Mi számít magánfőzésnek?
Magánfőzés keretében továbbra is évente 50 liter 86 térfogatszázalékos (vagy 86 liter 50 térfogatszázalékos) párlat állítható elő. A pálinkafőző legfeljebb 100 liter űrtartalmú lehet, amely a magánfőző lakóhelyén vagy gyümölcsösében használható.
Változott azonban a magánfőző definíciója: magánfőzőnek már csak azok a gyümölcstermesztők minősülnek, akik saját tulajdonú gyümölccsel, gyümölcsből származó alapanyaggal és párlat készítésére alkalmas, saját tulajdonú pálinkafőzővel rendelkeznek.
Be kell jelenteni a pálinkafőzőt
Az így készült házipálinkát kizárólag a magánfőző, családtagjai vagy vendégei fogyaszthatják, értékesíteni csak alkoholtermék-adóraktárnak szabad.
Fontos változás, hogy év eleje óta be kell jelenteni azt, ha valaki pálinkafőzőt vásárol. Ezt a vásárlást követő 15 napon belül kell megtenni a lakóhelye szerinti önkormányzatnál. A korábban beszerzett pálinkafőzőket legkésőbb 2015. január 15-ig be kell bejelenteni - írja a NAV közleményében.
A magánfőzésben előállított párlat adója évi 1000 forint, melyet a lakóhely szerinti önkormányzatnál kell befizetni. A bérfőzésben előállított párlat után is megszűnt az eddig 50 liter mennyiségig biztosított 0 forintos adómérték. Idén már a szeszfőzdében történő bérfőzés után is fizetni kell. Az adó 50 térfogatszázalék alkoholtartalmú párlatra vetítve 835 forint literenként, az 50 litert meghaladó mennyiségre pedig 1667 forint literenként.