A majdnem két évvel ezelőtt befagyott, azaz felfüggesztett visszaváltású Degi International ingatlanalapot is végelszámolja kezelője, az Aberdeen, ezzel hatra nő a megszűnő német ingatlanalapok száma. Csak néhány nappal ezelőtt jelentették be az Axa Immoselect nevű alap végelszámolását, korábban pedig a Degi Europa, a Morgan Stanley P2 Value, a Kanam US-Grundinvest és a Commerzbank PMIA nevű alapja jutottak erre a sorsra – írja a FondsProfessionell.de.
A problémák még a 2008-as válságra vezethetők vissza, amikor Németországban is számos nyílt végű – tehát a definíció szerint folyamatosan visszaváltható – befektetési jegy visszaváltását függesztették fel. Azóta sem tud magához térni igazán a szektor, pedig valamivel később egy részüket újból megnyitották, más részüket azonban nem, sőt volt olyan is, amelynél átmeneti újraforgalmazás után ismételten becsukták a kaput. Elvileg kétszer egy évig lehet Németországban egy nyílt végű ingatlanalapot zárva tartani, és amelyek nem tudnak ez idő alatt elegendő, általában a tőke 25-30 százalékára rúgó likvid pénzeszközhöz jutni a kilépni kívánó befektetők kifizetéséhez, azoknak nem marad más hátra, mint a végelszámolás.
Pedig az sem egy leányálom, a másfél milliárd euró össztőkéjű Degi International befektetőit például a tervek szerint három év alatt, 2014 októberéig fél éves részletekben fizetnék ki. Több német lap is figyelmeztet arra, hogy a befektetők acélozzák meg lelküket, veszteségekre, azaz árfolyamesésre is fel kell készülniük. Hiszen ha eddig két év alatt sem sikerült kellő mennyiségű ingatlant megfelelő áron eladni, akkor korántsem biztos az sem, hogy ezután ugyanez sikerülni fog.
Mindez rossz jel további három, jóval nagyobb befagyott alap, a CS Euroreal, a SEB ImmoInvest és a KanAm Grundinvest számára, amelyek további sorsáról a törvényi határidő lejárta miatt legkésőbb májusban kell dönteni - írja a Handelsblatt. Az előírások szerint nem marad más számukra, mint az újbóli megnyitás, vagy a végelszámolás. Az első kettő mérete tekintélyes, 6-6 milliárd euró körül van, likvid eszközeik aránya viszont a megcélzott 30 százalékkal szemben csak 21 (Euroreal), illetve 15 százalék (SEB) körül jár.
A CS Euroreal sorsa hazai befektetők szempontjából sem elhanyagolható, három magyarországi alap ugyanis inkább nagyobb, mint kisebb mennyiségben vásárolt a jegyeiből, és ezért a német alap nyomán ezeket is felfüggesztették. Ugyanúgy 2010 májusa óta az Aberdeen (volt Credit Suisse) Ingatlan Alap, az Aberdeen Euró Ingatlan és az Aberdeen Konzervatív Vegyes van itthon befagyva, tőkéjük akkori árakon összesen mintegy 7,1 milliárd forint volt. Az Euroreal kezelője azonban már többször úgy nyilatkozott, hogy még ebben az évben meg szeretné nyitni az alapot, ha ez sikerül, a hazai befektetőknek sem kell májusig várni.
A német tőzsdéken a vissza nem váltható befektetési jegyekkel ugyanúgy kereskedni lehet, mint nálunk néhány likviditáshiány miatt zárt végűvé alakított ingatlanalap jegyeivel (Európa, Raiffeisen, MAG), de hasonlóképpen siralmas árakon. A Die Welt című lap szeptember végi állapotot tükröző cikke szerint a felfüggesztett és végelszámolás alatt levő alapok jegyeinek tőzsdei árai 13-47 százalékkal voltak a nettó eszközérték alatt (jó hír, hogy a legalacsonyabb adat a CS Eurorealé volt). A múlt héten egy másik cikk viszont arról számolt be, hogy szeptemberhez képest is jelentősen estek több szóban forgó német befektetési jegy tőzsdei árfolyamai.
Privátbankár - Eidenpenz József