4p
Közel két éve dől a pénz a befektetési alapokba, júliusban 85 milliárd forint ömlött a befektetési alapokba. A kötvényalapok és a vegyes alapok számítanak most a legnagyobb slágernek - mostanra több mint 5200 milliárd forintot tartunk befalapokban.

Folytatódott a vagyon gyarapodása a befektetési alapok piacán júliusban is, így immár 22 hónapja töretlen a növekedés. A vagyongyarapodást tekintve a befektetési alapok piacán ebben a hónapban ismét kimagasló növekedést hoztak a vegyes alapok, de kötvényalapok teljesítménye is említésre méltó.

A legnagyobb magyar alap már több mint 400 milliárd forintos, csak ebbe a kötvényalapba mintegy 21 milliárdot raktak. A devizát viszont inkább elvitték.
A Privátbankár.hu elemzése a júliusi befalappiaci folyamatokról >>

A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 74 milliárd forinttal, azaz 1,4 százalékkal növekedett júliusban, elsősorban a tőkebeáramlásnak köszönhetően. A kezelt vagyon alakulása ebben a hónapban viszonylag egységes képet mutat, hiszen csak a pénzpiaci alapoknál  láthatunk kisebb csökkenést.

A BAMOSZ összeállítása szerint a tőkeáramlásánál tulajdonképpen ugyanez a helyzet: itt is a pénzpiaci alapoknál tőkekiáramlást, a többi alapnál pedig tőkebeáramlást tapasztalhattunk. Ebben a hónapban összességében 85 milliárdnyi friss tőke érkezett az alapokba, ezen belül a legtöbb friss pénz a kötvény és a vegyes alapokba. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 5 250 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.

Mi a kedvenc alapod?

A nyilvános nyíltvégű „hagyományos” értékpapír alapok adják az összvagyon többségét (66,3 százalékát). Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon az elmúlt hónapban összességében 1,6 százalékkal nőtt.

A pénzpiaci alapok vagyona 1,7%-kal csökkent, ami érthető, hiszen a befektetők a nagyobb hozamot keresik a befektetési alapoknál a jelenlegi piaci környezetben. A csökkenést gyakorlatilag a hazai likviditási alapoknál történt visszaváltások okozták, ahol a tőkekiáramlás meghaladta a 38 milliárdot.

A kötvényalapok továbbra is népszerűek. Az utóbbi hónapokban főleg a rövid futamidejű hazai kötvényalapokat keresik a befektetők és így volt ez júliusban is, de ezúttal a szabad futamidejű kötvények is hasonlóan népszerűek voltak. A tőkebeáramlás közel 42 milliárd forint, amely a legnagyobb a kategóriák között és ami döntő részben a rövid kötvényeknek köszönhető. A vagyongyarapodás a hozamokkal együtt 3,4% volt.

A magyar tőzsdeindex, szemben a fejlődő piacokkal, amelyek emelkedni tudtak, jelentősebb esést szenvedett el. A részvényalapokba 7,3 milliárdnyi friss tőke érkezett, de a hozamok ezúttal nem segítették a növekedést. Összességében a részvényalapok vagyona 1,9%-kal lett több.

A tőkevédett alapokba ezúttal 10 milliárdnyi friss tőke érkezett, de a hozamok itt sem segítették a növekedést, így mindössze 0,7 százalékos növekedést mutat a kategória vagyona.

Az abszolút hozamú alapok esetében a már megszokottá vált kimagasló eszköznövekedés ebben a hónapban ismét elmaradt, de azért az átlagos növekedést sikerült meghaladni. Persze panaszra nincs ok, hiszen a teljesítmény azért átlagot meghaladó, csak a tőkebeáramlás enyhült. A tőkebeáramlás 9,6 milliárdot tett ki, a kategória vagyongyarapodása a hozamokkal együtt 1,9%-os volt.

Az ingatlanalapok ezúttal sem érték el az átlagos vagyongyarapodást. A tőkebeáramlás mindössze 0,7 milliárd, amin némileg még a hozamok is javítottak, így a tőkebeáramlás és a hozam együttesen 0,5%-os pozitív vagyonváltozást hozott.

A vegyes alapokba jelentős mértékű, 40 milliárd forintnyi tőke áramlott be az elmúlt hónapban, ami a második legmagasabb érték. A hozamokkal együtt a vagyon 8%-kal növekedett, amely a legmagasabb érték a kategóriák között.

Az árupiaci alapokba alig 100 milliónyi tőke érkezett. A hozamok nem tudták javítani a vagyongyarapodást, így a nettó eszközérték csak 0,9%-kal növekedett.

Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban enyhe tőkebeáramlást tapasztalhattunk, amely elsősorban az abszolút hozamú alapoknak volt köszönhető. A vagyongyarapodás nem érte el az átlagos mértéket, hiszen pontosan 1%-os volt - írja a BAMOSZ.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 37250 36710 37990 +5,17% 0 0 26 688 034 400 HUF 2026-04-01 17:07:18
MOL 3944 3902 3998 -0,30% 0 0 3 171 260 374 HUF 2026-04-01 17:05:13
MTELEKOM 2130 2074 2134 +3,15% 0 0 1 120 313 958 HUF 2026-04-01 17:12:46
RICHTER 12050 11850 12080 +1,77% 0 0 3 101 298 570 HUF 2026-04-01 17:14:19
OPUS 444 433 510 -5,23% 0 0 408 599 439 HUF 2026-04-01 17:05:06
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Gigászi összeget nyertek az OTP-sek januárban
Herman Bernadett | 2026. március 9. 19:21
Rekord rekord hátán: ilyen volt a januári értékpapírpiac Magyarországon. Vették az állampapírt, a befektetési alapokat, és gigantikus pénzeket kaszáltak a háztartások az OTP-részvényeken is. 
Befektetési alapok Vállalkozásba kezdene? Most pénzt kaphat egy jó ötletért
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 09:54
Új kockázati tőkealapot indít a Hiventures startupoknak. 
Befektetési alapok Fontos mérföldkőhöz érkezett a tőzsde sztárpapírja
Herman Bernadett | 2026. január 21. 13:01
Több mint százszorosára növelte induláskori nettó eszközértékét az OTP Alapkezelő és az OTP Bank által közösen fejlesztett, tőzsdén kereskedett, régiós befektetési alap. Kevesebb mint két év alatt az OTP CETOP UCITS ETF kezelt vagyona átlépte a100 millió eurót. A Kelet-Közép-Európa 25 legnagyobb forgalmú és kapitalizációjú részvényét egyetlen eszközbe sűrítő alap 10 euró névértékű befektetési jegye a magánbefektetők körében is kiugró népszerűségnek örvend.
Befektetési alapok A Raiffeisentől igazolt a Hold Alapkezelő
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 11:26
Frissen érkezett szenior portfoliókezelőjük 12 év után váltott. 
Befektetési alapok Kijöttek a számok: az erős forinton buktak, az OTP-n viszont nyertek a magyar kisbefektetők
Herman Bernadett | 2026. január 7. 14:39
Az október végi Takarékossági Világnap után rákapcsoltak a kisbefektetők: dőlt a pénz az alapokba, az állampapírokba, de még a részvénypiacra is. Aki megtartotta az OTP-részvényeit, elégedetten dörzsölheti a tenyerét. 
Befektetési alapok Zsiday Viktor bejelentette, hogy befejezi portfóliómenedzseri pályafutását
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 13:21
Az általa kezelt Citadella befektetési alap beolvad a HOLD Alapkezelő már meglévő abszolút hozamú, HOLD Columbus alapjába.
Befektetési alapok Nem véletlenül lett az OTP a magyarok kedvence
Herman Bernadett | 2025. december 9. 14:41
Októberben hatalmas összeget fektetett be a lakosság értékpapírokba a szeptemberi kiáramlást kompenzálva. A befektetési alapok továbbra is nagyon kelendőek, de igazán sokat azok kerestek, akik a részvényeket választották. A lakosság kedvence továbbra is az OTP lehet. 
Befektetési alapok Bekeményített a kistesó: az aranyat és a Bitcoint is rommá veri  
Czwick Dávid | 2025. december 3. 10:28
Olyan buldózer születhet, hogy ahhoz képest kanyarban sincsenek az eddigi sztárok. Már vannak komoly jelek.
Befektetési alapok Egyre több pénzt visznek külföldi bankbetétbe a magyarok
Herman Bernadett | 2025. november 20. 19:05
A magyar állampapír a PMÁP kamatfizetése óta kevésbé vonzó. Ehelyett hazai és küföldi befektetési alapokba, kötvényekbe vagy éppen külföldi bankszámlákra kerül a magyarok megtakarítása. 
Befektetési alapok Magunkat rövidítjük meg, ha fenntarthatóak vagyunk? A szakértők válaszolnak
Imre Lőrinc | 2025. november 14. 10:25
Első ránézésre valóságos szentségtöréssel ér fel, ha egy pénzpiaci befektetőt arra kérünk, hogy mondjon le némi potenciálisan elérhető hozamról, egyéb szempontok javára. Ha viszont hozzátesszük, hogy így a klímatudatosabb jövő kulcságazataiba teheti a pénzét, már árnyaltabb a kép. Akkor meg pláne, hogyha hosszabb távra vetítve az látszik, hogy nincs is érdemi különbség egy hagyományos, és egy fenntartható befektetési alap között.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG