Megugrott a lakáseladások száma februárban. Januárhoz képest 14 százalékkal több ingatlant adtak el. A múlt hónapban összesen 6179 lakás cserélt gazdát Magyarországon, ami 31 százalékos csökkenés tavaly februárhoz képest - közölte a Duna House ingatlan franchise hálózat. Csakhogy 2012 februárja rendkívüli volt, ugyanis a végtörlesztés okozta felfokozott vevői aktivitás és a befektetői hullám még éreztette a hatását - fejti ki az elemzés.
Az idei adatok viszonyításához ezért a 2011-es adatokat veszik bázisként. A két évvel ezelőtti adatokhoz képest viszont az látszik, hogy februárban 1,3, az első két hónapban pedig 2,7 százalékkal adtak el több lakást idén.
Vegyes a kép
Februárban drágábban lehetett eladni a panelt az ország keleti részében. Átlagosan 10 ezer forinttal kértek többet négyzetméterenként, az ország nyugati felében lévő átlagos 113 ezer forinttól. Ennek ellenére ott volt magasabb a fajlagos átlagár.
A téglaépítésű lakások esetében azonban fordított a helyzet, a 187 ezres négyzetméterenkénti ár 20 százalékkal magasabb, mint a keleti oldalon mért átlag. Budapesten továbbra is a budai oldal a legdrágább. A téglaépítésű lakások átlagára 300 ezer forint felett volt négyzetméterenként. Igaz a belvárosi árak nem sokkal maradtak el 298 ezres átlaggal. A pesti ettől nagyjából 80 ezer forinttal maradt el.
Kissé eltérő képet mutat a közép-magyarországi és a vidéki régió a megvásárolt ingatlanok minőségét illetően. Budapesten 39 százalék, Pest megyében 35 százalék volt a kiváló minőségű ingatlanok. Vidéken valamivel több mint a negyede. Felújítandó lakásból viszont Nyugat-Magyarországon vették a legtöbbet.
Budapesten jobban alkudtak
Budapesten átlagosan az irányár 78 százalékáért vették meg a lakásokat. Vidéken nem voltak ennyire rámenősek a vásárlók, de a januári átlagos 4 százalékos árcsökkentés a duplájára, 8 százalékra nőtt februárban.
Valamivel többen vették meg első lakásukat a múlt hónapban Budapesten. Az összes vásárló több mint harmada vette első lakását. Őket a befektetők követték, akik átlagosan 15 milliót költöttek egy ingatlanra. A vásárlók 17 százaléka nagyobb lakásra cserélte az előzőt.
Vidéken is az első lakást vásárlók csoportja volt a legerősebb, őket követték a nagyobb lakásba költözők és a befektetők, 17-17 százalékkal. Ugyanakkor sokan voltak, akik kisebb lakásba költöztek.
Budapesten a legtöbb lakást a nagyobba költözők adták el. A lakások átlagosan 49 négyzetméteresek voltak és több mint 10 és fél millióért keltek el. Vidéken viszont az örökösök adták el a legtöbbet. Átlagosan 60 négyzetméteres ingatlanokat árultak, átlagosan 7,3 millió forintért.
A 2012. februári tranzakciók paramétereivel összehasonlításban látszik, hogy míg a méretbeli preferencia vidéken semmit nem változott, addig egy évvel később, tehát idén februárban a duplájára nőtt az olcsóbb, 50-100 ezer forintos négyzetméterárú kategória aránya.
Pest megyében ennek ellenkezője látszik: a 150 ezer forint/négyzetméter alatti sávok csökkenése mellett szinte duplázódott, 20-ról 39 százalékra nőtt a drágább 150-200 ezer forint/négyzetméter árkategória az egy évvel ezelőttihez képest.
Sokan költöztek nagyobb lakásba, de sokan voltak, akik az olcsóbb, kisebb lakást kerestek februárban. Januárhoz képest jelentősen nőtt a lakáseladások száma.
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas
szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol
nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk
egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek
között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is
tartalmaz.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Ki nyert ma? Hát persze, hogy a Richter és az OTP
31 perce
-
Egy erdélyi cég is belépett a modern háború korszakába
körülbelül 1 órája
-
Tovább él a kamatsapka Magyarországon
2 órája
-
Az egész világon hasít az egyik nagy skandináv bútorcég
2 órája
-
A nap képe: ismét Putyin jobbkezével jattolt Szijjártó Péter
2 órája
-
Békeharcos vagy háborús bűnös? Elhunyt az amerikai sztárdiplomata
3 órája
-
Putyin betiltotta az LMBT mozgalmat
4 órája
Mfor.hu Top24
-
A Pintér család céghálójába is megérkezett egy magántőkealap
-
18 százalékkal drágulnak a 2024-es autópálya-matricák
-
Izrael nemet mondott a tartós tűzszünetre
-
Több millió hazai mobilost érinthet – már a hatóságnál van az ügy
-
Még a tél beállta előtt területeket szereznének az ukránok és az oroszok is
-
Talán spenótot kellene ennie a forintnak, hogy erősebb legyen?
-
Egyetlen jelölt maradt a 2030-as téli olimpiára
Ingatlan
Mennyit ér az ingatlanom? Ötmillió forintos négyzetméterárú lakások Budán
Mester Nándor | 2023. november 29. 18:56
Eddig sem voltak olcsók és a jövőben tovább drágulhatnak az új építésű lakások Buda nagy presztízsű körzeteiben. Nem térünk ki a XI. kerületre, az önálló fejezet, inkább az I., a II. és a XII. kerület új építésű kínálatát és az értékeket nézzük át. Jelenleg ötmillió forintot alulról súroló négyzetméterárral is találkozunk - derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan
Itt vannak a CSOK Plusz részletszabályai
Privátbankár.hu | 2023. november 24. 09:07
Az új lakástámogatási programban a kamat nem fix 3, hanem maximum 3 százalék lesz, a támogatott hitel indulóköltségeit is 300 ezer forintban maximálnák. A meglévő ingatlant a továbbköltözőknek nem kell eladni, de a következő otthonuk értéke magasabb kell, hogy legyen a jelenleginél. A korábbi CSOK igénylők is élhetnek a lehetőségéggel, ha a korábban igényelt kamattámogatott hitelt és a vállalt, de még meg nem született gyermekre jutó CSOK-ot visszafizették.
Ingatlan
Tényleg jön a fordulat jövőre a lakáspiacon?
Privátbankár.hu | 2023. november 23. 13:51
Átfogó elemzést közölt az MBH Bank Elemzési Centruma a hazai ingatlanpiacról, amely a hazai ingatlanpiac szinte teljes vertikumát lefedő, átfogó összegzése.
Ingatlan
Mennyit ér az ingatlanom? Befektetővonzó belvárosi lakások Budapesten
Mester Nándor | 2023. november 22. 19:19
Jól jött az árkorrekció a budapesti forgalomnak, de az egyes kerületekben nagyon eltérő értékek jellemzőek. A belvárosi kerületek túlnyomó részében enyhébb volt az árcsökkenés, mint például a külső pestiekben, illetve az egyik külső budai övezetben. A belvárosba visszatértek a befektetők, akik növekvő kínálatból válogathatnak, de akármit ők sem vesznek meg, előnyben vannak a felújított, berendezett, alacsony üzemeltetési költségű társasházi lakások – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan
Alig költöttek idén üzleti ingatlanokra a befektetők
Privátbankár.hu | 2023. november 20. 15:05
Sovány vigasz, hogy Nyugat-Európában és Lengyelországban is nagyobb visszaesés volt.
Ingatlan
Lenyomná az olcsó szállások piacát az EU
Privátbankár.hu | 2023. november 16. 15:45
A megregulázott Booking vagy az Airbnb által így fenntartható lehetne a városok élhetősége, mivel már nagyon elfajult a helyzet.
Ingatlan
Mennyit ér az ingatlanom? Elérték az eget, de visszafordultak a lakásárak Veszprémben
Mester Nándor | 2023. november 15. 19:03
A királynék városa sem volt kivétel, ott is jelentősen nőttek a lakásárak 2018 és 2022 között. Mondhatni, elérték az eget. Talán ezt jelzi, hogy idén már nem emelkedtek tovább, sőt, inkább stagnáltak vagy nagyon enyhén csökkentek is. Hosszabb távon feltétlenül értéknövelő az időközben befejezett több infrastrukturális beruházás, de a lakásállomány megújulása Veszprémben is nagyon lelassult és nagyobb tempóra legkorábban a jövő év második felétől lehet számítani - derül ki ingatlanpiaci sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan
Az FBI nemsokára „felrobbanthat” egy egész negyedet
Mester Nándor | 2023. november 12. 18:25
Elkopott a mostani központja, újat építenek a világ legnagyobb nyomozószervezetének. Ám a vezetői és Virginia állam egyes politikusai szeretnék felülvizsgáltatni ezt a kormányzati döntést. A kiválasztott Maryland állam irányítói viszont örülnek, szerintük robbanásszerű fejlődést hozhat az óriásberuházás, további cégek és szolgáltatások fognak odatelepülni, egy egész negyed teljesen megújulhat.
Ingatlan
Kimaxolt CSOK Plusz-szal nagyobb új lakást vehetünk, főleg vidéken
Privátbankár.hu | 2023. november 12. 09:52
Budapesten viszont nem nézelődhetünk a legjobb helyeken, mert ott nem elég a 70-80 millió forint. Egyes vidéki városokban sikerrel járhatunk és még közepes házakra is futhatja.
Ingatlan
3 ezer lakás épül jelenleg a Balaton partján
Privátbankár.hu | 2023. november 9. 15:23
Siófok az új építésű lakást vásárlók kedvence a Balaton-parton, derült ki az Otthon Centrum felméréséből: az árak jellemzően a fővárosit idézik, de a legdrágább tóparti projektben már 3.1 millió forintot kérnek egy négyzetméterért.
Heti top
- Akkora sztrájkot hozott a hétfő, hogy a nyugdíjak is késhetnek Magyarország szomszédjában 2023. november 27. 13:39
- Kitört a diplomáciai háború Izrael és két uniós ország között 2023. november 26. 11:16
- Egyre fogy a levegő Zelenszkij körül – A hét videója 2023. november 24. 19:45
- Verték az izraeli börtönökben a kiszabadult palesztin rabokat 2023. november 29. 08:07
Havi top
- Óriási fordulat jöhet a háborúban, ha ez az ember lesz Ukrajna új elnöke 2023. november 12. 05:43
- Hadüzenet Izraelnek – ezek a következményei 2023. november 10. 09:32
- Nagy döntés előtt Szerbia: olyat tehetnek, amit más európai ország se eddig 2023. november 11. 10:49
- Jön, jön… a 20 százalékos kamatú magyar államkötvény 2023. november 16. 05:37
A privátbankár ajánlja
- Történelmi áttörés küszöbén a Közel-Kelet 2023. október 6. 05:49
- Bod Péter Ákos: A „fejlődő Európa” – ahogy az EBRD látja a térséget és benne Magyarországot 2023. október 5. 05:47
- Évtizedek óta erre készül Irán: ezeken a frontokon támadnák Izraelt 2023. október 19. 15:01
- Bod Péter Ákos: követjük a dezinflációs trendet - és azután? 2023. október 11. 05:57
Friss
Részvény / Deviza / Áru
Ki nyert ma? Hát persze, hogy a Richter és az OTP
Megint emelkedéssel zárták a napot.
31 perce
Makro / Külgazdaság
Egy erdélyi cég is belépett a modern háború korszakába
Már jövőre komoly bevételre számít a dróngyártó.
körülbelül 1 órája
MBH Bank elemzés
-
Ez várható a munkaerőpiacon az MBH Bank elemzője szerint2023. november 24. 11:08
-
Tényleg jön a fordulat jövőre a lakáspiacon?2023. november 23. 13:51
-
Az előző negyedévhez képest nőtt a GDP2023. november 14. 16:08
-
Hogyan mehetett tíz százalék alá az infláció?2023. november 10. 11:10
-
A cégek akár a kapun belüli munkanélküliséget is vállalják a bevált munkaerő megtartásáért2023. október 27. 11:40
-
A jövőben az export is segítheti a külkereskedelmi mérleg javulását2023. október 9. 14:07
-
Idén csak visszahúzza a gazdaságot az iparunk2023. október 6. 11:44
Piac&Profit cikkei
Turizmus Online cikkei
A vidék hírei
-
Egri sci-fi: MVP – vagyis a Modern Városok Programaja nem más, mint Más Valaki Problémája
14:08
-
Baleset Egerben: odacsattant a kerítéshez az autó
12:39
-
Mirkóczki beismerte, hogy elbukott a város három beruházást. Milliárdok úsztak el, mennie kell?
12:25
-
Már megint Eger az egyik legkívánatosabb turisztikai cél az év végén
08:55
-
Komoly drogfogás
14:07
legolvasottabb
-
Óriási fordulat jöhet a háborúban, ha ez az ember lesz Ukrajna új elnöke
2023. november 12. 05:43
-
Hadüzenet Izraelnek – ezek a következményei
2023. november 10. 09:32
-
Nagy döntés előtt Szerbia: olyat tehetnek, amit más európai ország se eddig
2023. november 11. 10:49
-
Jön, jön… a 20 százalékos kamatú magyar államkötvény
2023. november 16. 05:37
-
Már készíthetjük is holnapra a forintot váltani?
2023. november 1. 09:11
top 24
-
Az orosz felderítők érdekes dologra bukkantak, majd lebombázták
2023. november 30. 08:00
-
Lemaradt a forint, teljesen új fejezet kezdődik
2023. november 30. 11:58
-
Zágrábból üzentek Orbán Viktornak, a hiányról volt szó
2023. november 30. 13:35
-
Putyin stratégiai hibát követett el Ukrajna lerohanásával
2023. november 29. 19:49
-
Meghalt Henry Kissinger korábbi amerikai külügyminiszter
2023. november 30. 06:18
