletti cégek esetében lesznek a legjellemzőbbek. A cégek többsége eddig megpróbálta tartani a létszámot bízva a javuló konjunktúrában, mára azonban úgy tűnik már nem bíznak a kedvező kimenetelben-
bazi nagy görög megszorítás
- Esik a forint, szakad az OTP – több ok is van a háttérben
- Megegyeztek a görögök, mégis lefagytak a piacok
- Megkegyelmeztek a görögök, megszületett a megállapodás
- Kicsit javítottak a görögök az államháztartásukon
- Európa legrosszabb pénzügyminisztere néz farkasszemet az államcsőddel
- A németek fele kipaterolná az eurózónából a görögöket
- Miért ne mehetne csődbe Görögország?
- A törökök nem szállítanak gázt Görögországnak
- Elszakadt a cérna: leépítésekbe kezdenek a vállalatok
- Az EU szerint nem kell aggódni a gáz miatt
Legfrissebb híreink
- Elszakadt a cérna: leépítésekbe kezdenek a vállalatok
- Az EU szerint nem kell aggódni a gáz miatt
- Tovább küzd Spanyolország a munkanélküliség ellen
- Áprilisra létrejöhet az IMF/EU-megállapodás
- A bajok ellenére 8 százalékos növekedést vár Kína
- Soros: a görög mentőcsomag ellenére Európa nem szabadul meg a veszélytől
- A magas üzemanyag árak a Volán malmára hajthatják a vizet
- Az árfolyamgát új rendszere jobb lehet, mint a végtörlesztés
- Idén sem számíthat túl sok jóra a hazai turizmus
- Az olasz bankoknak is odacsapott az S&P
- Készül a görög parlament a megszorító csomag elfogadására
- Adóemeléssel és megszorításokkal takarékoskodna Ausztria
- Nyáron beindul a termelés az új magyar csokigyárban
- Az ideális bor vörös, és alacsony az alkoholtartalma
- Orbán: higgadt, nyugodt tárgyalásra van szükség az unióval
- Az árfolyamgát új rendszere jobb lehet, mint a végtörlesztés
- Nyáron beindul a termelés az új magyar csokigyárban
- Holnaptól megint szívnak a dohányosok
- Erősödik a forint, sírás lehet a vége
- Soros: a görög mentőcsomag ellenére Európa nem szabadul meg a veszélytől
- A magas üzemanyag árak a Volán malmára hajthatják a vizet
- Idén sem számíthat túl sok jóra a hazai turizmus
- Esik a forint, szakad az OTP – több ok is van a háttérben
- Áprilisra létrejöhet az IMF/EU-megállapodás





_fill_200x116.jpg)












