7p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgadászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mostanában a csapból is az folyik, hogy az olaj mennyire olcsó, korábban az arany volt a középpontban, de számos más árupiaci termék is sok éves mélyponton van. Mit jelent ez a magyarországi árupiaci alapok számára, mibe fektetnek ezek a konstrukciók? Milyen volt a tavalyi teljesítményük, és mi van bennük, érdekes-e ezekbe befektetni?

 

Nagyon rossz évük volt tavaly az árupiaci termékeknek, legalábbis a termelők vagy készletekkel, vételekkel rendelkező befektetők oldaláról, hiszen a felhasználók, fogyasztók (és az eladási pozícióban levő spekulánsok) nyilván örülnek az olcsóságnak.

 

A legtöbb árutőzsdei termék ára erősen esett, a Brent kőolajé például 30, az aranyé 11, az ezüsté 14, a rézé 25, a kukoricáé 13, a búzáé 22 százalékkal. A két kávéfajta pedig 20 és 26 százalékkal lett olcsóbb. (A Stooq.com adatai szerint, a január 4-ig eltelt egy év alatt.) Kivételek a kakaó, a cukor, a gyapot és a rizs, de ezek sem drágultak tíz százaléknál jobban.

Jó pár éve hanyatlanak

Magyarországon öt nyílt végű, folyamatosan megvásárolható árupiai alap működik (ezen kívül vannak még tőkevédett alapok is, amelyek profilja árupiaci, de ezekről majd máskor). A legtöbbjüket még régen, 2006-2009-ben indították, alighanem olyankor, amikor az árupiacok vagy egy részük éppen szépen emelkedett és sokan olajat vagy aranyat akartak vásárolni.

Ezen alapok hozamát mutatja táblázatunk 2015-re, valamint három és öt évre visszamenőleg is. Az eredmények nagy átlagban vastagon negatívak, ami egyáltalán nem meglepetés, mert az árupiaci termékek lejtmenete évek óta tart (különböző cikkeknél különböző ideje, de nagyjából 2010-2011 óta). Szakemberek szerint egy sok éves árupiaci ciklus lefelé tartó szakaszában van a világgazdaság.

Csupa kakukktojás

A listán szereplő alapok azonban nagyon különbözőek, bizonyos szempontból mindegyik kakukktojás, mindegyik befektetési politikája teljesen más. Ezért, valamint az alapok kis száma miatt nem is érdemes hozam szerint összehasonlításokat tenni, sorrendet felállítani, mind egyedi esetek.

Árupiaci alapok hozama
Alap neve Deviza Dátum 1 éves 3 éves 5 éves Indulás Hozam
hozam hozam hozam dátuma indulástól
Budapest Arany Alapok Alapja HUF 2015.12.31 -11,36% -13,41% -6,28% 2008.07.21 -4,75%
Budapest Nyersanyag Alap HUF 2015.12.31 -28,16% -20,26% -14,16% 2006.02.23 -8,41%
CIB Nyersanyag HUF 2015.12.30 -20,91% -17,61% -10,37% 2006.06.02 -6,03%
K&H Nyersanyag HUF HUF 2015.12.30 -24,68% -15,41% -10,94% 2009.10.05 -4,19%
K&H Nyersanyag USD USD 2015.12.30 -31,86% -22,58% -16,21% 2009.10.05 -10,82%
MKB Nyersanyag HUF 2015.12.31 -20,94% -11,29% -10,24% 2009.07.06 -4,02%
OTP Föld Kincsei HUF 2015.12.31 23,94% 3,15% 3,70% 2009.02.04 3,59%
OTP Föld Kincsei B EUR 2015.12.31 24,64% 0,70% - 2009.02.04 -0,16%
Súlyozatlan átlag -11,17% -12,09% -9,21% -4,35%
(Forrás: Bamosz.hu)

Az egyik csak aranyat és aranybánya-részvényeket vesz (lásd keretes cikkünket a végén), a másik árupiaci indexet követ. A harmadik kihagyja a mezőgazdasági termékeket és marad a fémeknél, energiahordozóknál. De leginkább az OTP alapja kakukktojás, amely árupiaci alap is és abszolút hozamú alap is egyben.

Nyersanyagot vegyünk vagy bányát?

Ennek a lényege pedig a shortolás, a határidős eladás, amivel eső árfolyamokon is tud nyerni származékos műveletekkel. Ennek igen nagy jelentősége lehetett abban, hogy az alap jelentős pozitív hozamot ért el tavaly.

Abban is különbözhet egymástó árupiaci alap és árupiaci alap, hogy csak nyersanyagokat vesz, vagy nyersanyaggal foglalkozó vállalatok részvényeit is. Az aranybányák árfolyama például az aranyét jelentősen meghaladóan esett az utóbbi években, de emelkedés esetén is túlszárnyalhatják a részvények a fémet. (Lásd korábbi cikkünket.)

Mindig jövőre jön a fellendülés?

De nagymértékben el is válhat egymástól a mozgásuk, például a kitermelési költségek nagyobb változása miatt, a főbb kitermelőknél fellépő politikai feszültségek, sztrájkok következtében, vagy a környezetvédelmi előírások szigorodása kapcsán.

A hozamok tálalásával nem akarjuk azt mondani, hogy nem érdemes árupiaci termékekbe fektetni, és az ellenkezőjét sem. Az árupiacon hosszú, több vagy sok éves ciklusok figyelhetők meg, most egy lefelé tartó ciklusban vagyunk. Ha ennek vége, lehet, hogy több éven keresztül emelkedni fognak az árak, és nagyon sokat fognak rajta keresni, akik éppen árupiaci termékekkel vagy részvényekkel rendelkeznek.

Sokan erre az évre jósolják az olaj vagy az arany, ezüst trendjének megfordulását, az árak tartósabb emelkedését, de mások ezt már 2015-re is megjósolták. Mi sem tudjuk, de az biztos, sokkal jobb befektetésnek tűnik hosszabb távra most 34 dolláron olajat venni, mint 100 dolláron, vagy most aranybányákat vásárolni, mint évekkel korábban négyszer-ötször ekkora részvényárak mellett.

(Az abszolút hozamú alapok tavalyi teljesítményéről itt írtunk.)

Melyik mit vesz? Alapkezelők az alapjaikról

Budapest Arany

„Az alap eszközeinek túlnyomó részét olyan részvényekbe és/vagy egyéb befektetési eszközökbe fekteti, melyek árfolyama tükrözi az arany árfolyamának alakulását, vagy az aranyhoz kapcsolódik (pl. aranybányák részvényei). (…) vagyonának jelentős részét a tőkepiacokon ETF-eken keresztül aranyba, illetve aranykitettséget biztosító eszközökbe fekteti”.

Budapest Nyersanyag

„Befektetési alapok, kötvények és certifikátok segítségével ad a befektetők számára nyersanyagkitettséget (…) befektetései a legkülönfélébb nyersanyagok között oszlanak meg”.

CIB Nyersanyag

„A leglikvidebb nyersanyagok körét reprezentáló nyersanyagindexet követi. A portfóliót a négy legfontosabb nyersanyagszektor alkotja:

Energiahordozók (kőolajszármazékok, földgáz)

Nemesfémek (arany, ezüst)

Színesfémek (alumínium, réz, cink)

Mezőgazdasági termékek (búza, cukor, kukorica, szója)

Benchmark: 90% DBLCDBCT (Deutsche Bank Liquid Optimum Yield Diversified TR commodity index)”.

(A benchmark valamilyen irányadó index vagy indexekből képzett mutató, amelyet az alapkezelő követni vagy túlteljesíteni igyekszik - a szerk.)

K&H Nyersanyag

„Összetétele: energiahordozók (kőolajszármazékok és földgáz), ipari fémek (alumínium, cink, nikkel, réz), nemesfémek (arany, ezüst) (…) nem magukkal a nyersanyagokkal kereskedik, hanem a fizikai termékeken alapuló derivatív ügyletek vásárlásával biztosítja a hozzáférést a nyersanyagpiaci árfolyamok alakulásához, emellett tőzsdén forgó értékpapírokat vásárolhat és adhat el.”

MKB Nyersanyag

„Tőzsdén jegyzett kollektív befektetési jegyeken  (ETF), valamint a nyersanyagok (cink, alumínium, búza, szójabab, cukor, nikkel, szarvasmarha, szójaolaj, fűtőolaj, kukorica, nyersolaj, sertés, gyapot, réz, kávé, földgáz, benzin, arany, ezüst) közvetlen kitermelésével/előállításával/feldolgozásával foglalkozó tőzsdei vállalatok részvényein keresztül” elérhető hozamra törekszik. Benchmarkja a Dow Jones - UBS Commodity Index.

OTP Föld Kincsei

„Az alap tágan értelmezett árupiaci kitettséget kínál (lefedve az árupiaci eszközök legnagyobb hányadát, beleértve a nemesfémeket, mezőgazdasági növényeket és állatokat, ipari fémeket, kőolajszármazékokat, stb.), az OTP Alapkezelő által kiválasztott külföldi alapkezelők árupiaci eszközökre épülő alapjaiba történő befektetésen keresztül.”

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27780 27760 28100 -0,82% 27770 27780 1 976 501 890 HUF 2025-07-08 12:13:50
MOL 2970 2966 2988 -0,40% 2968 2970 99 766 224 HUF 2025-07-08 12:10:41
MTELEKOM 1764 1760 1778 -1,01% 1762 1764 134 948 772 HUF 2025-07-08 12:12:31
RICHTER 10040 10010 10120 0,00% 10020 10040 166 461 600 HUF 2025-07-08 12:13:53
OPUS 597 595 601 +0,34% 597 599 91 172 326 HUF 2025-07-08 12:08:29
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Itt a fordulat: visszatért a lakosság az állampapírpiacra
Herman Bernadett | 2025. július 8. 10:05
A boltok helyett az értékpapírpiacon vásároltak be a családok májusban. Vettek mindent: állampapírt, befektetési jegyet, részvényt, de még a vállalati kötvényeket is, amelyeket úgy kerültek a Quaestor-botrány óta, mint a pestist. 
Befektetési alapok Van még tartalék a magyar részvényekben
Eidenpenz József | 2025. július 7. 15:08
Még mindig van tér a BUX emelkedésére, bár már most hatalmas növekedésen van túl az index – mondja Dudás Máté, az Erste Alapkezelő Zrt. szenior portfólió-menedzsere. A térségbeli részvényeket leginkább a háború húzza vissza, de még egy hosszan tartó konfliktus esetén is szép nyereséggel működhetnek a magyar tőzsdei vállalatok. A forintárfolyam viszont, úgy néz ki, mindenkinek jó azon a szinten, ahol van.
Befektetési alapok A fiatalok szeretik, ha nem egy vonatra ültetik fel őket és zakatoltatják a piacokkal
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 4. 14:11
A Privátbankár.hu – Alapkezelő Klasszis 2025 szavazáson a Legjobb Hosszú Kötvény Alap kategóriában első cég két szakértőjével, Simon Péter vezérigazgatóval és Gyetvai Károly értékesítési vezetővel átbeszéltük mindazokat a kérdéseket, amelyek ebben a gyorsan változó világban a befektetőket foglalkoztathatják.
Befektetési alapok Egy városnyi magyar mondott nemet az állampapírokra
Herman Bernadett | 2025. július 3. 05:42
Miközben az Államadósság Kezelő Központ szerint töretlen a bizalom, 48 ezerrel csökkent a lakossági befektetők száma. A névértékes adatok szépek, a piaci értékes számok már nem annyira. 
Befektetési alapok Új világrend jöhet, új nagyhatalmakkal, kriptovalutákkal
Herman Bernadett | 2025. július 2. 14:09
Mennyire érzik az amerikaiak a saját pénztárcájukon a vámokat, érdemes-e még az amerikai részvénypiacra befektetni, milyen világvaluta jöhet a dollár után, és elnézi-e Donald Trump Magyarországnak, hogy az ellenség Kínával üzletel – erről mondja el a véleményét Kardos Zsolt, a VIG Alapkezelő portfólió-menedzsere, aki amerikai részvényalapjával harmadik helyezést ért el a Privátbankár Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Helyén maradhat a forint, ha odafönt el nem tolják
Eidenpenz József | 2025. július 1. 15:15
A magyar részvények még mindig vonzónak számítanak, és a forint is stabil maradhat, ha a gazdaságpolitika kitart mellette. Nyugdíjas éveinkre gondolva érdemes nem csak részvényt tartani, a Gránit Alapkezelő vegyes és ingatlanalapokkal is csökkenti a kockázatokat. Interjú Mandl Gergellyel, a Gránit Alapkezelő és a díjnyertes Harmónia Vegyes Alap szenior portfóliómenedzserével.
Befektetési alapok Hogyan jöhet ki Magyarország jól a vámháborúkból?
Izsó Márton - Herman Bernadett | 2025. június 18. 15:15
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Mi vár Európára Trump vámpolitikájában, Magyarország hogyan jöhet ki a helyzetből?
Herman Bernadett | 2025. június 17. 15:01
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el egy május végi interjúban véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Hold Alapkezelő: Aki tud hosszú távon gondolkodni, tartson több részvényt vagy részvényalapot
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. június 16. 15:01
A Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán a szakma által az Év Alapkezelőjének választott Hold Alapkezelő két szakemberével, Móricz Dániel befektetési vezetővel és Tuli Péter intézményi üzletágvezetővel részletesen kielemeztük a jelenlegi pénz- és tőkepiaci folyamatokra ható tényezőket.
Befektetési alapok Évi 2-3 százalékkal leértékelődő forint mellett vonzó a devizabefektetés
Eidenpenz József | 2025. május 28. 19:01
A K&H Értékpapír rendszeres ETF befektetési programját azoknak ajánlják, akik rendszeresen szeretnének félretenni, és a magas hozam érdekében mernek vállalni némi kockázatot. A programban devizaalapú befektetések szerepelnek, amik hozamát növelheti a forint évi átlagos 2-3 százalékos leértékelődése is. Interjú Horváth Istvánnal, a K&H Értékpapír vezérigazgatójával.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG