Karácsonyig nincs több háromnapos láblógatás

2009. október 23., 08:35

Itt a hosszú hétvége. Élvezze mindenki a háromnapos szabadságot, mert legközelebb már csak karácsonykor lesz részünk kettőnél több napos pihenésben

Itt a hosszú hétvége. Élvezze mindenki a háromnapos szabadságot, mert legközelebb már csak karácsonykor lesz részünk kettőnél több napos pihenésben.

Idén december 24-ét (ami csütörtökre esik) egy héttel korábban, december 19-én szombaton kell ledolgoznunk. A két ünnep között csak négyszer kell bemenni a munkahelyünkre, január elseje ugyanis péntekre esik, és ezzel megkezdődik a jövő évi hosszú hétvégék sorozata.

A munkaszüneti napokat – január 1., március 15., május 1., augusztus 20., október 23., november 1., december 25. és 26. – a Munka Törvénykönyve tartalmazza. A munkaszüneti napok körüli munkarendet megállapító miniszteri rendelet – az Országos Érdekegyeztető Tanáccsal (OÉT) egyeztetve – minden évben aszerint állapít meg munkanap- és pihenőnapcserét, hogy a naptári évben milyen napra esik az adott munkaszüneti nap. Praktikus szempontok döntenek, hogy a munkaszüneti nap, valamint a pihenőnapnak tekintendő szombat és vasárnap közé eső munkanapot indokolt-e "elcserélni" egy pihenőnapra. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a munkanap áthelyezése akkor indokolt, ha az ünnepnap keddre vagy csütörtökre esik.

Néhány héttel ezelőtt felröppent a hír, hogy 2010-től megszűnnének a négynapos hétvégék. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium azonban közleményben reagált, hogy nem tervez olyan rendeletet, amely tiltaná az ünnepek körüli munkanap-áthelyezést.

A rövidesen az OÉT elé kerülő 2010-re vonatkozó miniszteri rendelet tervezete egy munkaszüneti nap esetében, karácsony tájékán változtatna a munkarenden. Ez azonban abból ered, hogy 2010-ben csupán karácsonykor esnek úgy a napok, hogy van értelme a munkanap-pihenőnap cserének. 2010-ben minden más munkaszüneti nap hétvégére, vagy pénteki, illetve hétfői napra esik a naptárban. Ez utóbbi esetben nincs szükség munkanap-áthelyezésre, hiszen a naptárból következően háromnapos hosszú hétvége áll rendelkezésre.

A minisztérium akkor közölte: a munkanap-áthelyezés rendjében változás csak az eurózónához való csatlakozás – jelenleg nem tervezhető – időpontjában, csupán a kereskedelmi bankok működését érintően vetődött fel. Nekik ugyanis várhatóan át kell majd állni egy Európán belül egységes pénzügyi elszámolási rendszerre, amelynek következtében a bankok munkarendje összeütközésbe kerülhetne a munkanap-áthelyezés magyar gyakorlatával. Döntés erről még nem született.

Kacsa, hogy eltörlik a négynapos hétvégéket 

Privátbankár

Értékeld a cikket
Jelenlegi értékelés
Hozzászólások : 0 db Hozzászólok »
Szóljon hozzá - számít a véleménye!

Címlapon

Június végén kezdődhet a hivatalos IMF-tárgyalás

2012. május 21., 11:40
Június végén kezdődhet a hivatalos IMF-tárgyalás

Londoni elemzői értesülés szerint a magyar kormány arra számít, hogy az uniós pénzügy- és gazdasági miniszterek tanácsának (Ecofin) június végi - a konvergenciaprogramot magyar várakozások szerint jóváhagyó - ülése után kezdődhetnek meg a hivatalos tárgyalások az új IMF/EU-programról. Magyar illetékesek korábbi nyilatkozatai szerint ősszel lehet meg a végső megállapodás.

Facebook