MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Burger Barna |
Orbán a lajosmizsei Mizsetáp Kft. étkezési tojást előállító üzemének átadásán mondta, tudomása van arról, hogy a baromfiágazatban dolgozók szeretnék, ha a sertéshúshoz hasonlóan a baromfihús áfáját is csökkentenék.
Ugrás a sötétbe
"Kérésük jogos, méltányolandó és ésszerű, azonban tudni kell, hogy minden ilyen csökkentés ugrás a sötétbe" - fogalmazott, hozzátéve: ha a mostani tesztüzem, a sertéshús áfacsökkentése beválik, akkor komolyan fontolóra veszik a baromfitermékek és a baromfihús áfájának csökkentését is.
Miért nem csökkentik a baromfi áfáját is?
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter múlt héten jelentette be, hogy a sertés tőkehúsra 2016 januárjától 5 százalékos áfakulcs bevezetését javasolja a kormánynak. A Baromfi Termék Tanács (BTT) erre reagálva azt közölte, hogy a sertésszektorral azonos megítélést kérnek az adózásban.
A BTT szerint nincs olyan szakmai indok, amely alapján a csaknem száz százalékban magyar tulajdonban lévő baromfi termékpályát, illetve annak termékeit az áfa-szabályozásban diszkriminálni kellene. Kiemelik, hogy az ágazat a hazai hústermelés 53 százalékát adja, a hazai fogyasztásban pedig a baromfihúsok állnak az első helyen. Az éves átlagfogyasztás baromfihúsból 32 kilogramm, míg sertéshúsból 28 kilogramm Magyarországon.