Annak ellenére, hogy Magyarországon folyamatosan növekszik a halfogyasztás, az elmúlt években három halfeldolgozó üzem is bezárt az országban. Ugyan az élő halnak még mindig nagy tradíciója van a magyarok körében, de ez csak szezonális: a karácsonyi és a húsvéti ünnepek idején fogyasztunk csak halat.
Forrás: alexraths / 123RF Stock Photo |
"Ezen időszakokon kívül viszont nagyon alacsony szinten van az élőhal forgalma" – mondta a Gazdasági Rádiónak Szilágyi Gábor, a Győri ELŐRE Halászati Termelőszövetkezet elnöke.
Nem tetszik a vevőknek, hogy a filé drágább
Az elmúlt években három nagyobb halfeldolgozó üzem is bezárt – Szilágyi Gábor ennek okát abban látja, hogy „hiányzik az a profittermelő képesség”, amely lehetővé tenné, hogy a halfeldolgozás is nyereséges tevékenység legyen.
Az ágazatnál további problémát jelent, hogy míg a sertésnél, a baromfinál a fogyasztók már megszokták azokat az árkülönbségeket, ami a feldolgozásból adódik, a halnál jóval árérzékenyebbek. A feldolgozott hal, azaz a halfilé mintegy 40 százalékkal drágább, mint az élőhal, és ezt az árat a fogyasztók már nehezebben fizetik meg.
A sertés és a baromfi lenyomja a halat
Szilágyi Gábor szerint a halfeldolgozó üzemek „beszorított helyzetben vannak”. Az iparág túlélése most elsősorban a halászati operatív programnak köszönhető.
„A halfeldolgozók azért is vannak bajban, mert itthon kicsi a szakma, néhány milliárdot képvisel az árbevétel, amit produkálnak” – mondja a termelőszövetkezet elnöke, megjegyezve, ebből alig futja marketingre, és mindehhez az is hozzájárul, hogy a baromfi- és a sertéstenyésztők lobbija jóval erősebb.