A magyar-francia stratégiai partnerségről írt alá csütörtökön megállapodást Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Nicolas Sarkozy francia államfő Párizsban.
Az ünnepélyes aláírásra a francia elnöki hivatalban, az Elysée-palotában került sor. A vendéglátó politikus, akinek apja a 40-es években vándorolt ki Franciaországba, magyarul mondott köszönetet a ceremónia után. Ezt követően munkaebéden látta vendégül Gyurcsány Ferencet.
A magyar és a francia kormány által elfogadott stratégiai partnerség ötéves keretprogramot határoz meg, amelynek célja a közös érdekeket szolgáló politikák folytatása. A partnerség az 1991. szeptember 11-én Párizsban aláírt Egyetértési és Barátsági Szerződés folytatásaként a már létező együttműködési formákra támaszkodik, az érintett szereplők részvételével: a nemzeti intézmények, a közigazgatási szervek, a civil szféra, illetve a vállalatok és a helyi önkormányzatok bevonásával.
"Magyar és a francia népet évszázadok óta összekötő szoros kapcsolatokról"
A magyar-francia partnerségi viszonyról szóló politikai nyilatkozat leszögezi: "a magyar és a francia népet évszázadok óta összekötő szoros kapcsolatok jegyében Magyarország és Franciaország közösen vállalnak elkötelezettséget egy egységes, szabad és demokratikus Európa érdekében. Az európai nemzetek kibővült családjának egyenjogú tagjaiként megerősítik egyetértésüket, és kifejezésre juttatják azon akaratukat, hogy egymással szolidaritást vállalva munkálkodnak népeik jólétéért és Európa szerepének megerősítéséért a világban".
Franciaország vissza kíván térni Kelet-Európába, és nem szeretné a térség országait Németországnak vagy a skandináv országoknak "átengedni". Párizs ezért az év második felében esedékes francia EU-elnökség prioritásaihoz minden létező támogatást megpróbál elnyerni ezekben az országokban. Ennek jegyében stratégiai partnerséget javasolt hét kelet-közép-európai országnak.
Előzőleg Gyurcsány Ferenc a párizsi magyar nagykövetségen francia befektetők előtt kijelentette: Magyarországnak új gazdasági impulzusokra van szüksége, Franciaország új barátokat keres, s ez a közös érdek teszi lehetővé a két ország közti stratégiai partnerségi megállapodás aláírását.
"A társadalmi és a gazdasági célok összeegyeztethetőek Magyarországon és ebben kérem a francia üzletemberek támogatását" - mondta a magyar kormány által elindított reformok ismertetése után Gyurcsány.
A magyar kormány azt keresi - fogalmazott Gyurcsány -, hogyan lehet állami közreműködéssel vállalati szinten létrehozni a két ország közti szorosabb együttműködést. Magyarország elsősorban a biotechnológia, a kutatás-fejlesztés és a kommunikációs fejlesztések terén szolgál lehetőségekkel, és a kelet-közép-európai régió egyik legjobb természettudományos és technológiai oktatásával, valamint fejlett biotechnológiával rendelkezik.
Gyurcsány szerint Franciaország és Magyarország hasonló kihívások előtt áll, és ehhez a választóktól érkező reakciók sem térnek el a két országban.
"Az utóbbi években Magyarország nagy átalakuláson ment át. Szántottunk, vetettünk, beleizzadtunk. Az aratás még előttünk áll, és az remélhetőleg könnyebb lesz" - mondta a miniszterelnök.
Magyarországon a kormány az első két évben az államigazgatásban, a felsőoktatásban és az egészségügyben indított el messze ható reformokat, "egy ponton azonban meg kellett állni, mert erős volt a politikai és társadalmi ellenállás" - fogalmazott a kormányfő. Hozzátette: "A 400 méteres síkfutásban 300 méternél meg kellett állni az egészségügyben".
"Bátor reformokat folytatnak a magyar szocialisták"
A francia Szocialista Párt azt szeretné, ha a magyar szocialisták a hatalomban maradnának, mert bátor reformokat indítottak el, nagyon nagy erőfeszítéseket tettek, amelyeknek gyümölcse már kezd beérni - mondta a francia ellenzék vezető pártjának külügyekért felelős országos titkára.
Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett egyszeri költséggekkel! |
A magyar és a francia reformok közötti különbség az ellenzéki politikus szerint az, hogy a Nicolas Sarkozy francia államfő által elindított reformok nem igazságosak és nem valódiak.
Sarkozy a világ megmentője?
Németország Európa ura, Merkel az úrnője
Évekkel előre gondolkozik a kockázati tőke
MTI