Dacára a világban erősödő oltásellenes mozgalmaknak a védőoltások továbbra is erősen tartják magukat az orvostudományban, egyszerűen azért, mert működnek. A gyerekeket gyakorlatilag fel sem veszik az óvoda/iskolaközösségbe a kötelező védőoltások megléte nélkül – ezekre nagyon kevés kivétel van, amikor valamilyen speciális immunbetegség miatt a gyermek nem oltható be, ilyenkor a többi ember oltottsága védi meg őket a betegségektől. A védőoltást azonban nem csak gyerekkorban, hanem felnőttként is fontos meg-megújítani, írja a Marketwatch.
Ez különösen fontos az idősebbek körében, az ő szervezetük ugyanis a kor előre haladtával gyengül. Általánosan elmondható, hogy 60 éves kor felett minden korábbi, „zavaró” betegség súlyosbodó kockázattá válik, így rendkívül fontos a megfelelő megelőzés. Az orvosok az alábbi négy kor ellen javasolják a védőoltást.
Mindenki rettegett ellenfele: az influenza
Ne legyenek illúzióink, az influenza nem csak egy kigyúrt megfázás – aki volt már influenzás, biztosan tudja, milyen szörnyű a láztól és izomfájdalmaktól gyötrődni a torokkaparós-náthás delíriumban. A vírus ráadásul folyamatosan mutálódik, szerencsére nagyjából előre jelezhető, hogy az adott évben melyik víruság lesz majd a domináns, így előre fel lehet készülni védőoltással.
A legveszélyesebbek a vírus okozta szövődmények, egy-egy komolyabb eset ugyanis akár tüdő- vagy szívizom-gyulladássá is fajulhat, ami halálos kimenetelű lehet, különösen a 65 év felettiek körében. Mivel a szezon tavasztól őszig tart, a következőre és a hideg időszakra tekintettel érdemes már augusztusban beoltatni magunkat a következő időszakra. Jó hír a tojásallergiásoknak, hogy már nem csak tojásfehérjét tartalmazó védőoltás van, így bárki számára elérhető a védelem.
Bakteriális tüdőgyulladás
A tüdőgyulladás az egyik leggyakoribb halálok az idősek körében. Szerencsére egy bizonyos fajta, a Pneumococcal tüdőgyulladás (pncc) ellen létezik védőoltás, amivel a legtöbb baktérium okozta tüdőgyulladás megelőzhető. A baktériumtörzsnek 90 alfaja ismert, de csak néhány jelent veszélyt az emberre – az viszont olyannyira, hogy 2 éves kor alatt kötelező, 50 éves kor felett pedig ajánlott ellene védekezni. A tüdőgyulladásnak amellett, hogy önmagában is rendkívüli veszélye van, szív- és cukorbetegekre különösen nagy veszélyt jelent.
Övsömör
A bárányhimlőt is okozó herpeszvírusok közé tartozik a fájdalmas övsömört okozó ág is. Az övsömör ugyan nem halálos, viszont szörnyen kellemetlen és fájdalmas betegség, ami felrepedező, hólyagos sebesedést okoz a derék táján, megjelenését áramütésszerű, éles, szúró fájdalom kíséri. Ráadásul akárcsak a legtöbb herpeszvírus, ez is észrevétlenül lappang az emberi szervezetben, és akárcsak az ajakherpesznél, erről sem tudják, hogy mi aktiválja – a kutatók szerint a stresszes életvitelhez vagy egy krízishelyzet okozta sokk lehet a kiváltó oka.
A 60 év felettieknek mindenképp tanácsos beoltatni magukat ellene, bár a védőoltás – lévén lappangó vírusról van szó – nem jelent 100 százalékos védelmet. Az idősek számára itt is a szövődmények megelőzése a cél, az övsömör kialakulását ugyanis egy krónikus, tartós égő fájdalom kísérheti, ami, ha nem kezelik, állandósulhat, ami ha halált nem is okoz, de az életminőséget jelentősen rontja.
Tetanusz és szamárköhögés-ismétlés
Szamárköhögés ellen Magyarországon is kötelező a gyerekeket beoltani, a védőoltást azonban érdemes a kor előre haladtával megismételni a biztonság kedvéért. Erre egyfelől a saját védelmünk érdekében van szükség, másfelől viszont a nagyszülők így tehetnek az unokák védelméért, akik még nem érték el a beoltható kort. Emellett tetanusz oltást is érdemes kérni, ezt egyébként 10 évente érdemes újítani az orvosok szerint.