A jövőben csecsőgondozási díjat és nem terhességi-gyermekágyi segélyt (TGYÁS) kapnak majd az újszülöttek édesanyái, ha elfogadja a Parlament az egészségügyi-, és egészségbiztosítási tárgyú törvénycsomagot – írja az adózóna.hu. Az ellátásban a koraszülés kockázatával bíró édesanya már a a szülési szabadság első napjával részesülhet, s 24 héten át folyósítható.
Kizárt mellékes
Nem lesz boldog életük a tudományos munkákat produkáló, színész, előadóművész, író- vagy épp újságíró édesanyáknak. A törvény ugyanis úgy változik, hogy az ellátás ideje alatt – kivéve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenység díjazását – nem lehet máshonnan jövedelme a kismamának, azaz semmilyen szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazás, és a személyi jövedelemadó-mentes tiszteletdíj sem kapható az ellátás ideje alatt.
Számítási változások
Az ellátás mértéke nem, annak kiszámítási módja ugyanakkor változna: a mérték továbbra is napi átlagkereset 70 százaléka lenne.
Ugyanakkor az új szabály szerint alapja nem a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem naptári napi átlaga lenne, hanem a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjáig terjedő időszakban az időszak utolsó napjához időben legközelebb eső 180 naptári napra jutó jövedelem alapján kell megállapítani a mértéket. Azaz lényegében a fogantatás után következő első 180 nap díjazása lesz a kifizetés alapja – elkerülendő, hogy a cégek az utolsó néhány hónapban extra juttatást adva felnyomják a segély összegét. .
A korábbi gyakorlattal ellentétben – amikor, ha az ellátásra jogosult nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, akkor az ellátási jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kellett megállapítani – az új szabály úgy rendelkezik, hogy a folyamatos biztosítási idő megszakítása esetén a juttatás alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni. Ennek hiányában a csecsemőgondozási díj esetében a naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad része lehet.
Ha a biztosított naptári napi jövedelme a minimálbér kétszeresének harmincad részét nem éri el, a csecsemőgondozási díj összegének megállapításánál a biztosított tényleges jövedelmét kell figyelembe venni. Tényleges jövedelem hiányában a szerződés szerinti jövedelem számít azzal, hogy a naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a harmincad részét nem haladhatja meg. Ez esetben a csecsemőgondozási díj a naptári napi jövedelem 70 százaléka lesz.