Városvédő Pallas Athéné görög istennő szobra esti megvilágításban a régi Városháza épületének sarkán, a főváros I. kerületében, a Szentháromság téren. MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba |
A Pallas Athéné Alapítványok közzétették legfrissebb jelentésüket a gazdálkodásukról. Lapunkhoz eljuttatott tájékoztatásuk szerint "ismét eredményes negyedévet zártak". Mint írták, a "felelősségteljes és biztonságos gazdálkodásuknak köszönhetően 2019. negyedik negyedévében mintegy 500 millió forinttal gyarapították vagyonukat."
Az időközben egybeolvadt alapítványok összvagyona 274,8 milliárd forintot tesz ki. A vagyonnövekedés mellett az alapítványok 9,9 milliárd forint értékben több, mint 1500 oktatási, tudományos pályázatot támogattak - derül még ki a közleményből.
A vagyonelemek értéke a 2019. december 31-i állapot szerint az alábbiak szerint alakult: a Pallas Athéné Alapítványoknak juttatott összesen 266,4 milliárd forintnyi vagyon jelenlegi értéke 274,8 milliárd forint, amiből az alapítványok és az általuk alapított gazdasági társaságok 174,9 milliárd forintot befektetési jegybe, 64,5 milliárd forintot ingatlanba, 8,6 milliárd forintot bankbetétbe és 26,8 milliárd forintot vállalati kötvényekbe fektettek be.
(A 8,8 milliárdos bankbetéttel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy mikor 2018-ban az alapítványok pénzt vontak ki bankbetéteikből az akkor még Szemerey Tamás tulajdonában lévő NHB Bankból, azt azzal indokolták, hogy a jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben nem igazán kifizetődő bankbetétben tartani a szabadon lévő pénzeket.)
Az alapítványok a formából adódó szabályozás miatt is kötelesek megőrizni a rájuk bízott vagyont. Azt nem költhetik el, csak befektethetik, és annak hozamát használhatják fel tevékenységük során. Az alapító által juttatott vagyont az alapítványok körültekintő kockázatvállalással kezelik oly módon, hogy biztonságos befektetéssel a lehető legmagasabb hozamot érik el. Az átlátható működés érdekében az alapítványok negyedévente kimutatást közölnek vagyonelemeik helyzetéről - írják a tájékoztatóban.