Általános tapasztalat, hogy az árvíz által veszélyeztetett területre, azaz hullámtérbe épített ingatlanok biztosításakor a legtöbb társaság szerződése kiköti, hogy a biztosító nem téríti meg a kárt, amennyiben az nyílt ártéren következik be. Sőt, a kikötések között szerepelhet az is - függetlenül attól, hogy árvízi hatás okozta-e vagy sem - hogy ugyanígy jár a biztosító a bel- illetve talajvíz emelkedése esetében és az ezekkel összefüggésbe hozható talajmozgások kapcsán is. Találtunk olyan társaságot is, amely akkor sem téríti meg az ügyfél árvíz okozta kárát, ha az ingatlan ugyan a gát védett oldalán van, de egy feltörő buzgár vagy gátszakadás miatt az mégis megsérül.
A jogszabályok szerint a hullámtér elsődleges szerepe az, hogy benne az árvizek biztonságosan levonulhassanak. Más kérdés, hogy amennyiben tovább csökkennek az árvizek levezetésére rendelkezésre álló területek, az árvízszintek emelkedni fognak.
Hogy épülhetnek ingatlanok a hullámtérbe?
Csakhogy nagyon sok ingatlan található ilyen területen - és ezek közül sok olyan, amely engedéllyel épült veszélyes területre. Ebben az esetben mégis kié a felelősség? Elvárható-e a biztosítótársaságoktól, hogy az előre jól kalkulálható kockázatok ellenére is biztosítsák ezeket az ingatlanokat?
A kivétel erősíti a szabályt? A hatályos jogszabályi előírások szerint a nagyvízi mederben csak a meder használatával, a vízfolyás fenntartásával közvetlenül összefüggő megfigyelő, jelző állomást, a nagyvízi meder használatával összefüggő vízilétesítményt, továbbá kikötői, rév- és kompátkelőhelyi, vízirendészeti épületet, építményt szabad elhelyezni. A vízügyi szakhatósági állásfoglalások során - egyebek mellett - vizsgálni kell az építménynek az árvíz és a jég levonulására gyakorolt hatását. A magassági elhelyezés tekintetében a mértékadó árvízszint és az eddig előfordult legmagasabb árvízszint közül a magasabbat kell figyelembe venni. Nagyvízi mederben építmények, a helyi építési szabályzat, valamint a szabályozási terv, illetőleg nagyvízi mederkezelési terv szerint helyezhetők el. A vizek használatával közvetlenül összefüggő építmények, amelyek például a vízisportot, horgászatot szolgálják - ha a szabályzat vagy a tervek másképp nem rendelkeznek - csak abban az esetben valósíthatók meg, ha használatuk közösségi célokat szolgál - árulta érdeklődésünkre a szaktárca sajtóosztálya. |
Az építési engedélyezési eljárás során az építésügyi hatóságnak be kell vonni szakhatóságként a vízügyi hatóságot (környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőség). Erre számos esetben nem kerül sor, ezért kerülhettek kiadásra a jogszabályi rendelkezések ellenére építési engedélyek pl. nyílt ártérben.
Sőt, Szász szerint előfordul az is, hogy az érintett önkormányzat a kérdéses területre nem rendelkezik rendezési tervvel (amely meghatározná az építési engedélyezés feltételeit), illetve számos esetben engedély nélkül épültek ingatlanok, melyhez az építésügyi hatóság a megvalósítást követően a jogellenes helyzet feloldása érdekében fennmaradási engedélyt ad vagy adott.
Nemcsak a hatósági hiányosságok vagy kommunikációs zavarok miatt fordulhat elő ugyanakkor, hogy hatályos építési engedéllyel a zsebében építkezhet valaki árterületen. Lesti Mónika, a K&H Biztosító Kommunikációs igazgatóságának lakossági osztályvezetője szerint az ártéren épített ingatlanok jelentős része építési engedély nélkül épült, ezek kockázatát így a tulajdonos viseli. Felhívta rá a figyelmet: ha az építési hatóság kiadta az építési engedélyt, akkor abban azt előírja, hogy az épületet a mértékadó árvízszintnél magasabbra kell építeni. A szabályozásban rejlő kivételekre és a feltételek szigorára a szaktárca is felhívta a figyelmünket.
A szabályozás szerint tehát pillérekre, lábakra kell emelni az építményeket, úgy, hogy az árvíz ne okozhasson bennük kárt. A műszaki előírások ugyanis garantálják azt, hogy elöntés esetén sem keletkezik kár az épületben. Lesti Mónika szerint viszont rendszeresen előfordul az, hogy a szabályosan épített épület lábait utólag - már engedély nélkül - beépítik, majd ha az árvíz elönti, a tulajdonosok az érvényes építési engedélyükre hivatkoznak - és persze valakitől kártérítést akarnak kérni. Ebben az esetben sem járhatnak sikerrrel, mert a felelősség ilyenkor is a tulajdonosé.
Az előre látható veszély sérti a szolidaritás elvét
Nem tudni pontosan egyelőre, Magyarországon hány ártérre épített ház, üdülő vagy lakóingatlan van. Jelenleg is zajlik a nagyvízi mederkijelölés és ingatlan-nyilvántartási feljegyzés folyamata, egyben megkezdődtek a nagyvízi meder kezelési tervek elkészítésének munkái. Ezek feladata, hogy a legveszélyeztetettebb területek és közvetve az érintett ingatlanok számának meghatározása megtörténjen. Általánosságban a hullámtéri szűkületek, illetve az árvízi levezető sávokkal érintett területeken lévő ingatlanok a legveszélyeztetettebbek - tudtuk meg a szaktárcától. |
A biztosítás mint kockázatkezelési mód a szolidaritáson alapszik - így a K&H. A biztosító azonos veszélyeknek kitett csoportokból veszélyközösséget szervez, és befogadja a kockázataikat, rendezi a káraikat. Mivel előre látható károkat nem lehet befogadni ebbe a közösségbe, megvalósul az azonos veszélyeknek kitett veszélyközösség. Ha ebbe a csoportba bekerül olyan kockázat, mely előre látható károkat produkál, akkor sérül a szolidaritás elve, és azok a biztosítottak viselik a károk nagy részét, akiknek a kockázatai előre nem láthatóak, ezért zárkóznak el a biztosítók ettől a kockázattól.
Szász Péter, a zöldtárca sajtóreferense ugyanakkor kiemelte, senki sem gondolta volna még 1998-ban, hogy a Tisza mentén az addig el nem öntött területek a következő négy évben háromszor kerülnek víz alá az árvíz miatt. Ennek egyik oka a szabálytalanul használt nagyvízi meder okozta visszaduzzasztás volt.
Nem lesz új szabályozás
Ezzel együtt is igaz, hogy sokan csak az ingatlan birtokbavétele után jönnek rá, hogy a magas kockázatok miatt nem tudnak majd biztosítást kötni. Mit tehetnek ők? Ebben a kérdéskörben állásfoglalást kérve a zöld tárca megkereste a Magyar Biztosítók Szövetségét, ahol is azt a tájékoztatást kapták, hogy a nagyvízi mederbe sorolt ingatlanok biztosítási szempontból történő megítélésében nem történt és nem történik változás. Ezekre az ingatlanokra általános biztosítást természetesen kötnek a biztosító társaságok, ugyanakkor az ún. vízjárta területeken az árvíz által okozott kár vonatkozásában eddig sem kötöttek árvízi kockázati biztosítást.
Állami hozzájárulások a kárenyhítéshez
Az árszint is emelkedhet Lakásbiztosítás: elfogadjuk-e az emelt díjakat? |
Az állam elsősorban a megelőzésben jár élen, vagyis fő feladatát az árvízi védekezésben látja. Mint Száz Pétertől megtudtuk, az árvízvédelmi művek fejlesztése hosszú folyamat, a teljes kiépítettség elérése több EU tervezési cikluson átívelő feladat, befejezésére felelősséggel határidőt mondani nem lehet, ugyanakkor a művek üzemeltetésére, fenntartására és a védekezésre a magyar költségvetés évenként jelentős összeget fordít.
A szaktárca által megadott tételek szerint a magyar állam a legrosszabb esetben 5 milliárd forintot költ egy évben az árvízi védekezésre. Az unió 2013-ig ennek ötszörösét, 25 milliárdot fektet a magyar árvízvédelmi rendszer fejlesztésébe évente. |
Hasonló mértékű fejlesztés előkészítése folyik a Tisza esetében is, épül a Nagykunsági (11,7 milliárd forint) és a Hanyi-Tiszasülyi (20,5 milliárd forint) tározó is. "Szintén egy uniós projekt keretében rendezzük a Tisza hullámterét a Szolnok-Kisköre közötti szakaszon - közel 10 milliárd forintért" - árulta el érdeklődésünkre Szász Péter.
A víz, a belvíz az úr?
Kurunczi Rita, az Időkép.hu meteorológusa kérdésünkre elmondta: jelenleg inkább a belvíz okoz problémákat az országban, mint az áradások (mint láttuk ez az "esemény" is hasonló elbírálás alá esik a honi biztosítók gyakorlatában, mint az árvíz.). Hazánk természeti adottságait, illetve az emberi tevékenységek eloszlását ismerve azt mondhatjuk, hogy a belvíz Magyarország közel 45%-át, főként a keleti területeket, az Alföldet érinti. Jelenleg is a Tiszántúlon okozza a legnagyobb problémát a belvíz nagysága, azonban a hétvége száraz, napos, időnként élénk széllel kísért időjárásának köszönhetően lassan ugyan, de csökkenni kezdett a vízzel elöntött területek nagysága.
Eladósodott társasházak: 100 milliárdos hátralék?
Üdülőpiac: várjuk a második aranykort
Gondot okozhat az időjárás a mezőgazdaságnak
A belvíz miatt nem tudnak vetni
Egyre rosszabb az árvízi helyzet Borsodban
Privátbankár - Zsiborás Gergő