Panelépület a kaposvári Toldi utcában. MTI Fotó: Varga György |
Az építőiparban országos szinten idén 10-12 százalékos lehet a növekedés az előző évhez képest az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) prognózisa szerint - mondta Koji László, az ÉVOSZ elnöke az M1-en.
Mindez azzal magyarázható, hogy minden alágazatban bővülés várható. Példaként említette az infrastrukturális beruházásokat, ahol megérkeztek az ezekhez szükséges európai uniós források, az épület-, valamint lakásépítéseket, lakásfelújításokat, a lakosság megrendeléseit.
A lakásépítéseket tekintve az összes építkezés több mint 60 százaléka a fővárosra és annak agglomerációjára koncentrálódik. Budapest egy különleges eset az országon belül, minden alágazatban itt van a legnagyobb kereslet az építőiparral szemben.
Nincs, aki dolgozzon
Az ÉVOSZ elnöke közölte: országosan kevés a jó szakember, ezért az építési vállalkozóknak meg kell tudniuk fizetni őket. Ez a folyamat már elindult, mert mint mondta, idén az építőipari vállalkozások már 10-15 százalék közötti bruttó béremelést hajtottak végre. A szakszövetség elnöke szerint "aki ezt nem tudja megtenni, annak nem lesz szakembere és kikopik a piacról".
Koji László kérdésre válaszolva elmondta: átalakulóban van a vállalkozások megoszlása az építőiparban, a mikro- és kisvállalkozások jelenlegi 90-95 százalékos aránya vélhetően csökken majd és több közepes, illetve nagy cég lesz a piacon. Ez egy pozitív folyamat, hiszen az 5-6 áttételes alvállalkozói lánc, ami az építőiparban a kivitelezést jellemezte megszűnik majd.
A Központi Statisztikai HIvatal legfrissebb adatai szerint a januári 18,5 százalékos robbanás után valamivel fékezettebb tempóban, de kitartóan növekedett az építőipari termelés volumene februárban, a tavalyi évhez képest 15,2 százalékos volt a bővülés. Részletek >>>> |