Jóllehet évek óta egyre szélsőségesebb az időjárás, arra eddig nem volt példa, hogy a dél-balatoni borvidék gazdái szilveszter után metszeni induljanak. Az ordacsehi Agrár Zrt.-nél például mintegy 200 hektáros szőlőskertben indult el a munka január első napjaiban - írja a Napi Gazdaság.
Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára a Napi Gazdaságnak elmondta: jelentősen javult a mezőgazdasági termelés jövedelmezősége, tavaly a nettó vállalkozói jövedelem 9,6 százalékkal nőtt az ágazatban 2012-höz képest. Az államtitkár kifejtette, hogy a növekedés még látványosabb, ha az elmúlt három év adatait nézzük, akkor ugyanis a bővülés 73 százalék feletti. |
A körtefák “fazonigazításával” megkezdődött a metszés az ország egyik legnagyobb gyümölcsöskertjében, a pókaszepetki Zalagrár Kft.-nél is. Mindemellett a jó időt ültetvénytelepítésre is kihasználják; mintegy 20 hektáros területen ültetnek fiatal almafákat. Mindkét gazdaságban a rovarkártevők elszaporodásától és a hirtelen érkező fagyoktól tartanak a legjobban.
Jöhetnek még fagyok
A hó nélküli fagyoknak a repce- és a gabonatáblákon is súlyos következményei lehetnek. A földekről ebben a térségben legalább 150-200 milliméternyi csapadék hiányzik - mondta Pásztóhy András, az Agrária Mezőgazdasági Zrt. elnök-igazgatója. Ahogy múlik az idő, egyre bizonytalanabb, hogy milyen vízkészlettel rendelkező földekben kezdődhetnek el a tavaszi munkák − tette hozzá a szakember.
A Rábahídvégen elsősorban szántóföldi zöldség- és gyümölcstermeléssel foglalkozó Csontos Géza úgy véli, a legnagyobb veszély a korai rügyfakadás. Az ültetvényének a legvédettebb részein már vannak is olyan fák, amelyekben elindult a folyamat. Ugyanakkor a szélsőséges időjárást ismerve, biztos, hogy lesznek még kemény mínuszok az idén. Mindez jelentős terméskiesést okozhat.
A kártevők elleni védekezés költségei akár 15-20 százalékkal is növekedhetnek az idén − mondta Dezső János cecei termelő. Ráadásul az már most látszik, hogy az őszi vetésű növények egy része a kevés csapadék miatt hiányosan kelt ki, és az úgynevezett indító tápanyagokat is nehezebben veszik fel. A gazda hozzátette, elkerülhetetlen, hogy a birtok öntözőrendszerét tovább bővítse. Úgy tűnik, e nélkül már nem lehet eredményesen gazdálkodni.