A januári 18,5 százalékos robbanás után valamivel fékezettebb tempóban, de kitartóan növekedett az építőipari termelés volumene februárban, a tavalyi évhez képest 15,2 százalékos volt a bővülés. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján ugyanakkor februárban az építőipar termelése 0,5 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest.
Az év második hónapjában mindkét építményfőcsoport termelése emelkedett, az épületeké 13,5, az egyéb építményeké 19,7 százalékkal. Továbbra is az ipari és a raktárépületek építése húzta a mutatót, a sportlétesítmények és az oktatási épületek kisebb mértékben járultak hozzá a javuláshoz. Az egyéb építmények esetében a termelés az alacsony bázis mellett út- és vasútépítési munkák eredményeként bővült.
Épül-szépül az ország
A megkötött új szerződések volumene 43,5 százalékkal nőtt az előző évhez képest, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 68,5, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 23,3 százalékkal bővült. Az épületek esetében több nagy értékű szerződést kötöttek sportlétesítmények, ipari, oktatási épületek építésére, az egyéb építmények építményfőcsoportban pedig út- és vasútfejlesztésre.
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt |
Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállományának volumene február végén 117,2 százalékkal haladta meg az előző évi alacsony bázist. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 58,2, az egyéb építményeké 177,7 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
Egész Európát lehagytuk: minden sarkon új társasház épül majd? Tavaly az Eurostat által vizsgált 29 ország közt hazánk toronymagasan az élen áll a kiadott lakásépítési engedélyek számának 157 százalékos növekedésével. A dobogó második fokán álló Portugália 39 százalékos, a harmadik Horvátország pedig 33 százalékos bővülést könyvelt el. Csupán két országban, Romániában és Hollandiában van negatív előjel a mutatóban. A Privátbankár.hu cikkéért kattints ide! >>> |